Theia (protoplaneta)

Umělecká představa srážky Země se Theiou

Theia je hypotetická protoplaneta pravděpodobně dříve obíhající ve Sluneční soustavě (ve větší vzdálenosti od Slunce než Země[1], nebo pocházející z okraje Sluneční soustavy[2]) a následně podle teorie velkého impaktu kolidující se Zemí před 4,533 miliardami let. Theia měla disponovat rozměry podobnými dnešnímu Marsu s průměrem okolo 6000 km. Díky srážce obsahuje zemské jádro velké množství železa. Mohla tak vzniknout desková tektonika.[3] Dále se od Země odloučil díky kolizi Měsíc.

Velký impaktor, který se měl srazit se Zemí a způsobit tak vznik Měsíce, dostal jméno Theia. Podle řecké mytologie šlo o matku Měsíce. Název poprvé použil anglický geochemik Alex Halliday v roce 2000 [4].

Reference

  1. Study suggests Earth and Moon not identical oxygen twins
  2. Formation of the moon brought water to Earth
  3. Computer models suggest modern plate tectonics are due to blobs left behind by cosmic collision. phys.org [online]. [cit. 2024-05-08]. Dostupné online. 
  4. GABZDYL, Pavel. Jak vznikl Měsíc?. Astropis. 2020-11-01, roč. 124, čís. Speciál 2020, s. 6, 7, 8, 9. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Artist's concept of collision at HD 172555.jpg
This artist's concept shows a celestial body about the size of our moon slamming at great speed into a body the size of Mercury. NASA's Spitzer Space Telescope found evidence that a high-speed collision of this sort occurred a few thousand years ago around a young star, called HD 172555, still in the early stages of planet formation. The star is about 100 light-years from Earth.