Muay Thai

Muaythai
Nadřazené odvětví
bojové sporty, bojové umění
Mezinárodní federace
NázevInternational Federation of Muaythai Associations (IFMA)
Založena1993
Webmuaythai.sport
Národní svaz
NázevČeská Muaythai Asociace (C.M.T.A.)
Založen19.10.1992
Webwww.czechmuaythai.cz

Muaythai známé též jako thajský box (thaibox) je thajské plnokontaktní bojové umění.

V roce 2000 celosvětová organizace IFMA vytvořila veřejný jednotný název Muaythai pro tento bojový sport tak, aby byl v souladu s jinými sporty jako judo, karate apod. a nebyl vázán na zemi vzniku (Thajsko).

Vyvinulo se z bojového umění Muay Boran a má více než tisíciletou tradici. Největší popularitu si tento způsob boje získal u válečníků, jimiž byla osídlena území dnešního Thajska. Po uklidnění válečných konfliktů se souboje odehrávaly převážně na tržištích. Později začaly vznikat specializované stadiony a zápasy se přesunuly do klasického ringu.

Jsou povoleny údery lokty a koleny. Každý zápas začíná tradičním zahajovacím ceremoniálem vai-kru (tanec-modlitba). Bojovníci muaythai nosí z provazu upletené čelenky mong-kon. V novodobé historii byl však tento sport upraven několika pravidly, které zajišťují ochranu jednotlivých sportovců při zápasech, aby se otevřela cesta k větší popularizaci a zájmu širší veřejnosti o další sportovní disciplínu bojových sportů. V dnešní době je hlavní cestou propagace sportovního muaythai amatérská úroveň, jejímž zastřešujícím orgánem je IFMA - International Federation of Muaythai Amateur Archivováno 15. 2. 2020 na Wayback Machine.. Základním rozdílem mezi profesionálním a amatérským pojetím muaythai je čas zápasů, počet kol a ochranné pomůcky. Kromě suspenzoru, chrániče zubů a rukavic se v původní verzi a dnes v profesionální sféře nepoužívají žádné chrániče a bojovníci nastupují k zápasu bosí. Souboj trvá pět kol po třech minutách. Jednotlivá kola jsou oddělena dvouminutovou přestávkou. V amatérském pojetí se kromě suspenzoru, chrániče zubů a rukavic ještě používá ochranná helma, chránič loktů a holení, ženy chránič hrudi a pro juniorské kategorie ještě ochranná vesta. Zápasy jsou na 3 kola po třech minutách s minutovou pauzou. Tímto zavedením sportovních pravidel do tradiční plnokontaktní disciplíny si střešní organizace IFMA slibovala otevření cesty svého sportu mezi světovou elitu v podobě uznání MOV.

Díky dlouhodobé a cílevědomé práci všech zainteresvaných lidí, sportovců i fanoušků po celém světě se to nakonec v roce 2017 podařilo a muaythai bylo uznáno MOV.

Mezi nejznámější české thaiboxery patří Pavel "Hakim" Majer[1], Ondřej "Spejbl" Hutník[2] nebo Jiří Žák[3][4].

Reference

  1. Nejlepší český thaiboxer svůj sen nevzdává. iDNES.cz [online]. 2003-08-21 [cit. 2023-08-19]. Dostupné online. 
  2. Zkouška chlapa. Nálož srandy a bolesti. Vydržíte? | Jaký je svět fighterů? | Stream. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  3. Legenda českého thaiboxu končí, odejít musí bez boje ★ Fights.cz. www.fights.cz [online]. [cit. 2023-08-19]. Dostupné online. 
  4. KAOCKO; KAOCKO. Sedm světových titulů! Česká legenda dobojovala. Konec přišel jako ve zlém snu. www.kaocko.cz [online]. [cit. 2023-08-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Muay Thai Fight Us Vs Burma (80668065).jpeg
Autor: , Licence: CC BY 3.0
500px provided description: Muay Thai Fight Us Vs Burma [#Thailand ,#Bangkok ,#Boxing ,#Men ,#Muay Thai ,#Thai Boxing ,#World Championship ,#Kick Boxing ,#Burma vs. USA]