Thomas Martin Easterly

Thomas Martin Easterly
Easterly's Daguerreotype Gallery, St. Louis, 1851.jpg
Narození3. října 1809
Guilford (Vermont)
Úmrtí12. března 1882 (ve věku 72 let)
St. Louis
Povolánífotograf
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Thomas Martin Easterly: Enoch Long, asi 1855

Thomas Martin Easterly (3. října 1809 Guilford Vermont12. března 1882) byl americký fotograf - daguerotypista působící v 19. století. Jeden ze známějších a prominentních daguerotypistů na středozápadě Spojených států v období 50. let 19. století. Jeho ateliér se stal jedním z prvních stálých uměleckých galerií v Missouri. Ačkoli byla během jeho celého života jeho pověst omezena na Středozápad, stal se odborníkem v daguerrotypii USA od 50. let do konce 80. let 19. století.

Životopis

Narodil se jako druhý z pěti dětí, jeho otec byl Tunis Easterly a matka Philomena Richardsonová. Údajně pocházeli z chudých poměrů, jeho otec byl farmář a švec na částečný úvazek, a žil daleko od domova až do Easterlyových 11. let.

Začal pracovat jako putovní kaligrafik a učitel krasopisu, cestoval po celém Vermontu, New Hampshire a New Yorku během 30. a 40. let. Od roku 1844 se začal věnovat fotografii, fotografoval architektonické památky a malebná místa ve Vermontu. První daguerotypie dělal o deset let dříve, než začalo být vůbec venkovní fotografování populární nebo ziskové. Příkladem jsou snímky řek Winooski a Connecticut, které byly pořízeny pod vlivem romantických krajin umělců školy Hudson River School. Byl také prvním a jediným daguerotypistou, který svou práci oynačoval pomocí vyrytých podpisů a popisných titulků.

Na podzim roku 1845 cestoval po středozápadě Spojených států okolo řeky Mississippi s Frederickem F. Webbem. Ve známost vešli jejich fotografie zločinců odsouzených z vraždy George Davenporta v říjnu téhož roku. Iowské noviny hlásily, že se Easterovi a Webbovi podařilo dosáhnout "skvělé podobnosti" mužů krátce před jejich popravou. Easterly a Webb pokračovali kolem řek na Mississippi a Missouri a zimu 1846-1847 strávili v Liberty v Missouri.

Následující jaro se jejich cesty oddělili. Easterly směřoval do St. Louis v Missouri, kde se brzy stal populárním portréty významných obyvatel a hostujících osobností, které vystavoval v dočasné galerii v Glasgow Row. Jedním z portrétovaných byl také Chief Keokuk v březnu 1847. Podařilo se mu také zachytit snímek blesku, jedna z prvních zaznamenaných "okamžitých" fotografií. Tato událost byla zmíněna v Iowa Sentinel jako „úžasný úspěch v umění“. Před návratem do Vermontu v srpnu 1847 jej St. Louis Reveille popisoval jako „bezkonkurenčního daguerotypistu“.

Galerie

Odkazy

Reference


Literatura

  • Davidson, Carla. "The View from Fourth and Olive". American Heritage 13 (December 1971): 76-91.
  • Guidrey, Gail R. "Long, Fitzgibbon, Easterly, Outley: St. Louis Daguerreans". St. Louis Literary Supplement 1 (November-December 1977): 6-8.
  • Kilgo, Dolores A. Likeness and Landscape: Thomas M. Easterly and the Art of the Daguerreotype. St. Louis: Missouri Historical Society Press, 1994.
  • Van Ravenswaay, Charles. "Pioneer Photographers of St. Louis". Missouri Historical Society Bulletin 10 (October 1953): 49-71.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Easterly's Daguerreotype Gallery, St. Louis, 1851.jpg
Daguerreotype Gallery of Thomas Martin Easterly, St. Louis, Missouri, 1851
Ruins of 1849 St Louis Fire by Thomas Easterly.png
Ruins of the Great St. Louis Fire, 17-18 May 1849. Daguerreotype by Thomas M. Easterly, 1849.
Mea-to-sa-bi-tchi-a, or Smutty Bear, 1857.jpg
Ambrotype of Mea-to-sa-bi-tchi-a, or Smutty Bear, a Yankton Dakota (Sioux).
Enoch Long daguerreotype by Thomas Easterly c1855.png
Daguerreotype portrait of Enoch Long
No-Che-Ninga-An, Chief of the Iowas, by Thomas Easterly, 1845.png
Portrét No-Che-Ninga-An (Chief of the Iowas)
Lynch's Slave Market by Thomas Easterly, c1852.png

Lynch's Slave Market, 104 Locust Street. According to the National Parks Service,

"There were constant reminders of the horrors of slavery in antebellum St. Louis. One of the worst involved the open sales of slaves at various places along the city’s busiest streets, which was an accepted community practice. Regular slave auctions and sales were held in several places, most notably at the slave market run by Bernard M. Lynch on Locust Street between Fourth and Fifth. This market was moved in 1859 to Broadway and Clark Streets. Lynch’s “slave pens” were former private residences with bars placed on all the windows to secure them like prisons. Slaves were herded off steamboats and up the street to the slave houses, then sold to persons, especially after 1840, from outside St. Louis, mostly from the western counties in Missouri or further down the river. Families were broken up, with children taken from mothers, fathers sold down the river, husbands and wives separated. And all of this was done in full view of crowds wishing to buy and passersby going about their daily business."