Tiraspol

Tiraspol
Тирасполь
Тираспол/Tiraspol
Площадь Суворова после парада.jpg
Tiraspol – znak
znak
Tiraspol – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška43 m n. m.
StátMoldavskoMoldavsko Moldavsko (de jure)
PodněstříPodněstří Podněstří (de facto)
Tiraspol
Tiraspol
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha28,3 km²
Počet obyvatel133 807 (2014)
Hustota zalidnění4 728,2 obyv./km²
Etnické složeníRumuni/Moldavané (38 %), Ukrajinci (32 %), Rusové (18 %)
Náboženské složeníPravoslavní, řečtí katolíci
Správa
StarostaViktor Kostyrko
Vznik1792
Telefonní předvolba+373 533
PSČMD-3300
Označení vozidelТ --- --
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tiraspol (moldavsky Tiraspol / Тираспол; rusky a ukrajinsky Тирасполь) je město v jihovýchodním Moldavsku na řece Dněstr. Tiraspol je hlavním městem Podněsterské moldavské republiky, která však není mezinárodně uznávána. Ve městě žije přibližně 134 tisíc obyvatel.

Dějiny

Moderní Tiraspol byl založen roku 1792 ruským vojevůdcem a knížetem Alexandrem Suvorovem, po vytlačení Turků z Besarábie v šesté rusko-turecké válce. Název byl utvořen z řeckých slov Tyras (starověký název pro řeku Dněstr) a polis, město. V letech 19291940 bylo do Tiraspolu přeneseno hlavní město Moldavské ASSR, autonomního celku v rámci Ukrajinské SSR, sídlícího od svého vzniku roku 1924 v Baltě. V roce 1940 obsadil Besarábii Sovětský svaz, ale od srpna 1941 do dubna 1944 byla opět okupována fašistickým Rumunskem. Poté se město stalo natrvalo součástí Moldavské SSR až do roku 1990, kdy zde byla vyhlášena neuznaná nezávislost Podněstří.

Tvář města, které je tvořeno především bloky panelových sídlišť a reprezentativními budovami v sovětském stylu, se od dob SSSR téměř nezměnila. Město leží na důležité silniční a železniční spojnici OděsaKišiněv. Kvůli problémům s celníky a nevstřícnosti podněsterských úřadů byla však v březnu 2007 osobní železniční doprava zastavena a některé z autobusových spojů byly přesměrovány přes město Căușeni, aby se vyhnuly podněsterskému území.

Po Rusko-gruzínském konfliktu roku 2008 uzavřel Tiraspol, hlavní město neuznaného státu, partnerství s městy Suchumi a Cchinvali, sídly dalších mezinárodně neuznávaných států podporovaných Ruskem.

Židé a antisemitismus

Tiraspol měl význačnou židovskou komunitu (29 % v roce 1926), která se mnohokrát stala předmětem antisemitských útoků. Ty se znovu objevily v roce 2001 a 2004, kdy bylo poničeno 70 náhrobků na židovském hřbitově (místní úřady odmítly podílet se na nápravě škod) a posléze spáchán pokus podpálit místní synagogu.

Sport

Partnerská města

Galerie

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of South Ossetia.svg
Flag of South Ossetia
Площадь Суворова после парада.jpg
Autor: Донор, Licence: CC BY-SA 3.0
Площадь Суворова после парада в честь 21 годовщины образования ПМР.
Flag of Transnistria (state).svg
Flag of the Pridnestrovian Moldavian Republic (Pridnestrovie, Transdniestria, Transnistria). The flag's reverse omits the hammer and sickle
Coat of arms of Tiraspol 1847.svg
Coat of arms of Tiraspol in 1847. On September 28, 2018, the Tiraspol city Council of deputies rebelled as the official coat of arms of the city. Source.
Верховный совет и правительство ПМР.jpg
Autor: Донор, Licence: CC BY-SA 3.0
The building of the Supreme Council and the Transnistria Government
Medals of Tiraspol Transnistria.jpg
Autor: Marisha, Licence: CC-BY-SA-3.0
Medals of Tiraspol city