Tenzing Norgay

Tenzing Norgay
Tenzing Norgay (1953)
Tenzing Norgay (1953)
Rodné jménoNamgyal Wangdi
Narození15. května 1914
Tengboche nebo Ü-Cang
Úmrtí9. května 1986 (ve věku 71 let)
Dárdžiling
Příčina úmrtíkrvácení do mozku
Povoláníobjevitel, horský vůdce, autor autobiografie a horolezec
OceněníŘád nepálské hvězdy (1953)
Velká zlatá medaile za průzkum (1955)
Padma bhúšan
George Medal
Nábož. vyznánítibetský buddhismus
ChoťDawa Phuti (od 1935)[1]
Ang Lahmu
Dakku
DětiJamling Tenzing Norgay
PodpisTenzing Norgay – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Edmund Hillary (vlevo) a Tenzing Norgay (vpravo)
Mount Everest

Tenzing Norgay (květen? 19149. května 1986) byl nepálský šerpský horolezec. Spolu s Edmundem Hillarym dosáhli 29. května 1953 jako první lidé vrcholu Mount Everestu.

Životopis

Po úspěšném výstupu na Everest se v médiích, především v novinách a literatuře objevilo několik spekulací a rozporů, zároveň i snaha politicky využít úspěchu expedice. To byl jeden z důvodů vzniku knihy Muž z Everestu (v originále Man of Everest, 1955), jejímž autorem byl po dohodě vydavatelství s Tenzingem (Tenzing neuměl číst a psát) americký spisovatel a horolezec James Ramsey Ullman. Kniha je Tenzingovým vyprávěním o jeho životě, přičemž zároveň vysvětluje některé dříve publikované nejasnosti. Následující údaje čerpají především z uvedené knihy.

  • 1914 – Narodil se koncem května v Ccha-čhu, rok byl určen přepočtem z tibetského kalendáře, roční období bylo určeno podle počasí a sklizně. Jako dítě žil ve vesnici Thamej v Solo Khumbu ve východním Nepálu.
  • 1932 – V osmnácti letech odešel do Dardžílingu, aby se pokusil dostat do britské expedice na Everest plánované na rok 1933, ale byl odmítnut.
  • 1935 – Počátkem roku se oženil s Dawa-Phuti, narodil se jim syn Ňima-Dordže (zemřel v roce 1939). Účastnil se páté britské výpravy na Mount Everest z Tibetské strany, jejímž vedoucím byl Eric Shipton. Předchozí výpravy se konaly v letech 1921, kdy byla objevena cesta ze severu. V roce 1922 se podařilo vystoupit až do 8320 m n. m. V teto výpravě zahynulo sedm Šerpů při pádu laviny pod Severním sedlem. V roce 1924 v expedici zahynuli Andrew Irvine a George Mallory, přičemž byli naposledy spatřeni ve výšce nad 8530 m n. m. Expedice v roce 1933 a její horolezci Harris, Wager, Smythe a Shipton dosáhli přibližně stejných míst jako Mallory s Irvinem. V roce 1934 Tenzing s dalšími Šerpy vynosili materiál do Severního sedla (cca 6700 m), výše výprava nevystoupila. Na podzim se účastnil výpravy na Kabru (7000 m), ale pouze jako nosič do základního tábora.
  • 1936 – Opět se účastnil velké britské expedice na Everest (vedoucí Hugh Ruttledge, stejně jako v roce 1933). Za špatného počasí dosaženo Severního sedla. Tenzing se také účastnil výpravy Erica Shiptona do Garhválu ve Středním Himálaji za účelem měření map v okolí Nandá Déví.
  • 1937 – Účastnil se malé výpravy do Garhválu s J. T. M. Gibsonem, výprava provedla průzkum a pokusila se o nesnadný výstup na Bandar Púnčh (cca 6300 m).
  • 1938 – Znovu v expedici na Everest, jejimž vedoucím H. W. Tilman. Postavili tábor v 8300 m n. m., Lloyd experimentoval s kyslíkovým přístrojem. Vznikla Medaile tygra udělovaná himálajským klubem Šerpům, kteří dosáhli nejvyššího tábora. Na podzim se účastnil výpravy do Garhválu. V zimě toho roku se mu narodila dcera Pem-Pem.
  • 1939 – Byl členem výpravy na Tirakhmír (7750 m n. m.) v Pákistánu s panem a paní Smeetonovými. S nedostatečným vybavením dosáhli výšky 7000 m n. m. Tenzing v té době je již vůdcem Šerpů i nosičů, tato funkce se nazývá sardár. Po výpravě zůstal ve službách majora Whita v Čitrálu (část Pákistánu), v Dardžílingu. V tomto roce mu zemřel syn Ňima-Dordže na úplavici.
  • 1940 – Počátkem roku se vrátil za rodinou, narodila se mu dcera Ňima a přestěhovali se do Čitrálu, kde byl Tenzig ve službách majora Whita. Později pracoval jako vedoucí důstojnické jídelny.
  • 1944 – Zemřela jeho manželka Dawa-Phuti.
  • 1945 – Počátkem roku se s dcerami vrátil do Dardžílingu a oženil se s Ang-Lhamo. Tento rok se účastnil výpravy amerického plukovníka Taylora do Tibetu.
  • 1946 – Opět se přidal k výpravě na Bandar Púnčh, při niž byla dosažena výška 5490 m n. m. Ještě téhož roku podnikl dvě výpravy do okolí Kančendžengy.
  • 1947 – Tento rok se přidal k netradiční výpravě Earla Denmana do Tibetu a na Mount Everest. Účastnil se i švýcarské výpravy na nižší vrcholy do Garhválu, během ní při návratu došlo ke komplikacím způsobené konfliktem mezi Indií a Pákistánem.
  • 1949 – Byl instruktorem horolezení u indické armády v severozápadní Indii. Odřekl účast ve švýcarské expedici René Ditterta ke Kangčhendžandze a naopak se účastnil H. W. Tilmanovy průzkumné výpravy do Nepálu.
  • 1950 – Dosáhl vrcholu Bandar Púnčhe (6305 m n. m.). Účastnil se podzimní britské expedice na Nangá-Parbat (8125 m n. m.), Který zdolal až Hermann Buhl o tři roky později. Za velké zimy Šerpové sestupili do základního tábora, zatímco Thornley, Crace a Marsh pokračovali ve výstupu. Po šesti dnech se do tábora vratil pouze Marsh.
  • 1951 – Zatímco Eric Shipton vedl další výpravu na Mount Everest z jihu, Tenzing pracoval jako sardár francouzské výpravy na Nandá-Dévi, která se snažila přejít z hlavního vrcholu (7816 m, prvovýstup Tilman a Odell, 1936) na východní (7430 m, polská expedice, 1939). Vedoucí expedice Roger Duplat a Gilbert Vignes vyrazili 29. června z výšky 7200 m k hlavnímu vrcholu, Tenzing a Louis Dubost v následujících dnech jim stoupali naproti na východní vrchol (Tenzing tento výstup označil za svůj nejtěžší a nejnebezpečnější), nicméně ani z východního vrcholu nepozorovali žádné stopy po Duplatovi a Vignesovi. Na podzim byl Tenzing sardárem výpravy Švýcara George Freye do okolí Kangčhendžangy, při prvovýstupu na poměrně bezvýznamný Kang Peak na sněžném úbočí nejištěný Frey jdoucí bez maček uklouzl a zahynul. Byla to třetí Tenzingova výprava v řadě, při níž došlo ke ztrátě na životě.
  • 1952 – Švýcaři zvou Tenzinga jako sardára na expedici na Mount Everest z jihu (vedoucí dr. Wyss-Dunant, ve vyšších polohách Dittert). Tenzing se po osmnácti letech setkal se svou matkou a spřátelil se s horským vůdcem Raymondem Lambertem. Aubert, Flory, Lambert a Tenzing během dobývání vrcholu postavili tábor v 8400 m n. m., další den za špatného počasí vystoupal Lambert a Tenzing do výšky 8600 m n. m., ale pro nepříznivé počasí se museli vrátit. Na podzim Švýcaři další expedici na Mount Everest, neboť další rok měli Mount Everest zarezervovaný již Britové a další rok Francouzi. Během expedice u paty Lhoce pod Jižním sedlem zemřel Šerpa Mingma-Dordže na zranění způsobené padajícím ledem. Proto se Švýcaři rozhodli pro bezpečnější cestu do Jižního sedla po svazích Lhoce. Opět za velmi špatného počasí Lambert, Reiss a Tenzing vzdali výstup 300 metrů nad Jižním sedlem. Po náročných expedicích byl Tenzing hospitalizovan s horečkou a vysílením z dvou náročných výprav v jednom roce, na kterých byl současně sardárem i plnohodnotným členem horolezeckého družstva.
  • 1953 – Zotavený Tenzing dostal pozvánku do britské expedice na Mount Everest, jednalo se o jeho sedmou expedici na nejvyšší horu světa. Původně měl výpravu vést Eric Shipton, ale vystřídal ho plukovník John Hunt. Oproti švýcarské expedici byli vztahy mezi Šerpy a „sáhiby“ formálnější. Během expedice došlo ke sporům mezi Šerpy a sáhiby, které musel Tenzing coby sardár řešit. První pokus o vrchol podnikl Bourdillon a Evans, jednalo se spíše o úkol vynést materiál z Jižního sedla výše. Podařilo se jim vystoupat až na Jižní vrchol a pak se vrátili zpět do sedla. Plukovník Hunt a Da-Namgjal tentýž den dosáhli výšky 8380 m n. m. Následující den bylo nepříznivé počasí, v sedle zůstal Lowe, Gregory, Ang-Ňima, Pemba, Tenzing a Edmund Hillary. Další den vyrazil Lowe, Gregory a Ang-Ňima výše, po nich Hillary s Tenzingem. Cestou sbírali náklad vynesený před dvěma dny a postavili poslední tábor ve výšce okolo 8500 m n. m. V táboře zůstal pouze Edmund Hillary a Tenzing. Další den, 29. května, stoupali k Jižnímu vrcholu, nalezli kyslíkové láhve zanechané zde dvojicí Bourdillon s Evansem. Hillary jako první překonal tzv. Hillaryho výšvih trhlinou mezi skaliskem a sněhovou převějí. Pokračovali stále výš a téměř současně (společné prohlášení Hillaryho a Tenzinga) dosáhli vrcholu Mount Everestu. Tenzing se netajil tím, že Hillary byl na vrcholu o chlup dříve. Na vrcholu Edmund Hillary vyfotil Tenzinga a okolí, zanechali zde několik předmětů a dali. Po zdolání Mount Everestu se Tenzingovi i jeho rodině změnil život, učastnil se recepcí, byl zván do různých zemí světa, podával interview, získával ocenění a také se objevily rúzné spekulace v médiích…
  • 1954 – Společně s Jamesem Ramsay Ullmanem pracoval na knize Muž z Everestu, strávil léto v Švýcarsku jako host Společnosti pro alpský průzkum a založil Himálajský horolezecký ústav…

Reference

  1. Tenzing Norgay, James Ramsey Ullman: Tiger of the Snows.

Literatura

  • HUNT, John. Výstup na Everest (původním názvem: The Ascent of Everest). Překlad Antonín Filanovský. 1. vyd. Praha: STN, 1957. 274 s. 
  • ULLMAN, James Ramsey. Muž z Everestu - Tenzingova autobiografie (původním názvem: Man of Everest). Překlad Melanie Rybárová. 1. vyd. Praha: STN, 1959. 316+10 s. 
  • RUDOLPH, Fritz. Himálajští tygři (původním názvem: Himalaya-Tigers). Překlad Oldřich Liška. 2. vyd. Praha: STN, 1960. 316+10 s. 
  • HERRLIGKOFFER, Karl Maria. Mount Evrest - Historie dobývání nejvyšší hory světa. Překlad Gustav Bernau. 1. vyd. Praha: Olympia, 1976. 205 s. 27-043-76. 
  • MESSNER, Reinhold. Everest – Výprava po nejzazší mez (původním názvem: Everest - Expedition zum Endpunkt, Mnichov, 1978). Překlad Petr Karlach. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 1984. 168+32 s. 23-080-84. 
  • ARDITO, Stefano. Přemožitelé hor - Osudy nejvýznamnějších horolezeckých výprav (původním názvem: History of the Great Mountaineering Adventures). Překlad Ladislav Ptáček, Kamila Mewaldová a Martina Vojtová. 1. vyd. Praha: Rebo, 2002. 320 s. ISBN 80-7234-219-3. 
  • MESSNER, Reinhold. Mount Everest: Výpravy na hranice možností (původním názvem: Mount Everest - Expeditionen zum Endpunkt, Mnichov, 2003). Překlad Monika Žárská. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 2003. 254 s. ISBN 80-204-1044-9. 

Film

  • Beyond the Edge; režie: Leanne Pooley; Nový Zéland, 2013, 90 min

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Tenzing Norgay signature.svg
Signature of Tenzing Norgay
Mount Everest from Rongbuk may 2005.JPG
View of the majestic Mount Everest from the Rongbuk valley, close to base camp and the terminus of the Rongbuk glacier at 5,200m.
Tenzing Norgay, 1953 - 2.jpg
Autor: original : OeiJamling Tenzing Norgay, Licence: CC BY-SA 3.0
Tenzing Norgay, 1953
Edmund Hillary and Tenzing Norgay.jpg
Autor: Jamling Tenzing Norgay, Licence: CC BY-SA 3.0
29 May 1953 Tenzing Norgay and Edmund Hillary after successfully completing the first ascent of Mount Everest at 11.30am.