Thajská kuchyně

Thajská kuchyně
Nabídka hmyzích specialit
Nabídka hmyzích specialit
Základní informace
RozšířeníThajskoThajsko Thajsko
Typnárodní kuchyně
Ingredience
Surovinyrýže, nudle, ryby, mořské plody, hovězí maso, vepřové maso, drůbeží maso, buvolí maso, hmyz
Dochucovadlačili, pepř, gulangal, koriandr, citronová tráva, šalotka, krevetová pasta, rybí omáčka
Pokrmy
JídlaTom Yam, Pad Thai, Som tam, Massaman curry, Mu Nam Tok, Zelené Kari
Nápojezelený čaj, černý čaj, káva

Thajská kuchyně (thajsky: อาหารไทย) je národní kuchyní asijského státu Thajsko.

Thajská jídla jsou většinou lehká, kořeněná a velmi pikantní. Thajská kuchyně byla ovlivněna kuchyněmi sousedních států, ale i čínskou, indickou nebo portugalskou kuchyní.

V roce 2017 americká televize CNN vydala seznam padesáti nejlepších jídel světa, který byl vydán na základě průzkumu, kterého se účastnilo 35 000 lidí. Z těchto padesáti jídel tam bylo sedm jídel z thajské kuchyně (konkrétně tom yam, pad thai, som tam, kari massaman, zelené kari, smažená rýže po thajsku a mu nam tok).[1]

Ingredience

Pad thai

Thajská kuchyně používá mnoho různých ingrediencí. Používá mnoho různých koření, která se častěji používají v čerstvé formě než sušená. Populárními kořeními v Thajsku jsou: galangal, koriandr, citrónová tráva, šalotka, pepř a především chilli. Základní potravinou Thajska je, stejně jako v mnoha jiných zemích Asii, rýže (tajsky khao). Rýže je součástí většiny thajských jídel, a slovní spojení "jíst rýži" má v thajštině stejný význam jako "jíst jídlo". V Thajsku se používá více druhů rýže: rýže setá (khao chao), jasmínová rýže (khao hom mali) nebo lepkavá rýže (khao niao). Kromě rýže se používají také nudle, nejpoužívanějšími thajskými nudlemi jsou: khanom chin (nudle z fermentované rýže, podávají se nejčastěji s pikantním kari), bami (nudle z pšeničné mouky a vajec, podávané nejčastěji studené) a wun sen (tzv. celofánové nudle, tenké nudle vyráběné z fazolí mungo). V Thajsku se používá i maso, nejčastěji kuřecí, vepřové, kachní, hovězí a buvolí, dříve se také více používala zvěřina (prase divoké, jelen, vodní ptactvo). Používají se také ryby (tlamoun nilský, sumec) a plody moře (mušle, krevety).[2] Běžně se konzumuje také hmyz (smažené kobylky, cvrčci, včelí larvy, mravenčí vajíčka nebo termiti).[3] Jako dochucovadlo se používají různé pasty (krevetová pasta) a rybí omáčka. Jako sladidlo se používá palmový cukr.


Thajské pokrmy

Yam wun sen
Kaeng massaman
Luk chup

Mezi nejpopulárnější thajské pokrmy patří

  • pad thai – jídlo z tlustých smažených rýžových nudlí s vajíčky, tofu a někdy i s masem a mořskými plody
  • mu nam tok (též nam tok mu) – salát ze severovýchodního Thajska (region Isán), kousky grilovaného vepřového masa, ochucené chilli, limetkou a rybí omáčkou
  • Gai yang - grilované kuře[4]
  • hoi maeng pu op mo dinmušle v kokosové omáčce
  • ho mok khaizelný list plněný jikrami
  • kaeng – označení pro thajské kari, existuje mnoho druhů kaengu (kaeng hang lay – kari po barmsku s vepřovým masem, kaeng jeut – kari s rýžovými nudlemi, masem a houbami, kaeng kari – kari na indický způsob, kaeng masaman – kari po malajsku, s kokosovým mlékem a další). Červené kari se přitom podává tradičně s rajským protlakem a red bird pepper paprikou[5], zelené s variací zelené zeleniny (brokolice, fazolové a hrachové lusky...).
  • kai yangkuře pečené v bylinkách a medu
  • khao mok kai – thajská verze biryani, směs kořeněné rýže se zeleninou a masem
  • khao soi - nudle s kokosovým krémem, zelím a hovězím masem[4]
  • kuay tiawnudlová polévka, podávaná jako oběd
  • mu pat prio wan – sladkokyselé vepřové maso
  • nam phrik kung siapkrevetové špízy
  • nua pat nam man hoihovězí maso v ústřicové omáčce
  • oliang – ledová sladká káva
  • pad thai - smažené rýžové nudle se sójou, krevetami, arašídy, vajíčkem a chilli[4]
  • phanaeng – kari z kokosového mléka
  • pla meuk thot kratiem phrik – smažené kalamáry s česnekem
  • tom yum – polévka připravená z chilli pasty kořeněná galangalem a kaffirem
  • yam – pikantní salát
  • luk chupdezert podobný marcipánu

Regionální kuchyně

Za zmínku stojí též regionální kuchyně pěti hlavních thajských regionů:

Stolování

Jídlo je v Thajsku společenskou událost. Všechny chody se podávají najednou a každý si bere, na co má chuť. Maso je nakrájeno na drobné kousky, při jídle se používá vidlička, která se drží v levé ruce a jíž se přihrnuje jídlo na lžíci. Hůlky se používají na nudlovou polévku. V severovýchodním Thajsku je hojně rozšířená lepkavá rýže, která se jí pravou rukou[4].

Nádoba s pla ra

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Thai cuisine na anglické Wikipedii a Kuchnia tajska na polské Wikipedii.

  1. CNN, Tim Cheung. Your pick: World's 50 best foods. CNN Travel [online]. 2017-07-12 [cit. 2019-11-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. FAO Fisheries & Aquaculture National Aquaculture Sector Overview (NASO). www.fao.org [online]. [cit. 2019-11-02]. Dostupné online. 
  3. LIMITED, Bangkok Post Public Company. Putting out feelers in the cricket market. https://www.bangkokpost.com [online]. [cit. 2019-11-02]. Dostupné online. 
  4. a b c d ZVOLÁNEK, Pavel. Všechny chutě thajské kuchyně. Země světa. 5.1.2023, roč. 22, čís. 1, s. 62–65. Dostupné online. 
  5. KAMPOT.CZ, Fair Trade Kampotský pepř a koření z Kambodži |. Zeleninové červené kari s kokosovým mlékem. kampot.cz [online]. 2021-03-17 [cit. 2021-09-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Thailand.svg
The national flag of Kingdom of Thailand; there are total of 3 colours:
  • Red represents the blood spilt to protect Thailand’s independence and often more simply described as representing the nation.
  • White represents the religion of Buddhism, the predominant religion of the nation
  • Blue represents the monarchy of the nation, which is recognised as the centre of Thai hearts.
Phat Thai kung Chang Khien street stall.jpg
Autor: Takeaway, Licence: CC BY-SA 3.0
Phat Thai kung sot ("fresh" prawn phat Thai), costing 35 baht, from a street stall in the Chang Khien neighbourhood of Chiang Mai, Thailand. The kung sot ("fresh prawn") acts as a contrast to kung haeng ("dried prawns/shrimp"). Dried shrimp should feature in every version of phat Thai except in the purely vegetarian variations.
Matsaman nuea.jpg
Autor: Takeaway, Licence: CC BY-SA 4.0
Matsaman nuea (Thai script: มัสมั่นเนื้อ) is matsaman/massaman curry with beef. The curry in this image also contains potatoes. It also shows the star anise, cinnamon and cloves needed for matsaman, spices which are not commonly used in Thai cuisine.
Insekten.jpg
Autor: An-d, Licence: CC BY-SA 3.0
Marktstand mit Insekten in Thailand Entomophagie beim Menschen
Yam wun sen.JPG
Autor: Takeaway, Licence: CC BY-SA 3.0
Yam wun sen (Thai script: ยำวุ้นเส้น) is a spicy Thai yam-style salad made with glass noodles (a.k.a. cellophane noodles), minced chicken or pork and seafood; most often mixed seafood, prawn or squid. The version in this image is with minced pork, prawns and "cloud ear fungus". The basic dressing contains shallots or onions, chillies, Chinese celery, fish sauce, lime juice and sugar. This version additionally features Thai mint and spring onions.
Pla ra96.jpg
Autor: Xufanc, Licence: CC BY-SA 3.0
A pot of Pla ra in a Som tam vendor's cart. Bangkok