Tisovec (okres Rimavská Sobota)

Tisovec
Náměstí Dr. V. Clementise
Tisovec – znak
znak
Tisovec – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška411 m n. m.
Časové pásmoUTC+01:00 (standardní čas)
UTC+02:00 (letní čas)
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajBanskobystrický
OkresRimavská Sobota
Tradiční regionMalohont
Tisovec
Tisovec
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha123,4 km²
Počet obyvatel3 720 (2021)[1]
Hustota zalidnění30,1 obyv./km²
Správa
Statusměsto
StarostaIrena Milecová
Vznik1334 (první písemná zmínka)
Oficiální webtisovec.com
E-mailmesto@tisovec.com
Adresa obecního úřaduMestský úrad Tisovec
Nám. Dr. V. Clementisa 1
980 61 Tisovec
Telefonní předvolba047
PSČ980 61
Označení vozidel (do r. 2022)RS
NUTS515680
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tisovec (německy Theissholz, maďarsky Tiszolc) je město na středním Slovensku, v Banskobystrickém kraji. Město se nachází na řece Rimava, v Slovenském rudohoří cca 35 km od Rimavské Soboty a cca 60 km od Banské Bystrice. Městem prochází železniční trať Brezno – Jesenské a silnice I/72. Ve městě žije přibližně 3 700[1] obyvatel.

Historie

Nejstarším svědectvím o osídlení lokality jsou archeologické nálezy na vrchu Hradová z období mladší doby bronzové, přibližně z let 1000–400 př. n. l. První písemná zmínka o osadě „Tyzolc“ je z roku 1334. Městečkem se Tisovec stal koncem 15. nebo začátkem 16. století.

V období slovenského národního obrození byl Tisovec centrem místních spolků, knihovny, nedělní školy; působili zde významní národovci jako August Horislav Škultéty, Samuel Hojč, Daniel Gabriel Lichard, Jonatan Dobroslav Čipka a jiní. Jistý čas zde v roce 1847 žil Štefan Marko Daxner, který zformuloval Memorandum národa slovenského. Významnou roli v budování slovenského národního povědomí sehrála spisovatelka Terézia Vansová, která ve městě založila spolek Živena. Kulturně-společenský život se zde udržel na vysoké úrovni i během maďarizace ve druhé polovině 19. století, kdy ve městě působilo ochotnické divadlo, zpěvácký spolek a hasičský spolek. Tisovská spořitelna byla zřízena v roce 1896, začátkem 20. století zde působily kromě železáren i vápenka, kamenolom, elektrárna, pila a brynzárna.

Během druhé světové války obyvatelé podporovali partyzány v okolních horách. Byla zde zřízena polní nemocnice.

Přírodní poměry

Město leží na rozhraní Muráňské planiny ve Spišsko-gemerském krasu a Stolických vrchů. Severně a západně od města se nachází národní park Muráňská planina, jehož součástí se stala bývalá národní přírodní rezervace Hradová a západně také chráněný areál Tisovský kras, který nahradil starší přírodní rezervace Suché doly a Hlboký jarok. Na jižním okraji města leží nevelký mokřad Vachtové jazierko.

Části města

Osobnosti

Partnerská města a obce

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tisovec (okres Rimavská Sobota) na slovenské Wikipedii.

  1. a b Sčítání lidu, domů a bytů 2021 na Slovensku. Bratislava: Statistický úřad Slovenské republiky.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Tisovec-rimavska sobota-flag.svg
Flag of Tisovec, Slovakia