PříbuzníAnna Vodná[1][2] (sourozenec)
→ Šipka znamená hostování hráče v daném klubu.
* Starty a góly v domácí lize za klub aktuální k 26. 6. 2021
** Starty a góly za reprezentaci aktuální k 26. 6. 2021

Theodor Gebre Selassie (* 24. prosince 1986 Třebíč) je bývalý český fotbalový obránce a reprezentant, naposledy působil v týmu Slovanu Liberec.[3] Je typem moderního ofenzivního obránce s velkým fyzickým fondem, jenž dokáže rychle potáhnout akci po křídle k soupeřově brance. Od září 2023 je sportovním manažerem klubu FC Slovan Liberec.

Jeho otec pochází z Etiopie, matka je původem Češka.[4] Jeho mladší sestra Anna Gebre Selassie hraje házenou a je českou reprezentantkou.

Dne 4. června 2023 se rozhodl ukončit hráčskou kariéru.

Klubová kariéra

S fotbalem začínal ve Velkém Meziříčí, odkud si ho vybrala do svého týmu Jihlava. Propracovával se rok co rok výše a už to vypadalo, že zapadne do prvního kádru Jihlavy. Byl však poslán na hostování zpět do Velkého Meziříčí. Po roce si ho ale vyžádal nazpátek trenér Bokša a zařadil ho do prvního týmu Jihlavy.

Na začátku ligové sezóny 2007/08 si ho pak do týmu vybrala pražská Slavia, se kterou podepsal čtyřletý kontrakt. V sezónách 2007/08 a 2008/09 získal se Slavií mistrovské tituly. Od podzimu 2008 pak hostoval v Liberci. V létě 2009 na něj uplatnil Liberec opci a Gebre Selassie se stal jeho hráčem. V dresu Liberce slavil český titul v sezóně 2011/12.

Werder Brémy

Po úspěšné sezóně projevil přání odejít do zahraničí. V červnu 2012 přijal nabídku Werderu Brémy, klubu z německé fotbalové Bundesligy. Po podařeném vystoupení na Euru 2012 se mluvilo i o zájmu dalších klubů, mj. anglického Arsenalu.[5] Kontrakt s Brémami podepsal na 4 roky do června 2016, přestupní částka byla odhadována na 2 miliony .[6]

Svůj debutněmecké Bundeslize odehrál za tým Werderu 24. srpna 2012 v zápase proti obhájci titulu Borussii Dortmund. V 75. minutě zápasu vstřelil svůj první gól v novém angažmá, upravoval stav utkání na průběžných 1:1. Z pravé strany na něj poslal lehký centr Rakušan Marko Arnautović, jenž třebíčský rodák hlavou prodloužil ke vzdálenější tyči dortmundského brankáře Romana Weidenfellera. Na výhru to ale nestačilo, Werder Brémy prohrál v Dortmundu 1:2.[7] 22. února 2013 byl na hřišti u debaklu 1:6 s domácím Bayernem Mnichov, v zápase si navíc vstřelil vlastní gól.[8] Bayernu vstřelil gól 26. dubna 2014, Brémy tentokrát prohrály 2:5.[9] 14. února 2015 vstřelil v bundesligovém zápase proti FC Augsburg vítězný gól a přispěl k výhře svého týmu 3:2.[10]

V únoru 2015 prodloužil smlouvu s německým klubem o dva roky, předběžné datum konce kontraktu bylo stanoveno na červen 2018.[11] 9. prosince 2017 Gebre Selassie vstřelil vítězný gól proti Borussii Dortmund a rozhodl tak utkání ve prospěch Brém poměrem 2:1.[12]

Reprezentační kariéra

U21

Theodor Gebre Selassie má za sebou starty v reprezentaci do 21 let a stal se tak prvním fotbalistou tmavé pleti v českých reprezentačních výběrech a druhým černošským sportovním reprezentantem Česka vůbec (po basketbalistovi Maurici Whitfieldovi). Debutoval 21. srpna 2007 v přátelském utkání proti Skotsku ve Falkirku, kde nastoupil do druhého poločasu za stavu 1:0 pro domácí Skoty, zápas tímto výsledkem skončil.[13] Poté hrál v kvalifikačním dvojutkání s Lichtenštejnskem 11. září 2007 (výhra ČR doma 8:0) a 14. října 2007 (výhra ČR venku 4:0). V domácím kvalifikačním zápase s Arménií 17. října 2007 odehrál 17 minut (výhra ČR 3:0). Proti Ukrajině 21. listopadu 2007 střídal až v samotném závěru v 89. minutě Františka Rajtorala, ČR vyhrála venku 2:0. Poslední zápas za „lvíčata“ odehrál proti témuž soupeři (Ukrajině) tentokrát v domácím prostředí 9. září 2008, naskočil do zápasu v 58. minutě za stavu 0:0, česká jedenadvacítka podlehla soupeři 0:1.[14]

Celkem odehrál Theodor Gebre Selassie za český reprezentační tým do 21 let 6 utkání s bilancí 4 výhry a 2 prohry, gól nevstřelil.[15]

A-mužstvo

Kirin Cup 2011

Trenér české národního reprezentace Michal Bílek jej povolal do seniorského týmu v květnu 2011. Debutoval na turnaji Kirin Cup v Japonsku 4. června 2011 v zápase proti Peru. Utkání skončilo 0:0 a Gebre Selassie nastoupil do druhého poločasu a dostal jednu žlutou kartu.[16]

Do druhého poločasu nastoupil Gebre Selassie také v utkání proti domácímu Japonsku 7. června 2011, i tento zápas skončil výsledkem 0:0[17] a protože bezbranková remíza se zrodila i v utkání Peru s Japonskem, došlo ke kuriózní situaci, kdy se všechny tři zúčastněné země staly vítězem turnaje.

2011–2012

Po Kirin Cupu se pevně začlenil do národního týmu. 6. září 2011 nastoupil na 31 minut v domácím přátelském utkání proti Ukrajině (suverénní výhra ČR 4:0) a poté odehrál dvě kompletní utkání proti Španělsku (domácí prohra 0:2) a Litvě (výhra venku 4:1). Český tým postoupil se 13 body do baráže o Euro 2012, kde se ve dvou zápasech střetl s Černou Horou. Theo Gebre Selassie odehrál plný počet minut v obou zápasech (domácí výhra 2:0 a výhra 1:0 v odvetě v Černé Hoře).

29. února 2012 se hrálo v Dublinu přátelské utkání s Irskem, které skončilo remízou 1:1. Gebre Selassieho střídal v 67. minutě František Rajtoral. Poté už následovala příprava na evropský šampionát. 26. května se na soustředění v Rakousku utkal český tým s Izraelem (2:1 pro ČR) a Theodor do něj nastoupil ve druhém poločase. V posledním přípravném zápase před šampionátem 1. června 2012 nezabránil domácí porážce s Maďarskem 1:2, odehrál celý zápas v Generali Areně.

EURO 2012

Trenér Michal Bílek s ním počítal i pro mistrovství Evropy ve fotbale 2012 v Polsku a Ukrajině. Zde nastoupil ke všem 4 utkáním, které český tým na turnaji odehrál, ani jednou nestřídal.[6] V základní skupině A to byly utkání ve Vratislavi postupně proti Rusku (prohra ČR 1:4), Řecku (výhra ČR 2:1) a Polsku (výhra ČR 1:0).

V zápase proti Řecku 12. června 2012 přihrával v 6. minutě z pravé strany před bránu Václavu Pilařovi, tomu se podařilo v pádu kolenem dopravit míč do sítě a zvýšit na průběžných 2:0.

21. června 2012 ve čtvrtfinále proti Portugalsku ve Varšavě nastupoval na kraji obrany proti Cristianu Ronaldovi[18], jenž se dlouho nemohl gólově prosadit. Nakonec se to Ronaldovi podařilo v 79. minutě a Portugalsko český tým vyřadilo skórem 1:0. Theo Gebre Selassie však odehrál evropský šampionát ve výborné formě.[19]

2012–2015

Po evropském šampionátu nastoupil v prvním přátelském utkání nového reprezentačního cyklu 15. srpna 2012 ve Lvově proti domácí Ukrajině (0:0) a 8. září v Kodani proti Dánsku (kvalifikační zápas o MS 2014 v Brazílii, opět 0:0). V dalším přátelském utkání v Teplicích proti Finsku 11. září nenastoupil (prohra 0:1). Objevil se v základní sestavě 12. října v kvalifikačním zápase proti Maltě a po centru Davida Limberského z levé strany hlavou skóroval do brány maltského brankáře Andrewa Hogga. Byl to jeho premiérový gól v A-mužstvu, zároveň protrhl čtyřzápasové střelecké trápení českého týmu bez vstřeleného gólu (mimo tří výše zmíněných zápasů ještě prohra 0:1 z evropského šampionátu s Portugalskem).[20] Utkání skončilo výhrou ČR 3:1, v nastaveném čase chytil ještě Petr Čech přísně nařízený pokutový kop.[21] 16. října 2012 nastoupil v Praze v kvalifikačním zápase s Bulharskem (0:0).[22] 14. listopadu 2012 odehrál kompletní přátelský zápas se SlovenskemOlomouci a hned ve 3. minutě poslal z pravé strany centrovaný míč do pokutového území soupeře, který hlavou dopravil do sítě jablonecký kanonýr David Lafata. Český národní tým vyhrál nad Slovenskem 3:0.[23] 6. února 2013 nastoupil v přátelském utkání v Manise proti domácímu Turecku, Česká republika zvítězila 2:0.[24] 22. března odehrál na Andrově stadionuOlomouci kvalifikační zápas s Dánskem, český výběr podlehl soupeři 0:3.[25]

V roce 2014 odehrál jediný zápas v národním dresu, v roce 2015 čtyři.

EURO 2016

Trenér Pavel Vrba jej zařadil do závěrečné 23členné nominace na EURO 2016 ve Francii.[26]základní skupině D odehrál jediný zápas: proti Španělsku (porážka 0:1). Český tým obsadil se ziskem jediného bodu poslední čtvrté místo skupiny.

Reprezentační góly a zápasy

Góly Theodora Gebre Selassie v A-mužstvu české reprezentace[15]

GólDatumStadionSoupeřSkóre (min.)[p. 1]VýsledekSoutěž
01012. 10. 2012Doosan Arena, PlzeňMalta01:0 00(34.)Česko 3:1 Maltakvalifikace na MS 2014[21]
02026. 03. 2017San Marino Stadium, SerravalleSan Marino00:4 00(26.)San Marino 0:6 Českokvalifikace na MS 2018
02010. 06. 2017Ullevaal Stadion, OsloNorsko00:1 00(36.)Norsko 1:1 Českokvalifikace na MS 2018