Tedžen

Tedžen
řeka u minaretu Jam a Qasr Zarafshan
řeka u minaretu Jam a Qasr Zarafshan
Základní informace
Délka toku1150 km
Plocha povodí70 600 km²
Průměrný průtok30 m³/s
SvětadílAsie
Pramen
Ústí
Protéká
AfghánistánAfghánistán Afghánistán (Ghór, Herát)
ÍránÍrán Írán (Chorásán Razaví)
TurkmenistánTurkmenistán Turkmenistán (Mary)
Úmoří, povodí
bezodtoká oblast, Povodí Tedženu (Afghánistán 44,31%, Írán 38,27%, Turkmenistán 17,41%)[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tedžen nebo také Harirúd[2] (persky هریرود‎ nebo تجن‎, latinsky Tarius) je řeka v Afghánistánu (Ghór, Herát) a v Turkmenistánu (Mary). Také částečně tvoří hranici obou zemí s Íránem (Chorásán Razaví). Je dlouhá 1150 km. Povodí má rozlohu 70 600 km².

Průběh toku

most přes řeku v Chaghcharanu

Pramení pod jménem Harirúd v pohoří Kohi Baba v provincii Ghór ve středním Afghánistánu v nadmořské výšce přibližně 3000 m. Až k Herátské oáze teče směrem na západ jako horská řeka vysokohorskou krajinou v úzkých, hlubokých kaňonech a dolinách a přes náhorní planiny, kde protéká městem Chaghcharan. Oázou protéká v široké dolině. Pod oázou na afghánsko-íránské hranici opět nabývá horského charakteru a stáčí se k severu a tvoří afghánsko-íránskou hranici. Dolina se rozšiřuje níže, kde řeka tvoří íránsko-turkmenskou hranici a dále v Turkmenistánu, kde dostává jméno Tedžen, již řeka teče v široké dolině a větví se na průtoky a ramena. Řeka se ztrácí v poušti Karakum pod Tedženskou oázou.

Vodní stav

řeka v Šišt-e-Šarifu

Zdroj vody je smíšený s převahou sněhového. Nejvyšší vodnosti dosahuje od března do května. Průměrný průtok vody u Polehatumu (325 km od ústí) činí přibližně 30 m³/s a maximální 990 m³/s. Od srpna do listopadu řeka obvykle vysychá pod městem Herát. Kalnost vody dosahuje přibližně 100 kg/m³. Řeka nezamrzá. Dolní tok je zavodňován z Karakumského kanálu.

Využití

Voda z řeky se využívá na zavlažování především Herátské a Tedženské oázy, přičemž v první z nich je voda z řeky zcela využita v období sucha a ve druhé po zbytek roku. V Turkmenistánu byly na řece vybudovány přehradní nádrže, které regulují průtok (Tedženská, Druhá tedženská). Na řece leží města Tedžen a Bolševik (Turkmenistán). Na břehu řeky se nachází Minaret Jam, který je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Iran.svg
Flag of Iran. The tricolor flag was introduced in 1906, but after the Islamic Revolution of 1979 the Arabic words 'Allahu akbar' ('God is great'), written in the Kufic script of the Qur'an and repeated 22 times, were added to the red and green strips where they border the white central strip and in the middle is the emblem of Iran (which is a stylized Persian alphabet of the Arabic word Allah ("God")).
The official ISIRI standard (translation at FotW) gives two slightly different methods of construction for the flag: a compass-and-straightedge construction used for File:Flag of Iran (official).svg, and a "simplified" construction sheet with rational numbers used for this file.
Jam Qasr Zarafshan.jpg
Autor: David C. Thomas (en:User:DavidThomas71), Licence: CC BY-SA 2.5
The Minaret of Jam and Qasr Zarafshan, by the Hari Rud (river)
Harirudrivershishtesharif.jpg
Harirudrivershishtesharif
Chaghcharan bridge.jpg
Chaghcharan_bridge