Tenisová sezóna Rogera Federera 2008

Federerova sezóna 2008
Roger Federer na kalifornském Indian Wells Masters
Trenérbez trenéra (do dubna)
José Higueras (duben–září)
Výdělek5 886 879 USD
       3 800 USD (podíl čtyřhry)
Tenisová raketaWilson
Oceněnísvětová cena Laureus
Dvouhra
Poměr zápasů66–15 (81,48 %)
Tituly4 ATP
Nejvyšší umístění1. místo
Nejnižší umístění2. místo (18. srpna)
Konečné umístění2. místo (–1)
Dvouhra na Grand Slamu
Australian Opensemifinále
French Openfinále
Wimbledonfinále
US Openvítěz
Velké turnaje ve dvouhře
Turnaj mistrůzákladní skupina
Čtyřhra
Poměr zápasů7–1 (87,50 %)
Tituly1 ATP
Nejvyšší umístění248. místo (7. ledna)
Nejnižší umístění583. místo (10. listopadu)
Konečné umístění574. místo (–325)
Velké turnaje ve dvouhře
Olympijské hryZlatá olympijská medaile zlato
Týmové soutěže
Davis Cup1. kolo Světové skupiny
Sezóny
2007
2009 >
Březnová exhibice v Madison Square Garden proti Petu Samprasovi, kterou těsně vyhrál

Tenisová sezóna Rogera Federera 2008 znamenala pro švýcarského tenistu zisk jednoho Grand Slamu, když ve finále US Open porazil Brita Andyho Murrayho 6–2, 7–5, 6–2 a připsal si pátý titul v řadě. Dvakrát odešel z boje o grandslamový titul poražen. V obou případech jej přehrál španělský hráč Rafael Nadal. Nejdříve mu hladce podlehl na French Open 1–6, 3–6, 0–6, a poté utrpěl premiérovou porážku ve Wimbledonu, kde vyrovnaná pětisetová bitva vyzněla ve prospěch Španěla 6–1, 6–4, 6–7, 6–7 a 9–7. Výhrou tak Federerovi zmařil šanci odpoutat se od rekordních pěti titulů v řadě, které spoludržel s Björnem Borgem. Na melbournském Australian Open vypadl v semifinále s Novakem Djokovićem. Srb tím ukončil jeho účast v deseti finále majorů bez přerušení, což představovalo rekordní zápis do statistik mužského tenisu.

V sérii Masters se dvakrát probojoval do finále antukových turnajů v Hamburku a Monte Carlu, v nichž pokaždé podlehl Nadalovi. V rámci třetí nejvyšší kategorie ATP International Series Gold vyhrál tři události, a to na antuce v Estorilu, na trávě v Halle a konečně třetí triumf v řadě si připsal z halové basilejské události.

Na pekingských Letních olympijských hrách vybojoval po boku Stanislase Wawrinky zlatou medaili v mužské čtyřhře. Ve čtyřsetovém finále porazili švédskou dvojicí Simon Aspelin a Thomas Johansson. V mužské dvouhře skončil na raketě osmého nasazeného Američana Jamese Blakea mezi posledními osmi hráči.

Na závěrečném Turnaji mistrů poprvé v kariéře nepostoupil ze základní skupiny, když ze tří utkání vyhrál jediné s Radkem Štěpánkem. V konečné klasifikaci ATP poprvé od roku 2004 nefiguroval v jejím čele, ale patřilo mu 2. místo za Rafaelem Nadalem.

Počtvrté za sebou obdržel cenu Laureus pro nejlepšího sportovce světa. Mezi dubnem a zářím se jeho trenérem stal José Higueras,[1] původně najatý na antukovou část sezóny. Oboustranná spolupráce byla prodloužena až do poloviny září.

Přehled sezóny

Zimní sezóna na tvrdém povrchu

Australskou část nové sezóny zahájil v polovině ledna úvodním grandslamem Australian Open. V roli světové jedničky obhajoval titul. V prvních dvou kolech s Argentincem Diegem Hartfieldem a Francouzem Fabricem Santorem neztratil ani set a soupeřům uštědřil celkem tři „kanáry“ v poměru 6–0. Pětisetovou bitvu svedl ve třetí fázi se 49. hráčem světa Jankem Tipsarevićem ze Srbska, když dokázal zvítězit 6–7(5), 7–6(1), 5–7, 6–1 a 10–8. Přes Tomáše Berdycha a Jamese Blakea pronikl do semifinále, kde mu stopku vystavila srbská světová trojka a pozdější vítěz Novak Djoković poměrem 5–7, 3–6, 6–7. Tím mu Srb oplatil porážku z předchozího ročníku. Přestože Švýcar nepostoupil do svého jedenáctého grandslamového finále v řadě, série deseti účastí znamenala rekordní šňůru v mužském tenisu.

Následně se na dvorcích objevil až začátkem března. Na Barclays Dubai Tennis Championships vypadl s britskou světovou jedenáctkou Andym Murraym v prvním kole. V témže měsíci oznámil, že u něj byla dříve zjištěna infekční mononukleóza, kterou mohl trpět už od počátku prosince 2007. Před zahájením Australian Open také vykazoval příznaky vyskytující se při alimentárních otravách. Dodal, že jeho aktuální zdravotní stav je způsobilý k pokračování tenisové sezóny.[2] Dne 10. března odehrál v newyorské Madison Square Garden třetí exhibici proti sedminásobnému wimbledonskému vítězi a bývalé světové jedničce Petu Samprasovi. Zápas získal ve svůj prospěch těsným poměrem 6–3, 6–7 a 7–6.[3]

Z Východního pobřeží odletěl na kalifornský Indian Wells Masters, na kterém v semifinále vypadl s 98. hráčem klasifikace Mardym Fishem po jednoznačném průběhu 3–6 a 2–6. Navazující Miami Masters pro něj znamenal vyřazení ve čtvrtfinále, když nad jeho síly byla americká světová šestka Andy Roddick. Zápas ztratil výsledkem 6–7(4), 6–4 a 3–6.

Antuková sezóna

Prvním turnajem na antuce se stal portugalský Estoril Open, jenž odehrál pod vedením nového trenéra Josého Higuerase.[4] Současně pro něj představoval první antukovou událost od Allianz Suisse Open Gstaad 2004, kterou nehrál v rámci série Masters.[5] Debutový titul roku získal po finálové výhře nad čtvrtým hráčem žebříčku Nikolajem Davyděnkem. Ten za stavu 7–6 a 1–2 z pohledu Švýcara, utkání skrečoval pro natažené vazy dolní končetiny.

Během olympijského turnaje

Po přesunu na Monte Carlo Masters ve druhé polovině dubna, se na turnaji probojoval opět do finále. Ve čtvrtfinále zdolal světovou sedmičku Davida Nalbandiana a mezi posledními osmi mu v průběhu druhé sady skrečoval Novak Djoković. V boji o titul se utkal s trojnásobným obhájcem a na antuce favorizovaným Rafaelem Nadalem. Proti španělské světové dvojce vytvořil 44 nevynucených chyb a ve druhém setu ztratil vedení 4–0. Po porážce 5-7 a 5-7, s ním měl na tomto povrchu silně pasivní zápasovou bilanci 1–7.[6] Poté se objevil na římském Mastersu Internazionali BNL d'Italia, kde jej po dvou vítězných duelech zastavil ve čtvrtfinále 27. tenista světa Radek Štěpánek, když zvládl zkrácené hry obou setů. Na hamburský Masters přijížděl v pozici obhájce titulu. Na cestě do finále neztratil ani jeden set, když žádný z jeho soupeřů neuhrál v sadě více než tři gamy. Ve finále mu opět šanci na vítězství sebral Nadal, přezdívaný „antukový král“. Triumfem ve třech setech 7-5, 6-7(3) a 6-3, Švýcarovi oplatil jedinou vzájemnou prohru z antuky, jíž utrpěl ve finále předešlého ročníku hamburské události.

V roli nejvýše nasazeného na pařížském French Open se Federer probojoval přes čtyřsetové výhry s Fernandem Gonzálezem a Gaëlem Monfilsem do závěrečného utkání. V něm jej potřetí v roce deklasovala světová dvojka Rafael Nadal poměrem 1–6, 3–6 a 0–6.[7] Na Roland Garros se oba hráči střetli počtvrté za sebou, z toho potřetí v řadě odešel rodák z Basileje jako poražený finalista.[7] V letech 2005–2008 Švýcar na turnaji zaznamenal druhý nejlepší poměr utkání s aktivní bilancí 23–4, když zaostal pouze za neporazitelným Nadalem a jeho zápisem 28–0.

Sezóna na trávě

Travnatou část roku rozehrál tradičně na halleském Gerry Weber Open, kde neztratil žádnou sadu a ani jediné podání. Po vítězstvích ve dvou posledních duelech nad německými hráči Nicolasem Kieferem a Philippem Kohlschreiberem si připsal rekordní pátý turnajový vavřín. Zároveň se v historických statistikách otevřené éry dotáhl na rekordních deset titulů z travnatého povrchu Peta Samprase.[8]

Na podání v závěru třetího setu wimbledonského finále proti Nadalovi

Jako nasazená jednička a obhájce triumfu přijížděl do Wimbledonu. Během cesty londýnským grandslamem neztratil před branami finále žádnou sadu. Mezi poslední osmičkou přehrál chorvatského tenistu Maria Ančiće a v semifinále jej nedokázal porazit ani Rus Marat Safin, figurující až na 75. místě žebříčku. V bitvě o titul se střetl se Španělem Rafaelem Nadalem. Šestou výhrou v řadě by se odpoutal od Borgových pěti vítězství, rekordu moderní open éry, a současně by také vyrovnal absolutní historický rekord Williama Renshawa z roku 1886. K přepsání historických tabulek Švýcarovi scházelo vyhrát dva poslední gamy rozhodujícího pátého dějství zápasu. Federer již v tiebreaku čtvrté sady musel odvracet dva Španělovy mečboly a nakonec mu podlehl ve vypjatém závěru 4–6, 4–6, 7–6, 7–6 a 7–9. Déšť prodloužil finálový duel až téměř do setmění.

Utkání vytvořilo wimbledonský rekord, když se stalo vůbec nejdelším v jeho historii psané od roku 1877. Celková hrací doba činila 4 hodiny a 48 minut. Od zahájení až do konce, včetně dešťové přestávky, uplynulo 7 hodin a 15 minut. Porážka také pro Federera znamenala ukončení 65zápasové neporazitelnosti na trávě. Bývalá světová jednička John McEnroe popsala finále jako „nejlepší utkání, které jsem kdy viděl“.[9] Prohra znamenala, že Švýcar po čtyřech a půl letech během léta ztratí první pozici na žebříčku a bude vystřídán Nadalem. Federer uvedl, že jeho hlavním cílem je opět dosáhnout na wimbledonský titul, než se soustředit na čelo světové klasifikace.[10]

Letní sezóna na betonech a olympijské hry

Záchrana míče na Cincinnati Masters

Na konci července rozehrál americkou US Open Series, která jej zastihla s poklesem formy. Prvním turnajem se stal kanadský Masters Rogers Cup, jehož mužská část se konala v Torontu. V úvodním kole skončil na raketě dvacátého druhého hráče světa Gillese Simona z Francie 6–2, 5–7 a 4–6. Na ohijském Western & Southern Financial Group Masters, probíhajícím v Cincinnati, po výhře nad Američanem Robbym Gineprim, v osmifinále podlehl 22. tenistovi světa Ivu Karlovićovi těsně 6–7(6), 6–4, 6–7(5).[11]

Z Ameriky přiletěl na pekingské XXIX. hry letní olympiády. Na zahajovacím ceremoniálu plnil roli vlajkonoše švýcarské výpravy. Dne 11. srpna byla rozehrána tenisová soutěž. Jako nejvýše nasazený ve dvouhře postupně zdolal Rusa Dmitrije Tursunova, salvadorského hráče Rafaela Arevala a v osmifinále oplatil athénskou prohru z před čtyř let světové dvacítce Tomáši Berdychovi 6–3 a 7–6(4). Konečnou fází se pro něj stalo čtvrtfinále, v němž nestačil na Američana Jamese Blakea. Americký sedmý tenista žebříčku jej tak dokázal porazit v prvním vzájemném duelu z devíti odehraných.[12]

Olympijským vítězem se Federer přesto stal, když po boku krajana Stanislase Wawrinky dokázal vyhrát zlatou medaili v mužské čtyřhře. Na cestě do finále zůstali na raketách švýcarského páru debloví specialisté. Ve čtvrtfinále nejdříve zkušená indická dvojice Mahesh Bhupathi a Leander Paes, která prohrála 6–2, 6–4 a v semifinále po setech 7–6(6), 6–4 zdolali favorizovaný pár amerických dvojčat Boba a Mika Bryanových. Ve finálovém klání si pak Švýcaři poradili se švédskou dvojicí Simon Aspelin a Thomas Johansson poměrem 6–3, 6–4, 6–7(4) a 6–3.

Dva dny po zisku olympijského zlata, v pondělí 18. srpna, však Federer přišel o 1. místo na žebříčku ATP, když jej po 237 týdnech nepřetržitého kralování sesadil Rafael Nadal, zároveň nový olympijský vítěz z pekingské dvouhry.[11][13][14] Švýcar tak vytvořil rekord v délce setrvání na čele klasifikace bez přerušení.

Popáté v řadě zvedl nad hlavu pohár pro vítěze US Open

Newyorský US Open se stal prvním turnajem po několika letech, kde nestartoval jako světová jednička. Přesto byl z pozice čtyřnásobného obhájce titulu hlavním favoritem singlové soutěže. Prvními třemi koly prošel bez ztráty setu. Po výhře nad Štěpánkem svedl v osmifinále vítězný pětisetový boj proti Rusu Igoru Andrejevovi. Semifinále mělo stejné složení jako finálový zápas předešlého ročníku, když Švýcara vyzval třetí nasazený Srb Novak Djoković. Federer zvítězil po setech 6–3, 5–7, 7–5 a 6–2. V boji o titul se pak utkal s méně zkušeným Skotem a světovou šestkou Andym Murraym, jenž nastoupil do svého prvního grandslamového finále. Bez šance ke zdramatizování duelu, odešel Murray poražen ve třech setech 6–2, 7–5 a 6–2.

Na newyorském majoru aktuální světová dvojka nepoznala porážku již ve 34 utkáních. Připsala si tak pátý titul z Flushing Meadows za sebou a celkově 13. kariérní na Grand Slamu. Jediná výhra Švýcara nadále dělila od držitele největšího počtu 14 grandslamů v mužském tenise, Peta Samprase.[15] Federer se stal prvním hráčem v historii tenisu, jemuž se podařilo zvítězit pětkrát v řadě ve Wimbledonu i na US Open.[16] Vyrovnal také rekordní počet výher Jimmyho Connorse v otevřené éře a jako první hráč od Billa Tildena dokázal vybojovat pět trofejí za sebou, když na Američanovu šňůru z dvacátých let 20. století ztrácel jedinou výhru.

Podzimní halová sezóna

Poslední halovou část sezóny otevřel v polovině října na Mutua Madrileña Masters Madrid. Po výhře nad argentinskou světovou devítkou Juanem Martínem del Potrem jej v semifinále zastavil skotský hráč Andy Murray ve třech setech 6–3, 3–6, 5–7 a oplatil mu newyorskou prohru. Z madridské události inkasoval 90 900 , což mu v součtu s kariérním výdělkem zajistilo nejvyšší finanční odměny v historii tenisu. Za svou profesionální kariéru vydělal úhrnem 43,3 milionů dolarů, čímž v tomto parametru překonal již neaktivního Američana Peta Samprase.[17]

Zamyšlený v utkání Turnaje mistrů proti Murraymu

Po návratu do rodné Basileje se zúčastnil halového Davidoff Swiss Indoors. Jediný třísetový duel odehrál v úvodním kole proti Američanovi z osmé desítky Bobbymu Reynoldsovi. V semifinále jej nezastavil španělský antukový specialista Feliciano López. Po finálové výhře nad argentinskou světovou osmičkou Davidem Nalbandianem 6–3 a 6–4, slavil jako první tenista třetí basilejský triumf v řadě, a celkově 57. kariérní z dvouhry. Poslední říjnový týden postoupil do čtvrtfinále BNP Paribas Masters v hale Bercy. Před tímto utkáním však z turnaje odstoupil pro bolesti zad. Poprvé v profesionální kariéře, po 763 odehraných zápasech, musel opustit turnaj v důsledku odstoupení.[18] Premiérově od sezóny 2003 tak nevyhrál žádný turnaj série Masters.[19]

Na závěrečnou událost roku Turnaj mistrů přijížděl jako nasazená jednička poté, co se Rafael Nadal odhlásil. Do červené skupiny byl nalosován společně se Simonem, Murraym a Roddickem. V úvodním zápase nestačil na devátého hráče žebříčku Gillese Simona. Šance na postup udržel po vítězství nad Radkem Štěpánkem, jenž do soutěže zasáhl z pozice náhradníka po Roddickově odstoupení. Po vyrovnaném průběhu třetí dvouhry prohrál s Andym Murraym poměrem 6–4, 6–7 a 5–7, přestože dokázal odvrátit sedm mečbolů. Během třetí sady si vyžádal lékařské ošetření bolestivých zad a problémů s kyčlí.[20] Porážka znamenala vyřazení již v základní skupině, první takové na této vrcholné tenisové události.

Sezónu zakončil na 2. místě žebříčku ATP za Španělem Rafaelem Nadalem.

Přehled utkání

Grand Slam

Na Rogers Cupu po volném losu prohrál ve druhém kole
turnajfázestavsoupeřvýsledek
Australian Open1. kolovýhraArgentina Diego Hartfield6–0, 6–3, 6–0
2. kolovýhraFrancie Fabrice Santoro6–1, 6–2, 6–0
3. kolovýhraSrbsko Janko Tipsarević6–7(5), 7–6(1), 5–7, 6–1, 10–8
4. kolovýhraČesko Tomáš Berdych6–4, 7–6(7), 6–3
čtvrtfinálevýhraUSA James Blake7–5, 7–6(5), 6–4
semifináleprohraSrbsko Novak Djoković7–5, 6–3, 7–6(5)
French Open1. kolovýhraUSA Sam Querrey6–4, 6–4, 6–3
2. kolovýhraŠpanělsko Albert Montañés6–7(5), 6–1, 6–0, 6–4
3. kolovýhraChorvatsko Mario Ančić6–3, 6–4, 6–2
4. kolovýhraFrancie Julien Benneteau6–4, 7–5, 7–5
čtvrtfinálevýhraChile Fernando González2–6, 6–2, 6–3, 6–4
semifinálevýhraFrancie Gaël Monfils6–2, 5–7, 6–3, 7–5
fináleprohraŠpanělsko Rafael Nadal6–1, 6–3, 6–0
Wimbledon1. kolovýhraSlovensko Dominik Hrbatý6–3, 6–2, 6–2
2. kolovýhraŠvédsko Robin Söderling6–3, 6–4, 7–6(3)
3. kolovýhraFrancie Marc Gicquel6–3, 6–3, 6–1
4. kolovýhraAustrálie Lleyton Hewitt7–6(7), 6–2, 6–4
čtvrtfinálevýhraChorvatsko Mario Ančić6–1, 7–5, 6–4
semifinálevýhraRusko Marat Safin6–3, 7–6(3), 6–4
fináleprohraŠpanělsko Rafael Nadal6–4, 6–4, 6–7(5), 6–7(8), 9–7
US Open1. kolovýhraArgentina Máximo González6–3, 6–0, 6–3
2. kolovýhraBrazílie Thiago Alves6–3, 7–5, 6–4
3. kolovýhraČesko Radek Štěpánek6–3, 6–3, 6–2
4. kolovýhraRusko Igor Andrejev6–7(6), 7–6(5), 6–3, 3–6, 6–3
čtvrtfinálevýhraLucembursko Gilles Müller7–6(5), 6–4, 7–6(5)
semifinálevýhraSrbsko Novak Djoković6–3, 5–7, 7–5, 6–2
finálevítěz (13) Spojené království Andy Murray6–2, 7–5, 6–2

ATP Tour

Dvouhra: 81 (66–15)

utkáníturnajdatumkat.místopovrchfázesoupeřstavvýsledek
686.Australian Open1/14GSvenkutvrdý128 v koleArgentina Diego Hartfieldvýhra6–0, 6–3, 6–0
687.Australian Open1/14GSvenkutvrdý64 v koleFrancie Fabrice Santorovýhra6–1, 6–2, 6–0
688.Australian Open1/14GSvenkutvrdý32 v koleSrbsko Janko Tipsarevićvýhra6–7(5), 7–6(1), 5–7, 6–1, 10–8
689.Australian Open1/14GSvenkutvrdý16 v koleČesko Tomáš Berdychvýhra6–4, 7–6(7), 6–3
690.Australian Open1/14GSvenkutvrdýQFUSA James Blakevýhra7–5, 7–6(5), 6–4
691.Australian Open1/14GSvenkutvrdýSFSrbsko Novak Djokovićprohra5–7, 3–6, 6–7(5)
692.Dubaj3/3500venkutvrdý32 v koleSpojené království Andy Murrayprohra7–6(6), 3–6, 4–6
Indian Wells Masters3/131000venkutvrdý128 v kolevolný los 
693.Indian Wells Masters3/131000venkutvrdý64 v koleŠpanělsko Guillermo Garcia-Lópezvýhra6–3, 6–2
694.Indian Wells Masters3/131000venkutvrdý32 v koleFrancie Nicolas Mahutvýhra6–1, 6–1
695.Indian Wells Masters3/131000venkutvrdý16 v koleChorvatsko Ivan Ljubičićvýhra6–3, 6–4
Indian Wells Masters3/131000venkutvrdýQFNěmecko Tommy Haasvýhrabez boje
696.Indian Wells Masters3/131000venkutvrdýSFUSA Mardy Fishprohra3–6, 2–6
Miami Masters3/271000venkutvrdý128 v kolevolný losvýhra 
697.Miami Masters3/271000venkutvrdý64 v koleFrancie Gael Monfilsvýhra6–3, 6–4
698.Miami Masters3/271000venkutvrdý32 v koleŠvédsko Robin Soderlingvýhra6–4, 3–0skreč
699.Miami Masters3/271000venkutvrdý16 v koleArgentina José Acasúsovýhra7–6(5), 6–2
700.Miami Masters3/271000venkutvrdýQFUSA Andy Roddickprohra6–7(4), 6–4, 3–6
701.Estoril Open4/14250venkuantuka32 v koleBelgie Olivier Rochusvýhra4–6, 6–3, 6–2
702.Estoril Open4/14250venkuantuka16 v koleRumunsko Victor Hanescuvýhra6–3, 6–2
703.Estoril Open4/14250venkuantukaQFPortugalsko Frederico Gilvýhra6–4, 6–1
704.Estoril Open4/14250venkuantukaSFNěmecko Denis Gremelmayrvýhra2–6, 7–5, 6–1
705.Estoril Open4/14250venkuantukaFináleRusko Nikolaj Davyděnkovítěz7–6(5), 1–2skreč
Monte Carlo Masters4/201000venkuantuka64 v kolevolný los 
706.Monte Carlo Masters4/201000venkuantuka32 v koleŠpanělsko Ruben Ramirez Hidalgovýhra6–1, 3–6, 7–6(1)
707.Monte Carlo Masters4/201000venkuantuka16 v koleFrancie Gael Monfilsvýhra6–3, 6–4
708.Monte Carlo Masters4/201000venkuantukaQFArgentina David Nalbandianvýhra5–7, 6–2, 6–2
709.Monte Carlo Masters4/201000venkuantukaSFSrbsko Novak Djokovićvýhra6–3, 3–2skreč
710. Monte Carlo Masters4/201000venkuantukaFináleŠpanělsko Rafael Nadalprohra5–7, 5–7
Rome Masters5/51000venkuantuka64 v kolevolný los 
711.Rome Masters5/51000venkuantuka32 v koleArgentina Guillermo Caňas6–3, 6–3
712.Rome Masters5/51000venkuantuka16 v koleChorvatsko Ivo Karlovićvýhra7–6(4), 6–3
713.Rome Masters5/51000venkuantukaQFČesko Radek Štěpánekprohra6–7(4), 6–7(7)
Hamburg Masters5/111000venkuantuka64 v kolevolný los 
714.Hamburg Masters5/111000venkuantuka32 v koleFinsko Jarkko Nieminenvýhra6–1, 6–3
715.Hamburg Masters5/111000venkuantuka16 v koleŠvédsko Robin Soderlingvýhra6–3, 6–2
716.Hamburg Masters5/111000venkuantukaQFŠpanělsko Fernando Verdascovýhra6–3, 6–3
717.Hamburg Masters5/111000venkuantukaSFItálie Andreas Seppivýhra6–3, 6–1
718.Hamburg Masters5/111000venkuantukaFináleŠpanělsko Rafael Nadalprohra5–7, 7–6(3), 3–6
719.Roland Garros5/25GSvenkuantuka128 v koleUSA Sam Querreyvýhra6–4, 6–4, 6–3
720.Roland Garros5/25GSvenkuantuka64 v koleŠpanělsko Albert Montaněsvýhra6–7(5), 6–1, 6–0, 6–4
721.Roland Garros5/25GSvenkuantuka32 v koleChorvatsko Mario Ančićvýhra6–3, 6–4, 6–2
722.Roland Garros5/25GSvenkuantuka16 v koleFrancie Julien Benneteauvýhra6–4, 7–5, 7–5
723.Roland Garros5/25GSvenkuantukaQFChile Fernando Gonzálezvýhra2–6, 6–2, 6–3, 6–4
724.Roland Garros5/25GSvenkuantukaSFFrancie Gaël Monfilsvýhra6–2, 5–7, 6–3, 7–5
725.Roland Garros5/25GSvenkuantukaFináleŠpanělsko Rafael Nadalprohra1–6, 3–6, 0–6
726.Halle6/9250venkutráva32 v koleNěmecko Michael Berrervýhra6–4, 6–2
727.Halle6/9250venkutráva16 v koleČesko Jan Vacekvýhra7–5, 6–3
728.Halle6/9250venkutrávaQFKypr Marcos Baghdatisvýhra6–4, 6–4
729.Halle6/9250venkutrávaSFNěmecko Nicolas Kiefervýhra6–1, 6–4
730.Halle6/9250venkutrávaFináleNěmecko Philipp Kohlschreibervítěz6–3, 6–4
731.Wimbledon6/23GSvenkutráva128 v koleSlovensko Dominik Hrbatývýhra6–3, 6–2, 6–2
732.Wimbledon6/23GSvenkutráva64 v koleŠvédsko Robin Söderlingvýhra6–3, 6–4, 7–6(3)
733.Wimbledon6/23GSvenkutráva32 v koleFrancie Marc Gicquelvýhra6–3, 6–3, 6–1
734.Wimbledon6/23GSvenkutráva16 v koleAustrálie Lleyton Hewittvýhra7–6(7), 6–2, 6–4
735.Wimbledon6/23GSvenkutrávaQFChorvatsko Mario Ančićvýhra6–1, 7–5, 6–4
736.Wimbledon6/23GSvenkutrávaSFRusko Marat Safinvýhra6–3, 7–6(3), 6–4
737.Wimbledon6/23GSvenkutrávaFináleŠpanělsko Rafael Nadalprohra4–6, 4–6, 7–6(5), 7–6(8), 7–9
Canada Masters7/211000venkutvrdý64 v kolevolný los 
738.Canada Masters7/211000venkutvrdý32 v koleFrancie Gilles Simonprohra6–2, 5–7, 4–6
Cincinnati Masters7/281000venkutvrdý64 v kolevolný los 
739.Cincinnati Masters7/281000venkutvrdý32 v koleUSA Robby Gineprivýhra6–7(2), 7–6(5), 6–0
740.Cincinnati Masters7/281000venkutvrdý16 v koleChorvatsko Ivo Karlovićprohra6–7(6), 6–4, 6–7(5)
741.LOH – Peking8/11LOHvenkutvrdý64 v koleRusko Dmitrij Tursunovvýhra6–4, 6–2
742.LOH – Peking8/11LOHvenkutvrdý32 v koleSalvador Rafael Arevalovýhra6–2, 6–4
743.LOH – Peking8/11LOHvenkutvrdý16 v koleČesko Tomáš Berdychvýhra6–3, 7–6(4)
744.LOH – Peking8/11LOHvenkutvrdýQFUSA James Blakeprohra4–6, 6–7(2)
745.US Open8/25GSvenkutvrdý128 v koleArgentina Maximo Gonzálezvýhra6–3, 6–0, 6–3
746.US Open8/25GSvenkutvrdý64 v koleBrazílie Thiago Alvesvýhra6–3, 7–5, 6–4
747.US Open8/25GSvenkutvrdý32 v koleČesko Radek Štěpánekvýhra6–3, 6–3, 6–2
748.US Open8/25GSvenkutvrdý16 v koleRusko Igor Andrejevvýhra6–7(5), 7–6(5), 6–3, 3–6, 6–3
749.US Open8/25GSvenkutvrdýQFLucembursko Gilles Müllervýhra7–6(5), 6–4, 7–6(5)
750.US Open8/25GSvenkutvrdýSFSrbsko Novak Djokovićvýhra6–3, 5–7, 7–5, 6–2
751.US Open8/25GSvenkutvrdýFináleSpojené království Andy Murrayvítěz6–2, 7–5, 6–2
752.SUI v. BEL, DC Svět9/19DChalatvrdýbarážBelgie Kristof Vliegenvýhra7–6(1), 6–4, 6–2
Madrid Masters10/121000halatvrdý64 v kolevolný los 
753.Madrid Masters10/121000halatvrdý32 v koleČesko Radek Štěpánekvýhra6–3, 7–6(6)
754.Madrid Masters10/121000halatvrdý16 v koleFrancie Jo-Wilfried Tsonga6–4, 6–1
755.Madrid Masters10/121000halatvrdýQFArgentina Juan Martín del Potrovýhra6–3, 6–3
756.Madrid Masters10/121000halatvrdýSFSpojené království Andy Murrayprohra6–3, 3–6, 5–7
757.Basilej10/20250halatvrdý32 v koleUSA Bobby Reynoldsvýhra6–3, 6–7(6), 6–3
758.Basilej10/20250halatvrdý16 v koleFinsko Jarkko Nieminenvýhra7–6(6), 7–6(1)
759.Basilej10/20250halatvrdýQFItálie Simone Bolellivýhra6–2, 6–3
760.Basilej10/20250halatvrdÝSFŠpanělsko Feliciano Lópezvýhra6–3, 6–2
761.Basilej10/20250halatvrdýFináleArgentina David Nalbandianvítěz6–3, 6–4
Paris Masters10/261000halatvrdý64 v kolevolný los 
762.Paris Masters10/261000halatvrdý32 v koleŠvédsko Robin Söderlingvýhra6–4, 7–6(7)
763.Paris Masters10/261000halatvrdý16 v koleChorvatsko Marin Čilićvýhra6–3, 6–4
Paris Masters10/261000halatvrdýQFUSA James Blakeprohrabez boje
764.Tennis Masters Cup11/9WChalatvrdýzsFrancie Gilles Simonprohra6–4, 4–6, 3–6
765.Tennis Masters Cup11/9WChalatvrdýzsČesko Radek Štépánekvýhra7–6(4), 6–4
766.Tennis Masters Cup11/9WChalatvrdýzsSpojené království Andy Murrayprohra6–4, 6–7(3), 5–7
QF – čtvrtfinále, SF – semifinále, zs – základní skupina
kategorie: 250 – International Series / 500 – International Series Gold / 1000 – Masters Series / GS – Grand Slam / WC – ATP Tour World Championships / LOH – olympijské hry

Přehled finále

Legenda
Grand Slam (1–2 D)
Olympijské zlato (1–0 Č)
Tennis Masters Cup (0–0 D)
ATP Masters Series (0–2 D)
ATP International Series Gold (0–0 D)
ATP International Series (3–0 D)
D – dvouhra; Č – čtyřhra
Finále dle povrchu
tvrdý (2–0 D)
antuka (1–3 D)
tráva (1–1 D)
Finále dle místa
venku (3–4 D)
hala (1–1 D)

Dvouhra: 8 (4–4)

stavč.datumturnajpovrchsoupeř ve finálevýsledek
Vítěz54.20080420a20. dubna 2008Portugalsko Estoril, PortugalskoantukaRusko Nikolaj Davyděnko7–6(7–5), 1–2skreč
Finalista18.20080427a27. dubna 2008Monako Monte Carlo, Monako (3)antukaŠpanělsko Rafael Nadal5–7, 5–7
Finalista19.18. května 2008Německo Hamburk, NěmeckoantukaŠpanělsko Rafael Nadal5–7, 7–6(7–3), 3–6
Finalista20.8. června 2008Francie French Open, Francie (3)antukaŠpanělsko Rafael Nadal1–6, 3–6, 0–6
Vítěz55.15. června 2008Německo Halle, Německo (5)trávaNěmecko Philipp Kohlschreiber6–3, 6–4
Finalista21.6. července 2008Spojené království Wimbledon, Spojené královstvítrávaŠpanělsko Rafael Nadal4–6, 4–6, 7–6(7–5), 7–6(10–8), 7–9
Vítěz56.8. září 2008USA US Open, New York, USA (5)tvrdýSpojené království Andy Murray6–2, 7–5, 6–2
Vítěz57.26. října 2008Švýcarsko Basilej, Švýcarsko (3)tvrdý (h)Argentina David Nalbandian6–3, 6–4

Čtyřhra: 1 (1–0)

stavč.datumturnajpovrchspoluhráčsoupeři ve finálevýsledek
Vítěz8.16. srpna 2008Čína LOH, Peking, ČínatvrdýŠvýcarsko Stanislas WawrinkaŠvédsko Simon Aspelin
Švédsko Thomas Johansson
6–3, 6–4, 6–7(4–7), 6–3

Finanční odměny

Soutěžturnajfinanční odměna
Dvouhra[21]Australian OpenA$342 500
Dubai Tennis Championships$9 490
Indian Wells Masters$138 750
Miami Masters$73 500
Estoril Open59 100
Monte-Carlo Masters€180 000
Rome Masters€46 000
Hamburg Masters€180 000
French Open$530 000
Gerry Weber Open€115 500
Wimbledon£375 000
Canada Masters$17 250
Cincinnati Masters$26 200
US Open$1 500 000
Mutua Masters Madrid€90 900
Davidoff Swiss Indoors€145 200
BNP Paribas Masters€46 500
Turnaj mistrů$200 000
Čtyřhra[22]Canada Masters$3 800
Přehledvýdělek v sezóně$5 886 879[23]
výdělek v kariéře$44 593 957[23]
kurziva – turnajový titul

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 2008 Roger Federer tennis season na anglické Wikipedii.

  1. Federer works with coach Higueras. BBC Sport [online]. 2008-04-14 [cit. 2013-08-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Christopher Clarey. Federer's Weakness Might Have Been an Illness. New York Times. 8 March 2008. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 10 March 2008. 
  3. Harvey Araton. Something to Lose in a Just-for-Fun Match. www.nytimes.com. The New York Times, 11 March 2008. Dostupné online [cit. 5 November 2008]. 
  4. Federer to Work with Higueras in Estoril [online]. Estoril Open [cit. 2008-04-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-04-19. 
  5. Federer To Play Estoril - With Paris On His Mind [online]. [cit. 2024-08-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-05-29. 
  6. Nadal continues mastery of Federer on clay, takes Monte Carlo Masters title. sports.espn.go.com. ESPN — Tennis, 27 April 2008. Dostupné online [cit. 17 July 2008]. 
  7. a b Douglas Robson. Nadal remains the king of Roland Garros. www.usatoday.com. USA Today, 9 June 2008. Dostupné online [cit. 5 November 2008]. 
  8. Ticker. Federer wins once again at Halle [online]. Yahoo! Sports, 15 June 2008 [cit. 2008-07-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-07-03. 
  9. Richard Alleyne. Wimbledon 2008: John McEnroe hails Rafael Nadal victory as greatest final ever. The Telegraph. London: 7 July 2008. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 17 July 2008. 
  10. Federer unfazed by ranking threat. news.bbc.co.uk. BBC Sport, 18 November 2008. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 20 November 2008. 
  11. a b It's official: Nadal will pass Federer for No. 1. nbcsports.msnbc.com. NBC Sports. Dostupné v archivu pořízeném dne 19 October 2008. 
  12. ATP Tour, Inc. Roger Federer vs James Blake, Head-to-head results [online]. ATP Tour, Inc. [cit. 2008-07-31]. Dostupné online. 
  13. AFP. Life goes on for Roger Federer. www.news.com.au. The Australian Herald, 27 October 2008. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 29 October 2008. 
  14. AFP. Nadal vows to raise the bar still higher [online]. AFP [cit. 2008-11-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-11-02. 
  15. Federer rolls past Murray to win 13th Grand Slam title. sports.espn.go.com. ESPN. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 22 October 2008. 
  16. ATP Tennis. Federer Captures Fifth Straight US Open Title [online]. ATP Tennis, 2008 [cit. 2012-08-09]. Dostupné online. 
  17. Federer tops ATP career money list. sports.espn.go.com. ESPN. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 19 October 2008. 
  18. Sports Network. Injured Nadal and Federer exit Paris Masters [online]. Sports Network, 31 October 2008 [cit. 2008-10-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-06-22. 
  19. Julien Pretot. Federer pulls out of Paris Masters event. www.reuters.com. Reuters, 31 October 2008. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 3 November 2008. 
  20. Murray knocks out ailing Federer. news.bbc.co.uk. BBC Sport, 14 November 2008. Dostupné online [cit. 18 November 2008]. 
  21. Roger Federer's 2008 Singles Activity [online]. ATP World Tour [cit. 2013-07-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  22. Roger Federer's 2008 Doubles Activity [online]. ATP World Tour [cit. 2013-07-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  23. a b ATP Prize Money for 12/29/08 [online]. stevegtennis.com [cit. 2013-08-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-02-02. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of Croatia.svg
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
Flag of Chile.svg
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
Flag of Australia (converted).svg

Flag of Australia, when congruence with this colour chart is required (i.e. when a "less bright" version is needed).

See Flag of Australia.svg for main file information.
Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Flag of Portugal (alternate).svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).
Flag of Finland.svg
Finská vlajka
Roger Federer at the 2010 Australian Open 02 cropped.jpg
Autor: Rob Young, Licence: CC BY 2.0
Taken at the Australian Open 2010
Federer at Indian Wells.jpg
Autor: toga, Licence: CC BY 2.0
Roger Federer at Indian Wells, 2008
Federer Ohio (2008) 8.jpg
Autor: James Marvin Phelps aka mandj98, Licence: CC BY 2.0
Loss to Ivo Karlouic 7-6 4-6 7-6. 2008 Western & Southern Financial Group Masters in Mason, Ohio
Gold medal.svg
Autor: B1mbo, Licence: CC BY-SA 2.5
Drawing of a gold medal, based on Olympic rings.svg.
Sampras 2008 MSG.JPG
Autor: Alexisrael, Licence: CC BY-SA 4.0
Pete Sampras In The NetJets Showdown Exhibition Against Roger Federer in Madison Square Garden
Wimbledon Men's final 2008, Federer serves for 3rd set.jpg
Autor: David Underdown, Licence: CC BY-SA 3.0
Wimbledon Men's final 2008, Federer serves for 3rd set
Roger Federer at the 2008 Tennis Masters Cup5.jpg
Autor: Klaire Chen, Licence: CC BY-SA 2.0
Roger Federer against Andy Murray at the 2008 Tennis Masters Cup
Federer Beijing 2008.jpg
Autor: Sirquine, Licence: CC BY 3.0
Roger Federer at the 2008 Beijing Olympics
Roger Federer wins the US Open 2008 1.jpg
Autor: Boss Tweed from New York, Licence: CC BY 2.0
Roger Federer wins the US Open 2008
Roger Federer at the 2008 Rogers Cup.jpg
Autor: ataelw, Licence: CC BY 2.0
Roger Federer at the 2008 Rogers Cup