Temná komora

Pojízdná temná komora v 19. století v Irsku
Fentonův asistent a jeho fotografický pojízdný vůz Photographic Van tažený koňmi vybavený temnou komorou, 5 kamerami pro kolodiový proces, 700 skleněnými deskami, chemikáliemi, zásobami a nářadím[1]
Vyvolávání filmu v bezpečném osvětlení, 1937

Temná komora, tmavá komora nebo černá komora, fotografická komora, případně fotokomora, je prostor v budově nebo vozidle, do něhož nemá přístup světlo z vnějšku. V něm se pracuje s fotocitlivými materiály. Temné komory byly velmi rozšířené v 19. století a 20. století, tedy před masovým rozvojem zpracování fotografií ve specializovaných laboratořích. Na počátku 21. století byla potřeba temných komor částečně vytlačena nástupem digitálních technologií. Temná komora nebyla třeba ani pro speciální technologie okamžité fotografie (instantní film Polaroid). Nicméně mnoho fotografů upřednostňuje práci v temné komoře před zdánlivě jednoduchými digitálními postupy.

Osvětlení

Do temné komory nemá mít přístup žádné světlo z vnějšku. Jeho působení by mohlo znehodnotit používané světlocitlivé materiály. Pokud se pracuje s panchromatickými materiály, je třeba v komoře zachovávat absolutní tmu. Při zpracování pozitivních materiálů (fotografické papíry), je možno komoru osvětlit slabým červeným světlem, na nějž jsou tyto materiály velmi málo citlivé. Pro některé materiály je též možné použít slabé žlutozelené osvětlení.

Historie

Červené (bezpečné) osvětlení fotografické temné komory vynalezl Antoine Claudet, student Daguerra.

Jednu z prvních pojízdných temných komor taženou koňmi vlastnil již roku 1855 britský fotožurnalista Roger Fenton (1819–1869). Byl vybaven 5 kamerami pro kolodiový proces, 700 skleněnými deskami, chemikáliemi, zásobami a nářadím.[1] Temnou komorou ve speciálně zařízeném železničním vagónu byl vybaven ruský inovátor barevné fotografie Sergej Prokudin-Gorskij (18631944), který mu poskytl car Mikuláš II.

Zařízení temné komory

Chemické látky a směsi používané v temné komoře

Odkazy

Reference

  1. a b BAATZ, Willfried. Malá encyklopedie fotografie. Brno: Computer Press, 2004. ISBN 80-251-0210-6. (česky) 


Externí odkazy

Média použitá na této stránce

DevelopingFilm1937.jpg
Autor: Flickr photographer dok1 / Don O'Brien, Licence: CC BY 2.0

Young man developing film, 1937.

Under a dim red light, I first removed the paper backing from the roll of film, see-sawed the film up and down in the developer tray for 5 minutes, then through the shortstop (acetic acid) for a minute, next to the hypo tray. After several minutes I turned on the light to see the results.
I think the photo was taken in early 1937.
I set this up in the basement of the family home north of Worthington, Ohio. I had to work at night and didn't build a darkroom until several years later. There was almost no ambient light at night back in the thirties, so it worked well.
The film was probably 620 Verichrome which, as I recall, cost 30 cents a roll.
Roger Fenton's waggon.jpg
The artist's van. Marcus Sparling, full-length portrait, seated on Roger Fenton's photographic van. 1 photographic print; A size; salted paper; 17.5 × 16.5 cm.
Micklethwaite Portable studio.jpg
The travelling photography studio of William Barton Micklethwaite, father of F.W. Micklethwaite, in Ireland (possibly Newry, County Down). The wet collodion photography process, used at the time, required that the image be developed while the plate was still wet, thus giving rise to portable darkrooms such as this one. Possibly a young F.W. Micklethwaite sitting on the stairs, with his mother in the doorway. (See: Denison, John. Micklethwaite's Muskoka, p. 8. (Erin, Ontario: The Boston Mills Press, 1993). ISBN 9781550460698).