Televizor

LCD televizor
První československý televizor Tesla 4001A z roku 1953.

Televizní přijímač čili televizor, často nepřesně nazývaný televize, je označení pro koncové zařízení pro příjem televizního vysílání (obvykle se jedná o zvláštní elektronický přístroj), na kterém lidé sledují televizní vysílání nebo vysílání průmyslové televize.

Historie

První přenos obrazu se uskutečnil v roce 1926 v Londýně. Za úspěchem stojí Skot John Logie Baird. V roce 1928 provedl první dálkový přenos obrazu mezi Londýnem a New Yorkem. První mechanické televizory byly prodávány do roku 1934. Poté se prodávaly jen elektronické.

V roce 1944 byla poprvé představena Bairdem zcela první elektronická barevná televize.

První televizor v Československu byl sestaven v roce 1935 docentem Jaroslavem Šafránkem.[1]

Způsob přijmu a zobrazení

V televizorech se dříve (mimo doby vzniku televize a televizorů) používala výhradně klasická televizní obrazovka na bázi katodové trubice (CRT), později plazmové obrazovky a LCD (tekuté krystaly). Dnes převažují LED televizory (klamavé označení; jedná se o LCD televizory, jejichž LCD panely jsou podsvětleny bílými LED diodami, nikoliv CCFL trubicemi)[2] a tzv. „3D televize“, které umí zobrazovat i vysílání a filmy stereoskopicky („ve třech rozměrech“). Současné televizory umožňují přijímat hybridní způsob vysílání HbbTV[3] („hybridní TV“) a přístup na internet (televizor lze ovládat i pomocí klávesnice a myši zapojené v USB). Televizory umožňují komunikaci s PC, prohlížení fotografií a videí uložených na flash paměti. Televizory s operačním systémem (např. Android)[4] mívají funkce tzv. smart TV („chytré TV“).

Nedílnou součástí každého televizního přijímače je zvukový díl. U analogového televizoru je to vlastně rozhlasový přijímač pro příjem FM (frekvenční modulace), který přijímá signál, jehož kmitočet se (v české normě) liší o 6,5 MHz od kmitočtu obrazového signálu.

Paradoxem současných typů (analogových i digitálních) televizorů je poměrně nízká kvalita zvukové části (kvůli tenkému profilu) – televizory ze sedmdesátých nebo osmdesátých let dvacátého století mají zvukový díl (a tím i reprodukci zvuku) podstatně kvalitnější.

K televizoru je možno také připojit další zařízení určená pro přehrávání nebo záznam televizního obrazu a zvuku, např. videorekordér, videokameru, DVD přehrávač, DVD rekordér, digitální fotoaparát, herní konzole, HDD apod.

Kromě toho lze televizní vysílání také sledovat na obrazovkách počítačů. V takovém případě se může jednat o:

  • příjem klasického televizního signálu (šířený bezdrátově nebo v systémech kabelových televizí) za použití speciálního hardwarutelevizní karty;
  • internetové vysílání televizního signálu – signál bývá v tomto případě interpretován především pomocí specializovaného softwaru.

Reference

  1. Podivínský vynálezce odstartoval před devadesáti lety éru televize – využil díly z vetešnictví [online]. Praha: Česká televize, 26.1.2016 [cit. 2017-05-07]. Dostupné online. 
  2. LOUCKÝ, Milan. Podsvícení u LCD televizorů a proč má Samsung LED TV [online]. Digitalnidomacnost, 2010-11-07 [cit. 2013-11-03]. Dostupné online. (česky) 
  3. DVOŘÁK, Zdeněk. HbbTV: Co je Hybrid Broadcast Broadband TV. GeekLife.cz. 2014-04-18. Dostupné online. 
  4. JEŽEK, David. TV s Androidem nesmí používat skiny, Google chce kontrolu nad platformou. Diit.cz. Dostupné online [cit. 2017-02-11]. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Höritz Museum - Fernseher Tesla 40001A.jpg
Autor: Wolfgang Sauber, Licence: CC BY-SA 3.0
Museum in Hořice na Šumavě, Czech Republic. First Czech television set ( 1953 ) type "Tesla 4001A".
LG전자, 세계최대 풀LED 72인치 ‘시네마 3D 스마트 TV’ 출시.jpg
Autor: LG전자, Licence: CC BY 2.0

LG전자는 세계에서 가장 큰 풀LED TV인 72인치 '시네마 3D 스마트 TV'를 앞세워 프리미엄 TV 시장을 공략한다는 계획이다.

LG전자 세계 최대 풀 LED TV인 72인치 '시네마 3D 스마트 TV'(모델명: LZ9900)

※ LG전자 뉴스룸 ( lgnewsroom.co.kr ) 에서 관련 보도자료를 확인실 수 있습니다.