Telluridy

(c) Rob Lavinsky, iRocks.com – CC-BY-SA-3.0
Altait, jeden z minerálních telluridů, lze nalézt i v Česku

Tellurid je chemická sloučenina telluru s elektropozitivnějším prvkem, tellur zde má vždy oxidační číslo Te−II. Jedná se o soli kyseliny tellanové.

Telluridy nejsou ekonomicky příliš významné. Tellurid kademnatý (CdTe) se ale používá ve fotovoltaice a tellurid bismutitý (Bi2Te3) spolu s telluridem olovnatým (PbTe) mají výborné termoelektrické vlastnosti.

Anorganické telluridy

Je známo mnoho telluridů odvozených od kovů, některé z nich se řadí i mezi minerály. Mezi takové patří např. sloučeniny telluru se zlatem, calaverit s krenneritem (AuTe2) a sylvanit (AgAuTe4), jež zahrnují většinu přírodních sloučenin zlata.[p 1] Mimo ně pak existuje např. tellurid olovnatý (PbTe), který se vyskytuje jako minerál altait.

Organické telluridy

Struktura dimethyltelluridu

Telluridy též označují skupinu organických sloučenin odvozených od Te−II. Jedním z nich je dimethyltellan, který vzniká metylací telluridových solí:

2 CH3I + Na2Te → (CH3)2Te + 2 NaI

Odkazy

Poznámky

  1. Mezi netellurové přírodní sloučeniny zlata patří např. maldonit (Au2Bi) a aurostinit (AuSb2).

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Telluride (chemistry) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Altaite-170094.jpg
(c) Rob Lavinsky, iRocks.com – CC-BY-SA-3.0
Altaite
Locality: Hilltop Mine, Organ District, Doña Ana County, New Mexico, USA (Locality at mindat.org)
Size: 3.5 x 2.9 x 1.9 cm.
Rich silvery veins and flecks of this rare lead telluride mineral, throughout the matrix. Old material, hard to find today in verified specimens. Ex Dr. Georg Gebhard collection.
Dimethyl-telluride-2D.svg
Skeletal formula of the dimethyl telluride molecule, an organic compound of tellurium, found as a product of microbial metabolism.