Timothy Dolan

Jeho Eminence
Timothy Michael Dolan
Arcibiskup New Yorku
Timothy Michael Dolan (2015)
Timothy Michael Dolan (2015)
Církevřímskokatolická
ArcidiecézeNew York
SídloNew York
Jmenování23. února 2009
Uveden do úřadu15. dubna 2009
PředchůdceEdward Michael Egan
Titulární kostelNostra Signora di Guadalupe a Monte Mario
HesloAd Quem Ibimus
Ke komu bychom šli (Jan 6,69)
Znak
Svěcení
Kněžské svěcení19. června 1976
světitel Edward Thomas O'Meara
Biskupské svěcení15. srpna 2001
světitel Justin Francis Rigali
1. spolusvětitel Joseph Fred Naumann
2. spolusvětitel Michael John Sheridan
Kardinálská kreace18. února 2012
kreoval Benedikt XVI.
TitulKardinál kněz od Naší Paní z Guadalupe na Monte Mario
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
  • Prezident americké biskupské konference (2010-2013)
  • Arcibiskup v Milwaukee (2002–2009)
  • Apoštolský administrátor v Green Bay (2007–2008)
  • Světící biskup v St. Louis (2001–2002)
  • Rektor severoamerické papežské koleje (1994-2001)
Osobní údaje
Datum narození6. února 1950 (73 let)
Místo narozeníSaint Louis, USAUSA USA
RodičeRobert Dolan a Shirley Radcliffe
multimediální obsah na Commons
citáty na Wikicitátech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Timothy Michael kardinál Dolan (* 6. února 1950, Saint Louis) je americký římskokatolický kněz a od roku 2009 arcibiskup v New Yorku; dne 18. února 2012 jej papež Benedikt XVI. jmenoval kardinálem.

Životopis

Narodil se jako nejstarší z pěti dětí leteckého inženýra Roberta Dolana, který zemřel v roce 1977, a jeho manželky Shirley rozené Radcliffové. Má dva bratry a dvě sestry. Později se rodina přestěhovala do nedalekého Ballwinu. Už od dětství se cítil být povolán ke kněžství a zajímal se o liturgii. V roce 1964 vstoupil do saintlouiského přípravného semináře v Shrewsbury, kde následně vystudoval filosofii.

K dalšímu studiu ho kardinál Carberry vyslal do Říma. Tam získal licenciát teologie a po kněžském svěcení, které přijal 19. června 1976 z rukou tehdejšího saintlouiského pomocného biskupa O'Meary, působil jako farní vikář ve městě Richmond Heights až do roku 1979. Tehdy začal svá doktorská studia na Americké katolické univerzitě (The Catholic University of America) ve Washingtonu se zaměřením na dějiny římskokatolické církve v USA. Po jejich ukončení a návratu do Missouri pracoval v letech 19831987 v duchovní správě; během tohoto období spolupracoval s arcibiskupem Johnem Mayem na reformě arcidiecézního kněžského semináře.

Následně byl jmenován tajemníkem nunciatury ve Washingtonu a v roce 1992 odešel do saintlouiského kněžského semináře, kde působil jako vicerektor, spirituál a učitel církevních dějin, současně vyučoval teologii na univerzitě v Saint Louis. V letech 19942001 zastával funkci rektora Papežské severoamerické koleje (Pontificio Collegio Americano del Nord) v Římě a vyučoval na Papežské univerzitě Gregoriana a Papežské univerzitě svatého Tomáše Akvinského. V roce 1994 obdržel titul monsignore.

Dne 19. června 2001 papež Jan Pavel II. jmenoval Dolana pomocným biskupem saintlouiským a titulárním biskupem načézským. Biskupské svěcení přijal 15. srpna 2001 z rukou arcibiskupa Rigaliho. Jako své biskupské heslo si zvolil „Ibimus Ad Quem?“ (česky „Pane, ke komu půjdeme?“; Jan 6, 68). Již následujícího roku byl jmenován arcibiskupem v Milwaukee ve státě Wisconsin (25. června 2002) a 28. srpna 2002 intronizován.

V této funkci se musel vypořádat s aférou týkající se sexuálního zneužívání ze strany některých amerických kněží, která v té době v USA vypukla, jakož i s kritickou finanční situací své arcidiecéze. Zvláštní pozornost věnoval kněžím a zájemcům o toto povolání; během jeho působení v této funkci se počet seminaristů zvýšil. V tomto období publikoval knihy Povolán ke svatosti (Called to Be Holy, 2005) a Ke komu půjdeme? Poučení z apoštola Petra (To Whom Shall We Go? Lessons from the Apostle Peter, 2008) a spolu se svým bratrem vystoupil v televizním pořadu Žití naší víry (Living Our Faith).

Dne 23. února 2009 byl Benediktem XVI. jmenován desátým arcibiskupem newyorským. V čele této druhé největší diecéze ve Spojených státech amerických nahradil Edwarda kardinála Egana, který rezignoval kvůli dosažení věku 75 let. Před Dolanem bývala v poslední době jmenována arcibiskupem v New Yorku vždy osoba nezastávající úřad v žádné arcidiecézi, a to od roku 1939, kdy se newyorským arcibiskupem stal Francis Joseph Spellman, dosavadní pomocný biskup bostonské arcidiecéze. Dne 18. února 2012 jej papež Benedikt XVI. jmenoval kardinálem.[1]

Do úřadu arcibiskupa newyorského byl slavnostně uveden 15. dubna 2009 v katedrále sv. Patrika. Dne 16. listopadu 2010 byl na tříleté období zvolen předsedou Konference katolických biskupů USA jako první newyorský biskup, který získal tuto funkci, a 5. ledna 2011 se stal členem nově vzniklé Papežské rady pro novou evangelizaci.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Timothy M. Dolan na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

arcibiskup v Milwaukee
Předchůdce:
Rembert George Weakland
20022009
Timothy Dolan
Nástupce:
Jerome Edward Listecki
10. arcibiskup newyorský
Předchůdce:
Edward Michael Egan
od 2009
Timothy Dolan
Nástupce:
dosud ve funkci
Velkopřevor místodržitelství Řádu Božího hrobu v USA - Východ
Předchůdce:
Edward Michael Egan
od 2009
Timothy Dolan
Nástupce:
dosud ve funkci

Média použitá na této stránce

Coat of arms of Timothy Michael Dolan.svg
(c) I, SajoR, CC BY-SA 2.5
Coat of Arms U.S. Cardinal Timothy Michael Dolan, Archbishop of New York.[1]

Blazon

Arms impaled. Dexter: Argent; upon a saltair between four crosses Gules a mill-sail of the field. Sinister: Azure, upon a fess Argent a crown Gules between two scrolls Proper; in chief two crescents, the one to dexter of the second, the one to sinister Or; in base another crescent of the last.

Significance

The archiepiscopal heraldic achievement or archbishop’s coat of arms is composed of a shield with its charges (symbols), a motto scroll and the external ornamentation. The shield, which is the central and most important feature of any heraldic device, is described (blazoned) in 12th century terms, that are archaic to our modern language, and this description is presented as if given by the bearer with the shield being worn on the arm. Thus, where it applies, the terms dexter and sinister are reversed as the device is viewed from the front.

By heraldic tradition the arms of the bishop, who is the “first among equals” of an ecclesiastical province, called a “Metropolitan Archbishop,” are joined, impaled, with the arms of his jurisdiction. In this case, these are the arms of the Archdiocese of New York.

These arms are composed of a silver (white) field on which is displayed a red saltair; a charge that resembles the letter “X.” This heraldic arrangement is known as a “Cross of St. Patrick,” and by its use honor is paid to the titular patron of St. Patrick’s Cathedral, in New York City, the Cathedral-Church of the archdiocese. Upon the saltair is a silver (white) mill-sail (a wind mill), which is also seen in the seal of New York City, to reflect the Dutch heritage of its founders and that the City was originally known as “New Amsterdam.” Within the areas of the field created by the saltair are seen four small red crosses, for the Gospels, emblematic of the Church’s mission to bring “The Good News” to those entrusted to its care.

For his personal arms, Cardinal Dolan continues to use the design that was adopted upon his selection to receive the fullness of Christ’s priesthood, as a bishop, when he was appointed, ordained and installed as auxiliary bishop of St. Louis, and which he used during his tenure as Archbishop of Milwaukee.

The cardinal’s design is composed of a blue field on which is seen a silver (white) fess, a bar across the center of the design which is about one-third of the design. At the center of the fess is a red crown, taken from the arms of the Archdiocese of St. Louis, the cardinal’s home, and which he first served in episcopal ministry. The crown is placed between two scrolls, that are described as “Proper,” or “as they appear in nature.” These scrolls are to honor the cardinal’s baptismal patron, St. Timothy, who was the recipient of two of St. Paul’s Epistles.

Above the fess are two crescents; one silver (white) and one gold (yellow), and one below which is also gold. The silver crescent honors our Blessed Mother, in her title of the Immaculate Conception, Patroness of the United States, and the charge is taken from the arms of the Pontifical North American College, in Rome, where Cardinal Dolan studied for the priesthood and later served for seven years as rector. The other two crescents, of gold, are taken from the Dolan family arms and honor the cardinal’s parents.

For his motto, Cardinal Dolan continues to use the Latin phrase, “AD QUEM IBIMUS.” By the use of these words taken from St. John’s Gospel (John 6:68), Cardinal Dolan takes the words of St. Peter as was said to Jesus, “LORD, TO WHOM SHALL WE GO,” for truly the Lord is the way to all and eternal happiness.

The achievement is completed with the external ornaments which are a gold archiepiscopal processional cross that has two cross-members, that is placed in back of and which extends above and below the shield, and the Pontifical hat, called a “gallero,” with its fifteen tassels, in five rows, on either side of the shield, all in red. These are the heraldic insignia of a prelate of the rank of cardinal by instruction of the Holy See of March 31, 1969.
Timothy Dolan apr 2015.jpg
Autor: Heidi Green, Licence: CC BY-SA 4.0
Cardinal Timothy M. Dolan Rabbi Arthur Schneier Papal Knighthood