Thomas Cavendish

Thomas Cavendish
Narození19. září 1560
Ipswich nebo Grimston Hall
Úmrtíkvěten 1592 (ve věku 31 let)
Jižní Atlantský oceán
Povoláníobjevitel a politik
PříbuzníMargaret Cavendish (sestra a bratranec)[1]
Funkceposlanec anglického parlamentu
Member of the 1584-85 Parliament
Member of the 1589 Parliament
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thomas Cavendish [tomas khevndiš] byl anglický korzár a objevitel zvaný "Navigátor". Pocházel z významného šlechtického rodu Cavendishů a patřil ke vzdálenému příbuzenstvu pozdějších vévodů z Devonshire. Byl první, kdo se pokusil soupeřit s Francisem Drakem, podnikat nájezdy na španělská města a lodě v Tichém oceánu a vrátit se obeplutím zeměkoule. Jeho první pokus obeplutí země ho udělal slavným a bohatým z kořisti španělského zlata a hedvábí z Tichého oceánu a Filipín. Největší část zlata pocházela ze španělské lodi Santa Ana. Po návratu byl pasován na rytíře Alžbětou I. Později se vydal ještě na jednu loupežnou cestu kolem zeměkoule, která však vyústila v jeho smrt v 31 letech.

Život

Thomas Cavendish se narodil v roce 1560 v Trimley St. Martin (Suffolk). Jeho otcem byl William Cavendish, po němž Thomas ve 12 letech zdědil veliký majetek. Stal se členem parlamentu a dva roky studoval na Univerzitě v Cambridgi, avšak studium nedokončil.

První cesta kolem světa

V červenci roku 1586 byly Španělsko a Anglie ve válce a Anglii hrozila invaze Španělské armady. Cavendish se rozhodl sledovat Sira Francise Draka v jeho cestě za rabováním španělských vesnic a obeplutí země. Poté, co Cavendish dostal povolení k těmto nájezdům, postavil si 120 tunovou plachetnici s 18 kanóny jménem Desire, dále se k němu připojily lodě Content a Hugh Gallant. 21. července vyplul z města Plymouth a plul do Jižní Ameriky kde objevil Port Desire (dnes Puerto Deseado) a ostrov Svatá Helena. Zastavil se v blízkosti dnešního Punta Arenas, proplul Magalhãesovým průlivem a zajal nebo potopil 9 španělských lodí. Plul na sever podél pobřeží Chile, přepadal španělské osady a lodě a u pobřeží Kalifornie získal největší kořist, 600 tunovou loď Santa Ana. Musel potopit loď Hugh Galant, aby její námořníci nahradili úbytek mužstva nemocemi a hladem. Potom zamířil k Filipínám, proplul kolem Mysu Dobré naděje odkud plul do výchozího bodu své výpravy, do Plymouthu, kam dorazil 10. září 1588 s jedinou lodí Desire. Ze 123 mužů, s nimiž vyplul, se vrátil se 48, jeho návrat byl přesto triumfální.

Druhá a poslední cesta

Na svoji druhou cestu se Thomas Cavendish vydal v roce 1591. Z Magalhãesova průlivu se vrátil a plul podél pobřeží Brazílie, kde vyloupil města Santos a Sao Paulo, a na zpáteční cestě přes Atlantik zemřel. Jeho navigátor John Davis se zbytkem mužstva se vrátili do Anglie.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Thomas Cavendish na anglické Wikipedii.

Literatura

  • Ottův slovník naučný, heslo Cavendish. Sv. 5, str. 246 ISBN 80-7203-133-3

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Thomas Cavendish.jpg
An engraving of English explorer Sir Thomas Cavendish (or Candish) (1560–1592), who was known as "the Navigator" because he was the first to deliberately set out to circumnavigate the globe. The engraving contains the words "Thomas Candish, Armiger. Animum fortuna sequatur [The soul follows chance]".