Tetřev (Šumava)
Tetřev | |
---|---|
Tetřev (pohled od Kvildy) | |
Vrchol | 1258 m n. m. |
Prominence | 81 m ↓ Černohorský močál |
Izolace | 3,6 km → Černá hora |
Seznamy | Tisícovky v Česku #77 |
Poloha | |
Stát | Česko |
Pohoří | Šumava / Šumavské pláně / Kvildské pláně / Modravské pláně[1] |
Souřadnice | 49°0′57″ s. š., 13°32′58″ v. d. |
Hornina | rula (pararula) |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Tetřev (německy Hanifberg[2], od toho zkomoleně česky místními obyvateli Hanišperk[2]) (1258 m) patří mezi šumavské hory s nadmořskou výškou nad 1200 metrů. Je nejvyšším bodem Modravských plání.[2][1] Vrchol Tetřeva je situován asi 2200 metrů vzdušnou čarou západně od centra Kvildy a asi 2600 metrů vzdušnou čarou jihovýchodně od Filipovy Hutě.
Na severní straně je úpatí Tetřeva ohraničeno silnicí Modrava - Filipova Huť - Kvilda. Na jižní straně přechází úpatí Tetřeva do sedla (zhruba v nadmořské výšce 1200 m) s Čertovým vrchem (1245 m). Na severozápadním svahu Tetřeva se nachází paseka s výhledem na Filipovu Huť, která pak níže přechází do chráněné I. zóny národního parku (Tetřevská slať).[1] [p 1] Východní svah hory (od jejího úpatí zhruba až do nadmořské výšky 1150 m) zaujímá chráněná oblast (vrchoviště) I. zóny národního parku (Prameniště nad Kvildou).[1] Nejstrmější jsou svahy Tetřeva klesající ke všem východním stranám, naopak k jihozápadu klesá terén pozvolněji k již zmíněnému sedlu k Čertovu vrchu.[2] Rozsáhlá mýtina na severním svahu Tetřeva umožňuje výhled (přes Březovou horu (1194 m) na Antýgl (1254 m) a dále pak na vzdálenější Huťskou horu (1188 m).[2] Severovýchodním směrem se z vrcholu Tetřeva otevírá pohled na celou Jezerní slať, dvojici nedalekých plochých "kvildských tisícovek" (Lapka (1172 m), Orel (1181 m))[3] a dále pak na vzdálenější Přílbu (1221 m).[2]
Popis vrcholu Tetřeva
Hora Tetřev má výrazný nepravidelný asymetrický tvar tvořený kupovitým skalním sukem s vrcholovými skalními útvary (rula).[1] Těleso kopce je tvořeno pararulami (ruly vzniklé metamorfózou sedimentů), které se na vrcholku Tetřeva manifestují dvěma skupinami skalek oddělených mělkým sedlem.[2] (Skalky na severní straně jsou nižší, vyšší vrcholová skalka leží jižněji.[2]) Ve svazích Tetřeva se nacházejí suťové proudy a osamělé skalní výchozy.[1] Svahy jsou (zejména ten k jihu obrácený) zalesněny klimaxovou smrčinou,[p 2] na skalách pak smrky doplňují jeřáby.[1] Na vrcholu hory se nachází geodetický bod.[1] Vrchol Tetřeva je obtížně dostupný, nevede na něj žádná značená ani neznačená cesta, nutno postupovat volným terénem (nejsnáze po jižním či jihozápadním svahu hory ze sedla s Čertovým vrchem).
Zajímavost
Po západním svahu Tetřeva prochází hranice Plzeňského a Jihočeského kraje. Ta pokračuje v jižním směru do sedla s Čertovým vrchem. Část této hranice je tvořena asi 1000 metrů dlouhou a metr vysokou zídkou (první část zídky) vyskládanou z kamenů.[2] Druhá část kamenné zídky vede od severního konce první části zídky, směřuje k jihozápadu a vyznačuje hranici katastrálních území Horské Kvildy a Modravy.[2]
Na Antýgl (1254 m)
Na Jezerní slať
Na Boubín (1362 m)
Z vrcholu na Boubín (1362 m)
Odkazy
Poznámky
- ↑ Tetřevská slať je vrchovištní rašeliniště se souvislým porostem borovice kleče. Od úpatí Tetřeva (na severu ohraničeného silnicí Filipova Huť - Kvilda) dosahuje Tetřevská slať až do nadmořské výšky 1146 metrů. Z celkových 19 hektarů chráněných v nepřístupné I. zóně národního parku jich větší část leží na území Plzeňského kraje.[2]
- ↑ Horská klimaxová smrčina je biotop, který se nachází jen na hřebenech Šumavy v nadmořských výškách nad 1200 m.[4] Pouze výjimečně se s tímto typem lesa možno setkat v nižších nadmořských výškách.[4] Bylinné patro je v těchto lesích poměrně chudé, často tvořené jen několika druhy kapradin.[4]
Reference
- ↑ a b c d e f g h Tetřev (HLV 77; 1260 m) [online]. Tisícovky Čech, Moravy a Slezska [cit. 2017-07-27]. Dostupné online.
- ↑ a b c d e f g h i j k Tetřev - tradiční cache – GC2VHN6 [online]. geocaching [cit. 2017-07-27]. Dostupné online.
- ↑ Vycházka zavede v pátek turisty na tři kvildské tisícovky [online]. www region plzeň [cit. 2017-07-27]. Pátek 12. srpna 2011 od 09:00 hodin. Dostupné online.
- ↑ a b c Květena horských klimaxových smrčin [online]. www sumava info [cit. 2017-07-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-07-10.
Související články
- Kvildské pláně
- Černá hora (Šumava)
- Šumava
- Seznam tisícovek v Česku
- Trojmezenská hornatina
- Seznam vrcholů na Šumavě podle prominence
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Autor: Mojmir Churavy, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled z vrcholu hory Tetřev (1260 m) na Šumavě zhruba východním směrem. V popředí kvete fialovými květy vrbovka úzkolistá (Epilobium angustifolium), v průhledu mezi vzrostlým smrkovým porostem je vidět (asi ve vzdálenosti 2,5 km vzdušnou čarou) část obce Kvilda (Vilémov) a na obzoru (zhruba ve vzdálenosti 20 km vzdušnou čarou) je vidět vrch hory Boubín (1362 m).
Autor: Mojmir Churavy, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled z místa těsně pod vrcholem hory Tetřev (1260 m) na Šumavě přibližně severovýchodním směrem, v dáli (zhruba ve vzdálenosti 3 km) je vidět Jezerní slať obklopenou lesním porostem.
Autor: Mojmir Churavy, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled z místa těsně pod vrcholem hory Tetřev (1260 m) na Šumavě zhruba východním směrem. Ve vzdálenosti přibližně 2,5 km vzdušnou čarou je vidět část obce Kvilda (Vilémov), na obzoru (zhruba ve vzdálenosti 20 km vzdušnou čarou) je vidět vrch hory Boubín (1362 m).
Autor: Mojmir Churavy, Licence: CC BY-SA 4.0
Tetřev (1260 m n. m.), Šumava, pohled od Kvidy
Autor: Mojmir Churavy, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled z místa těsně pod vrcholem hory Tetřev (1260 m) na Šumavě přibližně severním směrem, v dáli (zhruba ve vzdálenosti 3,7 km) je vidět na obzoru vrch hory Sokol (Antýgl) (1253 m).