Theia (protoplaneta)

Umělecká představa srážky Země se Theiou

Theia je hypotetická protoplaneta pravděpodobně dříve obíhající ve Sluneční soustavě (ve větší vzdálenosti od Slunce než Země[1], nebo pocházející z okraje Sluneční soustavy[2]) a následně podle teorie velkého impaktu kolidující se Zemí před 4,533 miliardami let. Theia měla disponovat rozměry podobnými dnešnímu Marsu s průměrem okolo 6000 km. Díky srážce obsahuje zemské jádro velké množství železa. Dále se od Země odloučil díky kolizi Měsíc.

Velký impaktor, který se měl srazit se Zemí a způsobit tak vznik Měsíce, dostal jméno Theia. Podle řecké mytologie šlo o matku Měsíce. Název poprvé použil anglický geochemik Alex Halliday v roce 2000 [3].

Reference

  1. Study suggests Earth and Moon not identical oxygen twins
  2. Formation of the moon brought water to Earth
  3. GABZDYL, Pavel. Jak vznikl Měsíc?. Astropis. 2020-11-01, roč. 124, čís. Speciál 2020, s. 6, 7, 8, 9. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Artist's concept of collision at HD 172555.jpg
This artist's concept shows a celestial body about the size of our moon slamming at great speed into a body the size of Mercury. NASA's Spitzer Space Telescope found evidence that a high-speed collision of this sort occurred a few thousand years ago around a young star, called HD 172555, still in the early stages of planet formation. The star is about 100 light-years from Earth.