Tatiana Řecká a Dánská

Tatiana Řecká a Dánská
Tatiana Řecká a Dánská
Tatiana Řecká a Dánská
Rodné jménoTatiana Ellinka Blatnik
Narození28. srpna 1980 (43 let)
Caracas, Venezuela
Titulřecká a dánská princezna
OceněníŘád svaté Olgy a Sofie
ChoťNikolaos Řecký a Dánský
RodičeLadislav Vladimír Blatnik,
Marie Blanche Bierlein
RodGlücksburkové
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tatiana Řecká a Dánská (* Tatiana Ellinka Blatnik  28. srpna 1980, Caracas) je manželkou prince Nikolaa, syna Konstantina II. Řeckého, který vládl jako poslední řecký král až do zániku monarchie v roce 1973.

Původ a rodina

Tatiana Blatnik se narodila ve městě Caracas ve Venezuele a vyrůstala ve Švýcarsku. Tatiana a její bratr Boris Blatnik (narozen 21. února 1978) jsou dětmi Ladislava Vladimíra Blatnika, narozeného ve Slovinsku, a Marie Blanche Bierlein (narozené 10. prosince 1954 v Mnichově). Jejími prarodiči z matčiny strany jsou Ernst Bierlein, narozen 26. února 1920 v Mnichově a jeho manželka, hraběnka Ellinka von Einsiedel, narozená 26. července 1922 ve Würmeggu, která je potomkem kurfiřta Viléma II. Hesenského. Tatianin biologický otec zemřel, když jí bylo šest let a tak vyrůstala jen s matkou. Její nevlastní otec, Attilio Brillembourg, je majitel společnosti finančních služeb v New Yorku.

Tatiana studovala na Aiglon College ve Švýcarsku a v roce 2003 absolvovala na Georgetown University sociologii. Do července 2010, kdy odstoupila, aby se zaměřila na své svatební plány, pracovala v oddělení reklamy jako projektantka událostí pro módní návrhářku Diane von Fürstenberg.

Zásnuby a svatba

Tatiano zasnoubení s princem Nikolaem, s nímž měla dlouhodobý vztah, bylo oznámeno 28. prosince 2009 kanceláří krále Konstantina v Londýně. Svatba se konala v ortodoxním kostele svatého Nikolase v řeckém městě Spetses 25. srpna 2010.

Tituly a oslovení

  • 28. srpna 1980 – 25. srpna 2010: Slečna Tatiana Blatnik
  • Od 25. srpna 2010: Její královská Výsost princezna Tatiana Řecká a Dánská

Tatiana byla také dámou 1. třídy řádu svaté Olgy a Žofie.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Tatiana of Greece and Denmark na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Royal coat of arms of Denmark.svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
Royal arms of Denmark from 1972.
Royal Coat of Arms of Greece.svg
Coat of arms of the Kingdom of Greece in 1936–1973
  • Royal Coat of Arms of Greece under the Glücksburg dynasty, created after the restoration of King George II to the throne in 1935, to the exile of King Constantine II in 1967 and finally until the abolition of the monarchy in 1973.
  • The Escutcheon features the white cross on a dark blue field of Greece. The Inescutcheon features the Arms of the Greek line of the House of Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. The shield is then topped with a golden Royal Crown.
  • It features an escutcheon divided by the red and white cross of the Order of the Danneborg, the first quarter features the arms of Denmark (three crowned blue lions and nine hearts in yellow field). The second of Schleswig (two blue lions passant in yellow field). The third divided into four; the chief features the three royal crowns in blue field of Sweden, the second half with a crowned stockfish on red field of Iceland and the last half divided between the ram of the Faroe Islands and a polar bear of Greenland, both on blue fields. The fourth quarter is divided between two halves, the chief depicts a yellow field with a blue lion passant over nine red hearts of the King of the Goths, the lower half depicts a crowned golden lindorm on a red field of the King of the Wends.
  • Upon it is another inescutcheon in red, divided into four quarters: the first a a silver nettle leaf of Holstein, the second the a swan with a golden crown of Stormarn, the third a knight dressed in golden armor on a silver horse of Dithmarschen and the fourth of a golden horse's head of Lauenburg.
  • Upon it is another inescutcheon divided the first features the red and yellow bars of Oldenburg, the second a golden cross on a blue field of Delmenhorst.
  • The escutcheon rests on a golden pedestal and supported by two human figures representing the Greek mythological hero Herakles (Heracles), holding a wooden club and wearing the skin of the Nemean lion.
  • The escutcheon is surrounded by the ribbon and cross of the Order of the Redeemer, the cross depicts Christ Pantocrator, surrounded by the order's motto:"Η ΔΕΞΙΑ ΣΟΥ ΧΕΙΡ, ΚΥΡΙΕ, ΔΕΔΟΞΑΣΤΑΙ ΕΝ ΙΣΧΥΙ" or "Thy right hand, O Lord, is become glorious in power" from Exodus, 15:6.
  • The motto of the Coat of arms and of the dynasty, depicted on a golden ribbon below the pedestal reads: "Ἰσχύς μου ἡ ἀγάπη τοῦ λαοῦ" or "The people's love, my strength"
  • The coat of arms is then surrounded by a dark blue mantle and topped with another royal crown.
Royal 4582 (4711516205).jpg
Autor: Bengt Nyman from Vaxholm, Sweden, Licence: CC BY 2.0
Guests at Crown Princess Victorias dinner 2010-06-17