Teheránské muzeum současného umění

Teheránské muzeum současného umění
Údaje o muzeu
StátÍránÍrán Írán
Založeno1977
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sochařská zahrada obklopující muzeum
Půdorys výstavního prostoru muzea

Teheránské muzeum současného umění (persky معاصر تهران, Muzeh-ye Honarhā-ye Mo'āsser-e Tehrān; anglicky Tehran Museum of Contemporary Art, zkratkou Tehran MoCA) je muzeum v centru Teheránu v parku Laleh. Je to nejvýznamnější muzeum současného umění v Íránu a zároveň největší sbírka současného umění mimo Evropu a Spojené státy americké.

Historie, architektura a sochařství

Muzeum bylo navrženo architektem Kamranem Dibou v polovině 70. let a vzniklo z iniciativy císařovny Farah Pahlavíové. Má plochu více než 7000 m² a bylo otevřeno v roce 1977. Architektura prostorné budovy kombinuje tradiční komponenty z pouštní oblasti Íránu, jako jsou větrací věže (badgir), s moderními architektonickými prvky.

Muzeum se skládá z řady galerií, administrativních budov, knihovny, filmového sálu, kavárny a archivů. Budova je obklopena zahradou se sochařskými díly slavných umělců, jako jsou Henry Moore, Alberto Giacometti a Parviz Tanavoli. Jsou zde například sochy

Výstavy a sbírky obrazů

Každoročně se pořádá pět výstav výtvarného umění. K vidění jsou díla významných západních umělců 19. a 20. století, jako byli Claude Monet, Camille Pissarro, Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Max Ernst, George Grosz, Jackson Pollock, Andy Warhol či Edward Hopper. Dále jsou zde zastoupeni íránští umělci jako Kamal-ol-Molk a současní umělci jako Parviz Tanavoli, Jazeh Tabatabai, Sohrab Sepehri, Nasser Ovissi, Abolghasem Saidi, Bahman Mohasses, Ahmad Esfandiari a mnoho dalších.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Teheraner Museum für Zeitgenössische Kunst na německé Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Iran.svg
Flag of Iran. The tricolor flag was introduced in 1906, but after the Islamic Revolution of 1979 the Arabic words 'Allahu akbar' ('God is great'), written in the Kufic script of the Qur'an and repeated 22 times, were added to the red and green strips where they border the white central strip and in the middle is the emblem of Iran (which is a stylized Persian alphabet of the Arabic word Allah ("God")).
The official ISIRI standard (translation at FotW) gives two slightly different methods of construction for the flag: a compass-and-straightedge construction used for File:Flag of Iran (official).svg, and a "simplified" construction sheet with rational numbers used for this file.
Contemporary arts tehran2.jpg
Autor: Photo by Zereshk., Licence: CC BY-SA 3.0
Museum of Contemporary arts, Tehran, Iran. Sony 5.1 MegaPixel camera was used.
Tmoca.jpg
Tehran Museum of Contemporary Art
Sohrab and Rostam fighting (TMoCA).png
Painting of Rostam and Sohrab fighting, from The Shahnama of Shah Tahmasp
Old Man with his Head in his Hands (At Eternity's Gate).jpg

Impressions (De La Faille: n.b. these are not the same numberings as David Brooks'):

  • I Van Gogh Museum inv nr F 1662/I
  • II Van Gogh Museum inv nr F 1662/II
  • III Private Collection (now the example in Tehran Museum of Contemporary Art?)
  • IV Sale The Hague [Pulchri] 5-6 October 1937, nr 49
  • V Arlesheim, Arthur Stoll, cat 1961, nr 73
  • VI Amsterdam, Houthakker Art Gallery
  • VII Sale Paris [Drouot] 31 March 1920, nr 71: Le vieil ourvrier pleaurant [Old Laborer Crying]. Lithographie. Fort rare.
Contemporary arts tehran.jpg
(c) Zereshk, CC BY-SA 3.0
Museum of Contemporary arts, Tehran, Iran. Sony 5.1 MegaPixel camera was used.
Hokusai-fuji-koryuu.png
Dragon flying over Mount Fuji. Japanese Ukiyo-E artist en:Katsushika Hokusai (1760-1849, generally famous for his 36 Views of Mount Fuji). 1849