Tin Pan Alley
Tin Pan Alley je společným označením pro newyorská hudební vydavatelství, která stála u zrodu hudebního průmyslu ve Spojených státech amerických na začátku 20. století. Termín pochází podle zvuku (doslovně se dá nazvat jako "ulička cínových pánví"), který se linul z oken hudebních vydavatelství, které se nacházejí mezi Brodwayí a 6. Avenue na Manhattanu. Počátky tohoto fenoménu se datují okolo roku 1885, později v 50. letech 20. století už Tin Pan Alley ztrácí vliv nad prodejem hudby a autorskými právy a zaniká. Konec Tin Pan Alley souvisí se vznikem jiného vnímání zábavy, především nástupem rock and rollu a televize. Tin Pan Alley zrodila éru prvních autorů populární hudby, jejichž tvorbu charakterizuje fúze jazzové a pouliční hudby, a proto jsou někdy tito autoři označováni též jako skladatelé z Tin Pan Alley.
Umělci
Mezi tvůrce z Tin Pan Alley patří Irving Caesar, Hoagy Carmichael, Walter Donaldson, Al Dubin, George Gershwin, Ira Gershwin, Buddy DeSylva, Cole Porter, Fats Waler, Gus Kahn, Irving Berlin, Shelton Brooks, Ted Snyder a další.
Písně
Mezi nejznámější písně z Tin Pan Alley patří
- "Alexander's Ragtime Band" (Irving Berlin, 1911)
- "God Bless America" (Irving Berlin, 1918)
- "Sweet Georgia Brown" (Maceo Pinkard, 1925)
- "Baby Face" (Bennie Davis & Harry Akst, 1926)
- "Ain't She Sweet" (Jack Yellen & Milton Ager, 1927)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Tin Pan Alley na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
I'm a Yiddish Cowboy (Jsem židovský kovboj) je typická nahrávka sdružení hudebních nakladatelství Tin Pan Alley z roku 1908 zpěváka Edwarda Meekera.
Autor: Ben Sutherland, Licence: CC BY 2.0
Plaque for Tin Pan Alley in New York. The plaque reads:
A landmark of American Music
Tin Pan Alley
28th Street between Fifth and Sixth Avenus was the legendary Tin Pan Alley where the business of the American popular song flourished during the first decades of the 20th century.
Sheet music cover