Tchaj-wan (provincie)

Provincie Tchaj-wan
Provincie Tchaj-wan – znak
znak
Provincie Tchaj-wan – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoČung-sing a Tchaj-pej
Statuszaniklá provincie
Souřadnice
Rozloha26 331,0 km²
Časové pásmotchajwanský čas
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel7 109 598 (2018)
Hustota zalidnění270 obyv./km²
Správa regionu
StátTchaj-wanTchaj-wan Tchaj-wan
Vznik25. října 1945
Zánik20. července 2018
Oficiální webwww.tpg.gov.tw
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Značná část tchajwanských poznávacích značek obsahuje nápis „Provincie Tchaj-wan“ (台灣省)

Provincie Tchaj-wan (tradiční znaky: 臺灣省 nebo 台灣省; zjednodušené znaky: 台湾省; tongyong pinyin: Táiwan; hanyu pinyin: Táiwān) je bývalá správní jednotka Čínské republiky (Tchaj-wanu). Zahrnovala část ostrova Tchaj-wan bez centrálně spravovaných měst Kao-siung, Nová Tchaj-pej, Tchaj-čung, Tchaj-nan, Tchaj-pej a Tchao-jüan, dále zahrnovala přilehlé ostrůvky a Peskadorské ostrovy (Pcheng-chu). V roce 2018 byla jako správní oblast fakticky zrušena a pravomoci převedeny na Národní rozvojovou komisi, okresy a některá ministerstva.[1] Bývalým správním sídlem bylo město Čung-sing. Území provincie si také nárokuje Čínská lidová republika.

Historie

Původ správní jednotky lze vystopovat až do 19. století. I navzdory velkým nákladům, které byly potřeba na dobytí ostrova roku 1683, byl Tchaj-wan dlouhou dobu na pozadí čchingských zájmů. Císař Kchang-si se nechal slyšet, že „Tchaj-wan je jen velikosti kuličky, dobýt ho není zisk, přijít o něj není ztráta“ (台灣僅彈丸之地。得之無所加,不得無所損).[2] I přes názory, že by Chanové měli území vysídlit a vrátit se na pevninu, však část ostrova zůstal prefekturou, formálně částí provincie Fu-ťien. Až roku 1885 se ostrov stal separátní provincií, fakticky říše Čching ale ovládala jen západní a severní oblasti. Zbytek (východ, jih a pohoří) byl volně obydlen původním obyvatelstvem.[3][4]

Tou zůstal až do roku 1895, kdy jako součást šimonosecké mírové smlouvy uznávající porážku Čchingské říše během první čínsko-japonské války připadl Tchaj-wan Japoncům a stal se jejich kolonií.

Tchaj-wan se stal provincií Čínské republiky až o padesát let později, v září 1945, po japonské kapitulaci na konci druhé světové války. V té době nastal velký odliv japonské pracovní síly i inteligence a Čínská republika, aby zabránila kolapsu společnosti, poslala na ostrov značné množství vlastních lidí.[5]

Poté, co byli nacionalisté nuceni ustoupit komunistům, se stala provincie Tchaj-wan téměř jediným územím Čínské republiky. Z politických důvodů se však Kuomintang rozhodl udržet si historickou vazbu k pevnině v podobě okresů Ťin-men a ostrovů Matsu (okres Lien-ťiang), které jsou formálně částí jiné provincie, Fu-ťien.

V současnosti je ovšem „provincie Tchaj-wan“ spíše historický pojem, který je vzhledem k faktické samostatnosti Čínské republiky v mezinárodních vztazích irelevantní.

20. července 2018 došlo ke zmrazení rozpočtu a převedení všech organizací tchajwanské provinční vlády na Národní rozvojovou komisi a další ministerstva tchajwanské vlády. Jako správní jednotka byla provincie tak fakticky zrušena.[1]

Mocenské spory

Čínská lidová republika, ačkoli ostrov nikdy neměla pod kontrolou, argumentuje, že Tchaj-wan je tradičně čínskou provincií a jelikož právě ČLR reprezentuje celou Čínu[6], měl by ostrov tedy připadnout komunistické vládě. Citovaná rezoluce však neuvádí, zdali je Tchaj-wan součástí Číny.

Čínská republika naopak používá termín „provincie Tchaj-wan“ pro podtržení jejich historického nároku na celé území Číny. Obzvláště politici KMT si dávají pozor, aby ve svých výrocích nezaměňovali Tchaj-wan a Čínskou republiku a neimplikovali tím, že se území, na které si dělají nárok, redukuje na ostrov samotný.[7]

Odkazy

Reference

  1. a b 中時新聞網. 中興新村活化專案辦公室揭牌 - 財經要聞. 中時新聞網 [online]. [cit. 2020-07-26]. Dostupné online. (čínsky) 
  2. Dostupné online. (čínsky) 
  3. CHOU, Wan-Yau. A new illustrated history of Taiwan. 1. vyd. [s.l.]: SMC Publishing Inc., 2015. 469 s. Dostupné online. ISBN 978-957-638-784-5. S. 132. 
  4. LIŠČÁK, Vladimír. Han immigration to Taiwan since the 17th century and changes in place names [přednáška, elektronická publikace].
  5. John F. Copper, Taiwan: Nation-State or Province? 5th ed., 2009, str. 43
  6. Rezoluce Valného shromáždění OSN č. 2758, 1971
  7. Novoroční projev tchajwanského prezidenta Ma Jing-ťioua, resp. jeho rozbor [1]

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Taiwan Province Government emblem.svg
Emblem of Taiwan Province Government
Taiwan Province in Taiwan.svg
Autor: TUBS Gallery, Licence: CC BY-SA 3.0
Location of province Taiwan in Taiwan.
Flag of Taiwan Province.svg
Flag of Taiwan Province Government
Taiwan scooters.JPG
Scooters in Taiwan and text of "Taiwan Province" on the license plates. Photograph taken along Zhongxiao East Road, Taipei City.
山流水澈.jpg
Autor: Evan12344, Licence: CC BY-SA 4.0
山水相連,無限美景,不必多說