Tepelný napáječ Mělník – Praha

Teplovod v lese u Podvlčí

Tepelný napáječ Mělník – Praha je horkovodné potrubí spojující Elektrárnu Mělník s Prahou. Je klíčovou součástí kogenerační soustavy umožňující využívat odpadní teplo z elektrárny k vytápění budov a ohřevu teplé vody.

Historie výstavby

Stavba hlavního potrubí z Elektrárny Mělník do teplárny Třeboradice započala roku 1988; provoz byl zahájen roku 1995. Od roku 1998 probíhá postupné rozšiřování teplovodné sítě. Postupně k ní byly připojeny teplárny Malešice a Michle a jejich prostřednictvím pak sídliště Jižní Město, Krč, Novodvorská, Lhotka-Libuš a Modřany. V roce 2002 byly připojeny samostatným potrubím Neratovice, v roce 2003 byla napojena výtopna Invalidovna kterou poškodila rozsáhlá povodeň. Roku 2005 byly připojeny Horní Počernice. V roce 2009 byla připojena oblast Petrovice a v roce 2010 další část oblasti Lhotka – Libuš v okolí ulice Papírníkova. V současnosti horkovodní soustava, pojmenovaná Pražská teplárenská soustava (PTS), zajišťuje ohřev vody a vytápění více nežli třetině obyvatel hlavního města.

Technické parametry

Jedná se o dvojici 34 kilometrů dlouhých trubek o průměru 1,2 metru z nichž jedna slouží pro přenos horké vody a druhá pro návrat vody ochlazené. Zprovoznění soustavy si vyžádalo rekonstrukci elektrárny Mělník I – čtyři kondenzační turbíny, každá o výkonu 55 MW, byly přeměněny na dvě protitlakové a dvě odběrové. Elektrárna je schopna poskytovat pro vytápění až 700 MW tepelného výkonu a asi polovinu této hodnoty pro výrobu elektrické energie.

Potrubí u Byškovic

Potrubí vede přibližně severojižním směrem, částečně po zemi, z větší části na několik metrů vysokých podpěrách. Pro vyrovnání změn délky vlivem teplotní roztažnosti je jednak uloženo kluzně na pojezdových kovových válcích, jednak je v pravidelných odstupech několika stovek metrů meandrovitě lomené. Oběhová voda je třístupňově ohřívána na konečnou teplotu 160 stupňů Celsia; díky velmi účinné izolaci potrubí vychladne při průchodu trasou pouze o dva stupně. Objem oběhové vody je asi 75 tisíc m³.

Trasa potrubí prochází většinou okrajovými částmi obcí nebo okolo těchto obcí: Podvlčí, Cítov, Býkev, Zelčín; zde překonává po mostní konstrukci laterální plavební kanál Mělník - Vraňany a řeku Vltavu a pokračuje přes Zálezlice, Chlumín, Horňátky, Kojetice, Zlonín, Měšice a Hovorčovice do výtopny Třeboradice.

Výhodou kogenerační soustavy je i rozmanitost využívaných tepelných zdrojů: kromě hnědého uhlí spalovaného v elektrárně Mělník je možno spalovat také:

Tato diverzifikace zajišťuje velkou spolehlivost dodávek tepla i v případě výpadku některého zdroje tepla.

Galerie

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Vrbno, potrubí 02.jpg
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 4.0
Potrubí mezi Vrbnem a Lužcem n/V, Středočeský kraj
Tepelný napáječ Mělník-Praha 2021 12.jpg
Autor: Hubert Kororo, Licence: CC BY-SA 4.0
Tepelný napáječ Mělník-Praha u Byškovic
Kojetice (ME), teplovod podél silnice č. 9.jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Kojetice, okres Mělník. Teplovod podél silnice I/9, zastávka Kojetice, rozc., směr Praha.
Hovorčovice, horkovodné potrubí (2).JPG
Autor: Shadster, Licence: CC BY-SA 3.0
Horkovodné potrubí tepelného napáječ Mělník-Praha v ulici Západní v Hovorčovicích.
Tepelný napáječ Mělník-Praha 2021 01.jpg
Autor: Hubert Kororo, Licence: CC BY-SA 4.0
Tepelný napáječ Mělník-Praha u Měšic
Tepelný napáječ Mělník-Praha 2021 06.jpg
Autor: Hubert Kororo, Licence: CC BY-SA 4.0
Tepelný napáječ Mělník-Praha u Byškovic
Teplovod Mělník - Praha.jpg
Autor: User:ŠJů, Licence: CC BY-SA 3.0
Cítov, Tepelný napáječ Mělník-Praha. U hranice k. ú. Dolní Beřkovice a Cítov nedaleko Podvlčí.
Hořín, Zelčín, potrubí.JPG
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY 3.0
Potrubí z mělnické teplárny překonávající Laterální kanál Vltavy nedaleko Zelčína - obec Hořín, okres Mělník, Středočeský kraj