Zlatá medaile1997Manchester United
Další informace
DětiCharlie Sheringham
→ Šipka znamená hostování hráče v daném klubu.

Edward Paul "Teddy" Sheringham MBE (* 2. dubna 1966 Highams Park, Londýn) je bývalý anglický fotbalový útočník a otec fotbalisty Charlie Sheringhama. Během kariéry dosáhl na klubové úrovni mnoha úspěchů, hlavně 'The Treble' (zisk tří domácích trofejí) s Manchesterem United. Také reprezentoval na mezinárodní úrovni Anglii.

V sezóně 1992/93 byl nejlepším střelcem Premier League.

Reprezentační kariéra

Sheringham debutoval v národním týmu až ve věku 27 let pod trenérem Grahamem Taylorem. Šlo o kvalifikační utkání na MS 1994 proti Polsku, které skončilo nerozhodně 1:1.[1]

EURO 1996

Trenér Terry Venables jej v roce 1996 nominoval na EURO, kde utvořil nebezpečnou dvojici s útočníkem Alanem Shearerem z Blackburnu Rovers. Po úvodní remíze 1:1 se Švýcarskem se Anglie utkala se Skotskem a po výhře 2:0 uspěla.[2][3] Ve třetím utkání s Nizozemskem vedla Anglie zásluhou Shearera po 45 minutách 1:0. Ve druhém poločase se Paul Gascoigne ujal standardní situace, jehož centrovaný balón dostal Sheringham za záda van der Sara. O deset minut později zvýšil vedení na 3:0, když van der Sar neodhadl střelu Darrena Andertona a vyrazil míč před Sheringhama a ten nezaváhal. Konečné skóre činilo 4:1 pro ostrovany.[4] Ve čtvrtfinále Anglie uspěla po penaltovém rozstřelu proti Španělsku, ale v semifinále proti Německu již v rozstřelu uspěl soupeř.

MS 1998

Trenér Glenn Hoddle jej nominoval na mistrovství světa 1998. V úvodu Anglie porazila Tunisko poměrem 2:0. Sheringham hrál v základní sestavě a v 85. minutě jej vystřídal Michael Owen.[5] Proti Rumunsku ale přišla prohra 1:2 a o postupu se mělo rozhodnout až proti Kolumbii. Bezgólového Sheringhama nahradil 18letý Owen, který přispěl k výhře 2:0 nad Jihoameričany. Jiný jihoamerický soupeř, Argentina v osmifinále, byl však nad anglické síly.[6]

1. Spielbericht: 1143909 [online]. transfermarkt.com [cit. 2020-04-18]. Dostupné online.
  4. Teddy Sheringham exclusive: Beating the Netherlands 4-1 at Euro 96 was better than winning the 1999 Treble with Manchester United. FourFourTwo [online]. 2020-01-10 [cit. 2020-04-18]. Dostupné online. (anglicky)
  6. England (str. 84) [online]. FIFA.com [cit. 2020-04-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-12-12. (anglicky)