Texaská revoluce nebo Texaská válka za nezávislost byl ozbrojený konflikt mezi Mexikem a osadníky dnešního amerického státu Texas, tehdy součásti mexického státu Coahuila y Tejas. Válka trvala od 2. října 1835 do 21. dubna 1836, ale námořní válka mezi Mexikem a Texasem trvala až do čtyřicátých let 19. století.
Nepřátelství mezi mexickou vládou a americkými osadníky v Texasu a mnohými osadníky mexického původu začalo v roce 1835, když mexický prezident a generál Antonio López de Santa Anna zrušil federální ústavu z roku 1824 a vyhlásil novou. Nové zákony byly v Mexiku nepopulární a vedly k mnoha hnutím za nezávislost a násilnostem v několika mexických státech. V Texasu se válka začala 2. října 1835 bitvou u Gonzales. Počáteční úspěchy texaské armády skončily zdrcující porážkou na stejném místě o několik měsíců. Válka skončila bitvou u San Jancinta, při které generál Sam Houston přivedl texaskou armádu k vítězství. Výsledkem války bylo vytvoření Texaské republiky v roce 1836.
Odkazy
Reference
V tomto článku byly použity překlady textů z článků Texaská revolúcia na slovenské Wikipedii a Texas revolution na anglické Wikipedii.
Literatura
- Davis, William C., Lone Star Rising: The Revolutionary Birth of the Texas Republic, Free Press (2004)
- Lord, Walter, A Time to Stand,; Lincoln: University of Nebraska Press (1961)
- Nofi, Albert A., The Alamo and The Texas War for Independence, Da Capo Press (1992)
- Borroel, Roger (1990), The Texan Revolution of 1836, La Villita Pbns
Externí odkazy