Tinktura (heraldika)

Příklad základních tinktur, vpravo odpovídající černobílá šrafura

Tinktura v heraldice je soubor přípustných barev použitých na erbu. Dělí se na tři skupiny: kovy, barvy a kožešiny. Někdy se sem řadí i damaskování, které se ale obvykle používá pouze u nebarevných provedení erbů a v blasonu se neuvádí. Platí pravidlo, že by neměla přijít barva na barvu nebo kov na kov, aby se udržela kontrastnost erbu. Z tohoto pravidla existuje ale poměrně hodně výjimek.

Heraldické tinktury

Kovy

Heraldické kovy jsou zásadně pouze dva, zlato a stříbro. Zlato může být zobrazeno na erbu jako žlutá a stříbro jako bílá (výjimečně by bílá nemusela být stříbrná, jako např. turnajský límec u britské královské rodiny). Taktéž velmi výjimečně se jako kov může vyskytnout platina, měď a bronz.

Barvy

Původně byly používány pouze čtyři základní barvy: černá, červená, modrá a zelená. Tyto základní barvy pochází ještě z období, kdy heraldika plnila vojenskou funkci.[1] Později přibyly další barvy, hlavně purpurová, kterou využívali církevní činitelé. Dále tzv. přirozená barva, která měla mít charakteristickou barvu kůže lidské, medvědí, vlčí, liščí a jiných předmětů na štítu. Méně používané (v zásadě neheraldické) barvy přidané později byly oranžová, tmavomodrá, hnědá a šedá. Původně byly zahrnuté pod přirozenou barvu.[2]

Kožešiny

V heraldice byly původně používány kůže hermelín, kunina, sobol a popelčina. Později se řídce používaly různé barevné varianty základních kožešin.

Hierarchie tinktur

Tradiční heraldické tinktury měly samozřejmě svou hierarchii, kdy například platilo, že významnější tinktura měla být výše než méně významná nebo blíže žerdi praporu.

Zlatá barva je vznešenější nad ostatní a znázorňuje se jí slunce. Nic není vznešenější než slunce.
Červená či purpurová barva představuje oheň a je vznešená.
Modrá barva je třetí a představuje vzduch.
Bílá barva je vznešenější než černá a černá barva stojí nejníže.
— Bartolus de Saxoferrato (1313–1357) Tractatus de insigniis et armis[3]

Černobílé zobrazení

Erb provedený pomocí zkratek

V jednobarevném tisku se používají (např. v Ottově slovníku) standardní šrafury – viz tabulku. Jejich popis je: zlato – tečkovaná, stříbro – prázdná, modrá – vodorovná, červená – svislá, purpur – šikmá (/), černá – svislá a vodorovná, zelená – kosmá (\), přirozená („pleťovka“) – (svislá) vlnovka.

Před zavedením šrafury, v období renesance a pozdního středověku, byly do nebarevně provedených erbů dopisovány zkratky a blasonování probíhalo pomocí drahých kamenů a sedmi základních planet (včetně Slunce a Měsíce). Pro císaře, krále a korunního prince pomocí planet, pro vyšší šlechtu pomocí drahých kamenů a pro nižší šlechtu pomocí zkratek barev a kovů (dnes se nepoužívá).

TinkturaPlanetaDrahý kámenZkratka
ZlatoSlunce Topazz.
StříbroMěsíc Perlastř.
ModráJupiter Safírm.
ČervenáMars Rubínčv.
PurpurováMerkur Ametyst--
ZelenáVenuše Smaragdzel.
ČernáSaturn Diamantčn.

Odkazy

Reference

  1. BUBEN, Milan. Heraldika. Praha: Albatros, 1986. 317 s. S. 30. 
  2. PALÁT, Pavel. Heraldické tinktury [online]. Heraldická terminologická konvence, 8.10.2011 [cit. 2023-04-03]. Dostupné online. 
  3. BARTOLUS DE SAXOFERRATO. Tractatus de insigniis et armis [online]. Příprava vydání F. Hauptmann. Bonn: P. Hauptmann, 1883 [cit. 2023-04-03]. Dostupné online. (latinsky, německy) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Crescent icon.svg
Autor: Kwamikagami, Licence: CC BY-SA 4.0
a slightly exaggerated lunar crescent, not as accurate as Crescent symbol (fixed width).svgCrescent symbol (fixed width).svg or Moon crescent symbol (fixed width).svgMoon crescent symbol (fixed width).svg but not as distorted as Ottoman crescent (fixed width).svgOttoman crescent (fixed width).svg
Saturn symbol.svg
Astronomical and astrological symbol for the planet Saturn, and alchemical symbol of lead. Found at Unicode U+2644, renders as ♄.
Mars symbol.svg
Astronomický a astrologický symbol planety Mars.
Sun symbol.svg
Astronomical and astrological symbol of the Sun. Also at Unicode U+2609 (☉).
Venus symbol.svg
Astronomical and astrological symbol of the planet Venus, alchemical symbol of copper, gender symbol for female, and symbol of the Greek goddess Aphrodite and the Roman goddess Venus. Also found at Unicode U+2640 (♀).
Jupiter symbol.svg
Astronomical and astrological symbol for the planet Jupiter, and alchemical symbol of tin. Found at Unicode U+2643, renders as ♃.
Tinctures cs.svg
Autor: orginal uploader User:Montrealais at en:wikipedia, Licence: CC BY-SA 3.0
Tabulka heraldických barev, kovů a kožešin (tinktur)
Tricking.png
Tricked arms of John Browne
Mercury symbol.svg
Astronomical and astrological symbol for the planet Mercury, and alchemical symbol of mercury. Also found at Unicode U+263F (☿)