Thanatos

Thanatos
Euphronios krater side A MET L.2006.10.jpg
Partner(ka)Macaria
DětiLynkos
RodičeErebos a Nyx
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Thanatos a Hypnos

V řecké mytologii je Thanatos (θάνατος, 2. pád Thanata, latinsky Mors, česky Smrt) bůh smrti a sama smrt, syn bohyně noci Nykty. Je uváděn jako syn boha bezedné propasti věčné temnoty Tartara, podle jiných pramenů je jeho otcem Erebos. Jeho bratr-dvojče je bůh spánku Hypnos.

Thanatos bývá znázorňován jako mladý muž s černými křídly a zhaslou nebo skomírající pochodní. Přichází si pro smrtelníky, když vyprší jejich čas určený osudem, a odnáší je do podsvětí, kde je odevzdá Hádovi. Dvakrát se povedlo smrtelníkům na Thanata vyzrát. Jednou se Héraklés ukryl za hrobku, kde měla být pohřbena Alkéstis, a když si pro ni Thanatos přišel, v urputném zápase ho přemohl a vymohl si na něm slib, že vrátí Alkéstidě život. Podruhé Thanata oklamal Sísyfos, který dokonce osvobodil na přechodnou dobu lidstvo od břemene smrti.

Externí odkazy

Literatura

Související články

Média použitá na této stránce

Hypnos Thanatos BM Vase D56.jpg
Autor: Thanatos Painter (eponymous vase), Licence: CC BY 2.5
Hypnos and Thanatos carrying the body of Sarpedon from the battlefield of Troy. Detail from an Attic white-ground lekythos, ca. 440 BC.
Euphronios krater side A MET L.2006.10.jpg
Sarpedon’s body carried by Hypnos and Thanatos (Sleep and Death), while Hermes watches. Side A of the so-called “Euphronios krater”, Attic red-figured calyx-krater signed by Euxitheos (potter) and Euphronios (painter), ca. 515 BC. H. 45.7 cm (18 in.); D. 55.1 cm (21 11/16 in.). Formerly in the Metropolitan Museum of Art, New York (L.2006.10); Returned to Italy and exhibited in Rome as of January, 2008.