Thomas Sutton (fotograf)

Thomas Sutton
Narození22. září 1819
Kensington
Úmrtí19. března 1875 (ve věku 55 let)
Alma materUniverzita v Cambridgi
Gonville and Caius College
Povolánífotograf a vynálezce
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
První trvalá barevná fotografie pořízená Suttonem v roce 1861 metodou navrženou Jamesem Clerkem Maxwellem

Thomas Sutton (22. září 181919. března 1875, Kensington[1][2]) byl anglický fotograf, spisovatel a vynálezce.

Životopis

Thomas Sutton chodil do školy v Newington Butts a studoval čtyři roky architekturu, než začal studovat na Caius College v Cambridge, kde v roce 1846 promoval jako 29. wrangler.[3] Následující rok otevřel fotografické studio v Jersey pod patronací prince Alberta.[4] V roce 1855 založil v Jersey s obchodním partnerem Louisem Désiré Blanquartem-Evrardem fotografickou společnost, která vyráběla tisky z kalotypových negativů.  Následující rok Sutton a Blanquart-Evrard založili žurnál Photographic Notes (Fotografické poznámky), který Sutton editoval pro jedenáct roků. Sutton, plodný autor, napsal řadu knih na téma fotografie, včetně Dictionary of Photography (Slovníku fotografie) v roce 1858.

V roce 1859 Sutton vyvinul první panoramatický fotoaparát s širokoúhlým objektivem. Objektiv tvořila skleněná koule naplněná vodou, která promítala obraz na zakřivenou desku. Kamera byla schopna zachytit obraz ve 120stupňovém oblouku.[4]

V roce 1861 Sutton sestrojil první jednookou zrcadlovku.

Sutton byl fotografem průkopnické ukázky barevné fotografie Jamese Clerka Maxwella z roku 1861. V praktické zkoušce myšlenkového experimentu, který Maxwell publikoval v roce 1855, pořídil Sutton tři samostatné černobílé fotografie vícebarevné stuhy, jednu přes modrý filtr, jednu přes zelený filtr a jednu přes filtr červený. Pomocí tří projektorů vybavených podobnými filtry byly tyto tři fotografie promítány na plátno. Primární přísady se různě míchaly, aby reprodukovaly škálu barev. Fotografické materiály, které měl Sutton k dispozici, byly citlivé především na modré světlo, stěží citlivé na zelenou a prakticky necitlivé na červenou, takže výsledek byl jen částečný úspěch. O čtyřicet let později umožnily dostatečně panchromatické desky a filmy touto metodou vynikající reprodukci barev, jak dokazuje práce Sergeje Prokudina-Gorského . Princip reprodukce celé škály barev tříbarevnou analýzou a syntézou je založen na povaze lidského barevného vidění a je základem téměř všech praktických chemických a elektronických technologií barevného zobrazování. Obraz Suttonovy stuhy se někdy nazývá první barevná fotografie. Ve skutečnosti existovaly dřívější a možná lepší barevné fotografie vytvořené experimentátory, kteří používali zcela jiný, čistě chemický proces, ale barvy rychle vybledly, když byly vystaveny světlu během prohlížení. Suttonovy fotografie zachovaly barevnou informaci v černobílých stříbrných obrázcích, které neobsahovaly žádné skutečné barvivo, takže jsou velmi světlostálé a odolné a soubor lze rozumně označit za první trvalou barevnou fotografii.

Sutton také pracoval na vývoji suchých fotografických desek.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Thomas Sutton (photographer) na anglické Wikipedii.

  1. Thomas Sutton - Historic Camera History Librarium [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Biography: Thomas Sutton [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. https://venn.lib.cam.ac.uk/cgi-bin/search-2018.pl?sur=&suro=w&fir=&firo=c&cit=&cito=c&c=all&z=all&tex=STN842T&sye=&eye=&col=all&maxcount=50
  4. a b Thomas Sutton Panoramic Camera Lens

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Harbor Scene MET DP320078.jpg
Autor: , Licence: CC0
Photograph; Photographs
Standing cup MET 118105.jpg
Autor: , Licence: CC0
Irish, Dublin; Standing cup; Metalwork-Silver
Tartan Ribbon.jpg
Tartan Ribbon, photograph taken by James Clerk Maxwell in 1861. Considered the first durable colour photographic image, and the very first made by the three-colour method Maxwell first suggested in 1855. Maxwell had the photographer Thomas Sutton photograph a tartan ribbon three times, each time with a different colour filter (red, green, or blue-violet) over the lens. The three photographs were developed, printed on glass, then projected onto a screen with three different projectors, each equipped with the same colour filter used to photograph it. When superimposed on the screen, the three images formed a full-colour image. Maxwell's three-colour approach underlies nearly all forms of colour photography, whether film-based, analogue video, or digital. The three photographic plates now reside in a small museum at 14 India Street, Edinburgh, the house where Maxwell was born.