Thorin Pavéza

Příbuzenstvo
otecThráin II.
bratrFrérin
sestraDís
dědThrór
synovecFíli
synovecKíli

Thorin Pavéza (2746–2941 T. v.) je trpaslík vystupující v knize J. R. R. Tolkiena Hobit aneb cesta tam a zase zpátky a je zmíněn také v trilogii Pán prstenů. Thorin zdědil po svém otci Thráinovi titul krále Durinova lidu. Jako mladíček se účastnil války trpaslíků se skřety. V bitvě v Azanulbizaru v roce 2799 získal svou přezdívku Pavéza. Vedl výpravu za obnovením Království pod Horou, které se zúčastnil také hobit Bilbo Pytlík. V roce 2941 je Thorin zabit v Bitvě pěti armád. Byl pochován pod Osamělou Horou s elfím mečem Orkristem, v Obecné řeči nazývaným Skřetodrv, na prsou.

Popis

Thorin byl stejně jako většina trpaslíků velice hrdý, přesný, horlivý a tvrdohlavý. Měl dlouhé vousy a nosil zlatý řetízek. Uměl dobře zpívat a hrát na harfu. Byl vychytralý a v boji velmi zarputilý.

Život

Thorin ve své kovárně v Ered Luin – ilustrace od Matěje Čadila

Ve filmové podobě ho ztvárnil Richard Armitage

Mládí

Thorin se narodil v Ereboru v roce 2746 v době, kdy trpasličí sídlo prožívalo léta své největší slávy. O hojnosti a bohatství se však dozvěděl na severu žijící drak Šmak, který v roce 2770 Osamělou horu přepadl. Trpaslíci, kteří drakovo řádění přežili, se rozprchli všemi směry. Mladičký Thorin spolu se svými sourozenci Frerinem a Dís následovali svého otce Thráina na jih do vyhnanství. Usadili se na Vrchovině, na západní straně Mlžných hor. Thorinův děd Thrór byl v roce 2790 zavražděn skřety z Morie a to rozpoutalo šestiletou válku mezi oběma plemeny. Na trpasličí poměry stále ještě mladý Thorin se války účastnil po boku svého otce. V roce 2799 došlo k rozhodující bitvě před branami Morie, kterou elfové nazývají bitva v Nanduhirionu. Thorin prý v boji ztratil svůj štít, načež sekyrou uťal Dubovou větev, kterou používal ke krytí. Tak získal svou přezdívku Pavéza. Po bitvě odešel na východ, kde se Durinův lid shromažďoval v Ered Luin.

Obnovení Království pod Horou

Související informace naleznete také v článku Hobit aneb cesta tam a zase zpátky.

Poté, co se v roce 2841 v Temném hvozdě ztratil jeho otec Thráin, stal se Thorin II. králem roztroušených Dlouhovousáčů. Tehdy si vzpomněl na draka v Ereboru a rozhodnul se mu pomstít. 15. března 2941 se v Hůrce náhodou setkal s čarodějem Gandalfem. Společně připravili plán a vydali se na dalekou výpravu na východ. Na cestě Thorina s Gandalfem doprovázeli Thorinovi druzi Balin, Dvalin, Óin, Glóin, Bofur, Bifur, Bombur, Ori, Nori, Dori a synové jeho sestry Dís Fili a Kili. Po Gandalfově radě se k nim přidává také hobit Bilbo Pytlík z Kraje. Výprava prožila mnohá dobrodružství, až nakonec po dlouhém putování dospěla k Osamělé hoře. Šmak byl zabit Bardem z jezerního města Esgaroth. Bilbo v Ereboru našel drahokam Arcikam, nazývaný Srdce Hory. Kvůli Thorinově neochotě podělit se s lidmi a elfy o jeho poklad, došlo málem mezi těmito stranami k boji. Náhlý útok skřetů a vlků z Šedých a Mlžných hor však trpaslíky, lidi a elfy donutí spolupracovat. Thorin II. Pavéza byl v Bitvě pěti armád smrtelně raněn a na svá zranění zemřel. Byl pohřben hluboko pod Osamělou Horou a na prsa mu byl uložen Arcikam a jeho meč Orkrist, který se ve tmě rozzáří vždy, když se k Hoře blíží nebezpečí.

Král Durinova lidu
Předchůdce:
Thráin II.

Thorin II. Pavéza
Nástupce:
Dáin II. Železná noha

Související články

Média použitá na této stránce

Deleatur.svg
Deleatur - korektorská značka označující požadavek na vymazání písmenka.

Domnívám se, že samotný symbol není chráněn, neboť je to mezinárodně známý korektorský symbol.

Obrázek jako takový jsem dělal já sám.
Thorin in blue mountains.jpg
Autor: Neral, Licence: CC BY 3.0
Thorin Pavéza ve své kovárně