Tankred z Hauteville

Tankred z Hauteville
Narození980
Coutances
Úmrtí1041 (ve věku 60–61 let)
Hauteville-la-Guichard
PotomciHumfred z Hauteville, Serlo I z Hauteville, Geoffrey z Hauteville, Drogo z Hauteville, Roger I. Sicilský, Robert Guiscard, Vilém Železná paže, Mauger z Hauteville, Vilém z Principátu, Béatrice de Hauteville, Fredesenda de Hauteville a Humbert de Hauteville
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tankred z Hauteville (980–1041) byl normanský nižší šlechtic, měl malé panství na poloostrově Cotentin. Není zela jasné, které z míst, které nesou ve svém názvu Hauteville, je to pravé, ale tradičně je za něj považována vesnice Hauteville-la-Guichard. Bylo zde zřízeno malé muzeum, které seznamuje návštěvníky s působením jeho potomků v Itálii.

Patřil k nižší šlechtě – s právem nést prapor ve válce. Byl dvakrát ženatý, obě jeho manželky byly nemanželskými dcerami normanského vévody Richarda I. Údajně se mu takto vévoda odvděčil za to, že mu během lovu zachránil život před útočícím kancem, když proklál zvíře svým mečem až po jílec.

Tankred byl zakladatelem rodu Hautevillů, který hrál významnou roli v normanském záboru jižní Itálie a Středozemí. Poté, co předal své panství jednomu z potomků (Serlo?, Geoffrey?), vyzval ostatní své syny, aby si majetky vydobyli mečem a lstí. Postupně odešla většina jeho synů do jižní Itálie a dobyla zde velká území. Počínaje jeho synem Rogerem vládl rod Hautevillů sicilskému hrabství a sousedícím oblastem Apeninského poloostrova (Apúlie, Kalábrie), které Tankredův vnuk Roger II. sjednotil pod svojí vládou jako sicilské království.

Rodina

S první ženou Muriellou měl pět synů a nezjištěný počet dcer:

  • Serlo z Hauteville
  • Geoffrey (Gaufred), pán z Hauteville, hrabě z Loritello
  • Vilém Železná paže, hrabě apulský
  • Drogo z Hauteville, hrabě apulský
  • Humphrey, hrabě apulský
  • Beatrix

S druhou ženou Fressendou (Fredesendou) měl dalších sedm synů a dceru:

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Statue cathédrale Coutances Hauteville 2.JPG
Autor: Giogo, Licence: CC BY-SA 3.0
Statue de peut-être Tancrède de Hauteville datant de 1875, remplaçant celle abîmée à la Révolution.