Tichý oceán

Tichý oceán
Poloha
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha165 250 000 km²
Šířka19 800 km
Objem710 000 000 km³
Max. hloubka10 911 m m
Prům. hloubka4 280 m m
Ostatní
Typoceán
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tichý oceán nebo Pacifik (odvozené přídavné jméno tichomořský nebo pacifický) je největší oceán na Zemi. Rozlohou 165,25 milionů km² je větší než všechna pevnina o ploše 148,94 milionů km².[1]

Geografie

pobřeží Pacifiku

Rozprostírá se od Arktidy na severu po Antarktidu na jihu (např. podle Národní zeměpisné společnosti; podle Mezinárodní hydrografické organizace však sahá pouze k jižní 60. rovnoběžce) a ze stran je ohraničen Asií a Austrálií na západě a Severní a Jižní Amerikou na východě.

S celkovou rozlohou 165,25 milionů km²[2] (resp. 155,6 milionů km² při uvažování Jižního oceánu) bez okrajových moří zabírá 46 % (43 %) vodních ploch a 32 % (30,5 %) celkového povrchu Země. V nejširším místě v tropech měří přes 20 000 km, což je přibližně polovina obvodu zeměkoule, od severu k jihu jeho délka přesahuje 16 000 km. Rovník oceán rozděluje na Severní pacifický oceán a Jižní pacifický oceán.

Střední hloubka Tichého oceánu je 4 000 metrů. Marianský příkop, při západní části Severního Pacifiku, je s hloubkou 10 994 metrů[3] nejhlubším místem na Zemi. V Pacifiku se nachází asi 25 000 ostrovů (více než ve všech ostatních oceánech dohromady). Většina jich je na jih od rovníku. Na západě je Pacifik lemován prstencem činných sopek – Pacifický ohňový kruh. Pro Tichý oceán jsou typická častá zemětřesení, která mají většinou za následek tsunami. V letech 1900 – 2004 bylo zaznamenáno přibližně 800 vln, 17 % u pobřeží Japonska.

Původ názvu

Oba názvy vycházejí z plavby portugalského mořeplavce Fernão de Magalhãese, který při své cestě na Filipíny v roce 1520 zažil v jeho vodách klidnou plavbu. V latině se moře nazývá Mare Pacificum, „poklidné moře“, odtud název Pacifický, česky Tichý oceán. Po většinu cesty z Magellanovy úžiny na Filipíny se Magellanovi jevil oceán klidným; Pacifik však není vždy mírumilovný. Vyskytuje se v něm mnoho tropických bouří.[4]

Objev

Pro Evropany objevil Tichý oceán Španěl Vasco Núñez de Balboa (1476–1517), který v roce 1513 překročil Panamskou šíji. První mapu, na které byla zobrazena Amerika, oddělující dva odlišné oceány, vytvořil Martin Waldseemüller roku 1507. O něco později, r.1529, vytvořil Diogo Ribeiro mapu, která už ukazovala Pacifik přibližně ve správné velikosti.

Okrajové části

Ostrovy

V Tichém oceánu je většina ostrovů na světě. Můžeme je rozdělit do tří hlavních skupin: Mikronésie, Melanésie a Polynésie. Mikronésie leží severně od rovníku a západně od mezinárodní datové linie. Jsou v ní 4 skupiny ostrovů: Mariánské ostrovy na severozápadě, Karolínské ostrovy ve středu, Marshallovy ostrovy na východě a ostrovy Kiribati na jihovýchodě.

Bora Bora na Společenských ostrovech

Melanésie na jihozápadě zahrnuje Novou Guineu, druhý největší ostrov světa po Grónsku a 6 dalších skupin ostrovů: Bismarckovo souostroví , Šalamounovy ostrovy , Santa Cruz , Vanuatu , Fidži a Nová Kaledonie . Nová Guinea je největším tichomořským ostrovem.

Největší oblast, Polynésie, se táhne od Havaje na severu po Nový Zéland na jihu, který je zde největším ostrovem. Dále je tu 11 dalších skupin ostrovů: Tuvalu , Tokelau , Samoa , Tonga a Kermadecké ostrovy na západě, Cookovy ostrovy , Společenské ostrovy a Australské ostrovy ve středu a Markézské ostrovy , Tuamotu , Mangarevské ostrovy a Velikonoční ostrov na východě.

Pláž na Santa cruz

Charakteristika vody

Objem Tichého oceánu, který představuje asi 50,1 procenta světové oceánské vody, se odhaduje na přibližně 714 milionů kubických kilometrů. Teplota povrchové vody v Pacifiku se pohybuje od -1,4 °C, bodu mrazu mořské vody, v oblastech kolem pólu, až po asi 30 °C v blízkosti rovníku. Slanost se také mění v závislosti na zeměpisné šířce[5]. V jihovýchodní oblasti dosahuje maxima 37 promile. Voda v blízkosti rovníku, která může mít slanost až 34 promile, je méně slaná než voda ve středních zeměpisných šířkách kvůli bohatým rovníkovým srážkám po celý rok. Nejnižší hodnoty, méně než 32 promile, jsou na dalekém severu, protože v těchto mrazivých oblastech dochází k menšímu odpařování mořské vody.

Ekonomika

Využití nerostného bohatství Pacifiku brání velké hloubky oceánu. V mělkých vodách kontinentálních šelfů u pobřeží Austrálie a Nového Zélandu se těží ropa a zemní plyn. Perly se získávají podél pobřeží Austrálie, Japonska, Papuy-Nové Guineje, Nikaraguy, Panamy a Filipín.

Rybolov

Lov ryb je v Pacifiku důležitým ekonomickým faktorem. V mělčích pobřežních vodách kontinentů a na mírnějších ostrovech se rodí sledi, lososi, sardinky, chňapalové, mečouni, tuňáci a také korýši. Nadměrný rybolov se v některých oblastech, například v Ochotském moři, stal vážným problémem.

Životní prostředí

V severovýchodním Pacifiku, v oblasti mezi Kalifornií a Japonskem, se nachází obrovské množství plastového odpadu. Účinkem mořských proudů se zde vytvořily 3 ostrovy různých plastů, jejichž rozloha je údajně 3x větší než Francie[6]. Tento odpad se často naplavuje na mělčinu i na pláže. Hlavními viníky jsou lidé, kteří využívají řeky k likvidaci svého odpadu. Řeky se poté vlévají do oceánu a kromě různých plastů často přinášejí také chemikálie používané jako hnojiva v zemědělství.

Nejdůležitější přístavy

Západ slunce nad Tichým oceánem z paluby Mezinárodní vesmírné stanice.
Mapa znázorňující hloubku v Tichém oceánu

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pacific Ocean na anglické Wikipedii.

  1. The Pacific Ocean is Larger Than All Land On Earth [online]. brilliantmaps.com, 2016-05-01 [cit. 2016-05-01]. Dostupné online. 
  2. Ocean. Encyclopædia Britannica
  3. Nejhlubší místo na Zemi je 10 994 metrů pod mořem (technet.idnes.cz)
  4. Tichý oceán › Zeměpis › Uč se online! ✍️ - Vše co potřebuješ do školy. www.ucseonline.cz [online]. 2021-07-27 [cit. 2023-05-04]. Dostupné online. 
  5. Pacific Ocean | Depth, Temperature, Animals, Location, Map, & Facts | Britannica. www.britannica.com [online]. [cit. 2023-04-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. NEWS, A. B. C. 'Great Pacific Garbage Patch' is massive floating island of plastic, now 3 times the size of France. ABC News [online]. [cit. 2023-04-21]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura

  • Moře a oceány, Editions Atlas 2006
  • Světový oceán, Evropa, prof. PhDr. Petr Chalupa, CSc.

Související články

Externí odkazy

Pohyb světadílů a jejich desek
1100–750miliony let zpět600–5502000
Světadíly:Arábie
Madagaskar
Indie
KongoAfrikaAfrika
PatagonieSibiřAtlantikaJižní Amerika
AtlantikaZápadní ArábieBaltikaAustrálie
UrRodinieVýchodní GondwanaProtogondwanaPannotieLaurentieEuramerika (Laurussie)PangeaGondwanaAntarktidaAntarktida
ArktidaNenaZápadní GondwanaProtolaurasieGondwanaLaurasieLaurentieSeverní Amerika
BaltikaBaltikaAvalonieEurasie
LaurentieSeverní Čína
SibiřJižní Čína
Oceány:MiroviaPrototethys, PaleotethysPanthalassaTethys
svislé šipky: rozdělení a spojení • vodorovné a šikmé šipky: postupné připojování a oddělování

Média použitá na této stránce

Pacific Ocean - en.png
Pacific Ocean map, tagged in English
Pacific Ocean.png
Pacific Ocean map, tagged in English
USA13epobřeží Pacifku.jpg
Autor: Překvapená, Licence: CC BY-SA 4.0
pobřeží u Los Angeles
Bora Bora (16542797633).jpg
Autor: The TerraMar Project, Licence: CC BY 2.0

Bora Bora is an island in the Leeward group of the Society Islands of French Polynesia, an overseas collectivity of France in the Pacific Ocean. The island, located about 230 kilometres (143 miles) northwest of Papeete, is surrounded by a lagoon and a barrier reef. In the centre of the island are the remnants of an extinct volcano rising to two peaks, Mount Pahia and Mount Otemanu, the highest point at 727 metres (2,385 feet).

Bora Bora is a major international tourist destination, famous for its aqua-centric luxury resorts. The major settlement, Vaitape, is on the western side of the main island, opposite the main channel into the lagoon. Produce of the island is mostly limited to what can be obtained from the sea and the plentiful coconut trees, which were historically of economic importance for copra. According to a 2008 census, Bora Bora has a permanent population of 8,880.
Iss007e10807.jpg
This view of Earth's horizon as the sun sets over the Pacific Ocean was taken by an Expedition 7 crew member onboard the International Space Station (ISS). Anvil tops of thunderclouds are also visible.
Capitola Beach GlowPower Santa Cruz Self-Love.jpg
Autor: Sequoiacraig, Licence: CC BY-SA 4.0
People dancing at Capitola Beach next to the Capitola Pier. Near Santa Cruz. Image has GlowPower written in the sand.