Teleobjektiv

Příklad 500 mm teleobjektivu.

Teleobjektiv je fotografický objektiv s velkou ohniskovou vzdáleností. Má-li například normální objektiv pro malý formát (kinofilm, 35 mm) ohniskovou délku kolem 50 mm, bude se jako teleobjektiv označovat objektiv s ohniskovou délkou asi 100 až 500 mm, případně ještě víc. Teleobjektiv opticky "přibližuje" předmět – podobně jako dalekohled – čili vyznačuje se malým úhlem záběru a malou hloubkou ostrosti.

Použití

Teleobjektiv s menší ohniskovou délkou (kolem 100 mm) je vhodný na fotografování portrétů, protože při ohniskových délkách běžných objektivů jsou bližší části obličeje (např. nos) neúměrně zvětšeny. Větší ohniskové délky se užívají při reportážní fotografii, fotografii divoké přírody a krajiny. Objektivy s velmi dlouhou ohniskovou vzdáleností se používají v situacích, kdy není možné se přiblížit k fotografovanému subjektu. Příkladem může být fotografování volně žijících zvířat, ke kterým není snadné se přiblížit, nebo je to v rozporu s ochranou zvířat. Dalším typickým použitím dlouhých objektivů jsou záběry sportovních situací.

Technika

Schéma typického teleobjektivu
L1 – spojný člen, L2 – rozptylný člen, D – clona

Teleobjektiv se skládá ze dvou skupin čoček, spojné skupiny (blíže předmětu) a rozptylné skupiny, která dovoluje zmenšit konstrukční délku; teleobjektiv s ohniskovou délkou například 500 mm tak může být podstatně kratší. Podobného efektu může dosahovat transfokátor (objektiv s proměnnou ohniskovou délkou – zoom), kde se mezi těmito dvěma soustavami pohybuje ještě třetí.

Teleobjektivy s ohniskovou vzdáleností asi 200 mm (pro malý formát) bývají velmi dobré obrazové kvality, relativně kompaktní a levné. Při vyšší úrovni světelnosti a vzrůstající ohniskové vzdálenosti objektivu se optické vady zvýrazňují. Takové teleobjektivy vyžadují speciální optické sklo s asférickými čočkami. Některé objektivy používají v konstrukci fluorid vápenatý a u řady super-teleobjektivů jsou apochromatické úpravy.

Sportovní fotografie

V telefotografii platí stejná pravidla jako pro standardní objektivy: snímky by při „fotografování z ruky“ měly zůstat ostré při rychlosti závěrky, která je kratší než reciproční (inverzní) ohnisková vzdálenost. Tedy například při použití ohniskové vzdálenosti 200 mm použít čas závěrky 1/200 sekundy nebo kratší. Pro extrémní teleobjektivy s ohniskovou vzdáleností nad 300 mm se doporučuje v každém případě použití monopod nebo stativ. Zvláště těžké objektivy mají na objektivu svorku, na kterou se připevní stativ. Některé objektivy či fotoaparáty obsahují stabilizátor obrazu, který posunuje možnosti k delším expozičním časům.

Srovnání různých ohniskových vzdáleností teleobjektivů

Výkresy

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Focal length 500mm.jpg
Autor: Kuebi = Armin Kübelbeck, Licence: CC BY-SA 3.0
A set of images of one object, from one fixed position. Taken with different focal length. Here 500 mm real focal length (equivalent to 800 mm on 35 mm film)
Focal length 1000mm.jpg
Autor: Kuebi = Armin Kübelbeck, Licence: CC BY-SA 3.0
A set of images of one object, from one fixed position. Taken with different focal length. Here 1000 mm real focal length (equivalent to 1600 mm on 35 mm film)
Focal length f300mm.jpg
Autor: Kuebi = Armin Kübelbeck, Licence: CC BY-SA 3.0
A set of images of one object, from one fixed position. Taken with different focal length. Here 300 mm real focal length (equivalent to 480 mm on 35 mm film)
Focal length f70mm.jpg
Autor: Kuebi = Armin Kübelbeck, Licence: CC BY-SA 3.0
A set of images of one object, from one fixed position. Taken with different focal length. Here 70 mm real focal length (equivalent to 112 mm on 35 mm film)
Sonnartele135.png
Autor: Tamasflex, Licence: CC BY-SA 3.0
Sonnar 135/2.8 telephoto lens.
Focal length f200mm.jpg
Autor: Kuebi = Armin Kübelbeck, Licence: CC BY-SA 3.0
A set of images of one object, from one fixed position. Taken with different focal length. Here 200 mm real focal length (equivalent to 320 mm on 35 mm film)
Focal length f100mm.jpg
Autor: Kuebi = Armin Kübelbeck, Licence: CC BY-SA 3.0
A set of images of one object, from one fixed position. Taken with different focal length. Here 100 mm real focal length (equivalent to 160 mm on 35 mm film)
Tamron SP AF 70-300mm Coupe.jpg
Autor: Siren-Com, Licence: CC BY-SA 3.0
Coupe du zoom Tamron SP AF 70-300mm (F/4-5.6 Di VC USD), présentée sur le stand de la marque lors du Salon de la Photographie, à Paris, porte de Versailles le 9 novembre 2010.
Focal length f135mm.jpg
Autor: Kuebi = Armin Kübelbeck, Licence: CC BY-SA 3.0
A set of images of one object, from one fixed position. Taken with different focal length. Here 135 mm real focal length (equivalent to 216 mm on 35 mm film)
500mm telephoto lens 01.jpg
Autor: :) Dlohcierekim, Licence: CC BY-SA 3.0
Samyang 500mm f/8.0 Telephoto lens with extension tube
Focal length 2000mm.jpg
Autor: Kuebi = Armin Kübelbeck, Licence: CC BY-SA 3.0
A set of images of one object, from one fixed position. Taken with different focal length. Here 2000 mm real focal length (equivalent to 3200 mm on 35 mm film)
Typtelelens.png
Autor: Tamasflex, Licence: CC BY-SA 3.0
Typical telephoto lens cross-section. L1 - Tele positive lens group L2 - Tele negative lens group D - Diaphragm
Minolta Rokkor Teleobjektive.jpg
Autor: User Smial on de.wikipedia, Licence: CC BY-SA 2.0 de
Six telephoto lenses for manual SLR cameras with the Minolta SR bayonet. In front (right) is a telephoto mirror lens 5.6/250 mm, which is construed according to a - in photographic lenses - extremely rare technical principle also used in reflecting telescopes for astronomy. Second row, lenses with 85 mm and 100 mm focal length typically used for portraits. Longer focal lengths at the back (135 mm, 200 mm, 300 mm) with integrated, pulled-out lens hoods.