Titanic (film, 1997)

Titanic
Základní informace
Původní názevTitanic
Země původuUSA Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka194 minut
Žánrdrama
ScénářJames Cameron
Lawrence Kasdan
RežieJames Cameron
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleLeonardo DiCaprio
Kate Winslet
Bill Paxton
Kathy Bates
ProdukceJames Cameron
Jon Landau
HudbaJames Horner
KameraRussell Carpenter
KostýmyDeborah Lynn Scott
StřihJames Cameron
Conrad Buff IV
Richard A. Harris
ZvukGary Rydstrom
Tom Johnson
Gary Summers
Mark Ulano
ArchitektPeter Lamont
Michael Ford
Výroba a distribuce
Premiéra19. prosince 1997
Česká premiéra5. února 1998
9. února 2023 obnovená premiéra k 25.výročí filmu [1]
Produkční společnosti20th Century Studios
Paramount Pictures
Lightstorm Entertainment
Britský filmový institut
Distribuce20th Century Fox
Paramount Pictures
Rozpočet200 000 000 $[2]
Tržby2 187 463 944 $[2]
Ocenění11 Oscarů
Titanic na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Titanic je americký film, který v roce 1997 natočil režisér James Cameron. Získal řadu ocenění, včetně rekordních 11 Oscarů, které zahrnuly i Cenu Akademie za nejlepší film roku. Snímek zpracovává katastrofu zaoceánské lodi Titanic z roku 1912. Patří mezi nejnákladnější filmy v historii světové kinematografie a s celkovými celosvětovými tržbami ve výši 2,2 miliardy dolarů drží pozici třetího kasovně nejúspěšnějšího filmu všech dob.

Je často označován jako nejromantičtější film všech dob – zápletka o lásce, překonávající i hrůzy katastrofy a dva lidé, kteří jsou kvůli ní schopni se i obětovat. Výrazná filmová hudba podtrhuje celkový dojem a vyznění díla.

Příběh

Děj fiktivního příběhu se odehrává ve dvou časových obdobích: V roce 1996 hledač pokladů Brock Lovett hledá ve vraku Titanicu známý šperk Srdce oceánu. V trezoru Caledona Hockleyho speciální průzkumná ponorka nalezne kresbu nahé mladé ženy. Zpráva o nálezu je posléze zveřejněna v televizi, kde ji vidí stoletá Rose Calvertová. Se svojí vnučkou navštíví Lovetta a řekne mu, že ona je žena na obrázku. Rose později vypráví příběh lásky, kterou prožila na Titanicu roku 1912. Tehdy bylo Rose sedmnáct let a byla zasnoubená s bohatým, ale nesympatickým Calem Hockleyem (Billy Zane). Její matka to tak chtěla a protože jejich rodina chudla a matka nebyla ochotna nic dělat, neměla na výběr. Rose měla na lodi pronajato jedno z nejluxusnějších apartmá, ale ve společnosti, ve které se pohybovala, cítila prázdnotu a nepochopení a chtěla spáchat sebevraždu skokem z lodi. Když ale poznala chudého mladíka a malíře Jacka Dawsona (Leonardo DiCaprio), který vyhrál lístek do 3. třídy v pokeru, rozmyslela si to. Jack jí pomohl překonat duševní strádání a i přes nesouhlas společnosti si ji získal svým humorem a svobodomyslným smýšlením. Oba prožívali nádherné chvíle lásky a romantiky a Jack také namaloval Rosin obrázek (nalezený na začátku filmu) a to až do chvíle, kdy Titanic narazil v Atlantském oceánu do plovoucího ledovce. Pak na lodi vypukl zmatek, každý se chtěl zachránit, a mnohdy se ukázalo, že ti, již nebyli příliš oblíbení, jsou hrdinové a naopak. Jako ohromný zbabělec se ukáže Rosin snoubenec a dokonce na Jacka i přesto, že se loď potápí, hodí loupež Srdce oceánu – drahokamu, který Rose daroval a dá ho v podpalubí zavřít. Zde by býval Jack zemřel, ale statečná Rose ho zachrání a dokonce odmítne nastoupit do záchranného člunu bez něj. Spolu se jim, díky Jackově pohotovosti, podaří přežít samotné potopení lodi, další riziko je ale ledová voda, kde je několik hodin nemožné přežít. I tehdy Jack Rose zachrání tím, že ji vysadí na plovoucí kus dřeva, sám však umrzá. Předtím mu ale Rose na jeho přání slíbí, že bude šťastná a bude žít dál a pak Jack zmizí v hlubině. Rose je s pár dalšími po několika hodinách zachráněna jako jedna z posledních a začne žít zcela nový život pod jiným jménem.

Všichni jsou jejím příběhem dojati a výzkumná loď odjíždí. Uprostřed noci, Rose na zádi Lovettovy lodi hází Srdce oceánu, které měla až do této chvíle u sebe, do moře. Pak ulehá do přidělené kajuty a z fotek na polici je vidět, že svůj slib Jacku Dawsonovi splnila – žila dál a byla šťastná.

Film tak okem fiktivního příběhu zobrazuje potopení lodě Titanic patřící White Star Line ve vodách severního Atlantiku v noci ze 14. na 15. dubna 1912.

Obsazení

(c) Colin Chou, CC BY-SA 3.0
Leonardo DiCaprio, představitel Jacka Dawsona

Zajímavosti

Roku 1995 režisér James Cameron inicioval několik ponorů k již objevenému vraku (první části objeveny roku 1985) a podmořské záběry pak ve filmu použil.

Podle původní představy režiséra Jamese Camerona měl hvězdný pár ztvárnit úplně někdo jiný. Jacka Dawsona měl původně zahrát Matthew McConaughey nebo Chris O'Donnell. Až potom si uvědomil, že oba herci jsou na danou roli příliš staří, a úlohu svobodomyslného mladíka udělil Leonardu DiCapriovi.

Kate Winslet se do své úlohy již na první pohled neuvěřitelně vžila a pro získání role udělala vše. Porazila tak své rivalky Gwyneth Paltrow i Claire Danes. Film z obou herců vytvořil hvězdy.

Pro natočení filmu nechal Cameron postavit téměř stejnou kopii lodě. Každému detailu věnoval maximální pozornost. Dal postavit i obrovskou nádrž, ve které ji nechal potopit.

Hudba

Film je podbarvený filmovou hudbou Jamese Hornera, který za ni získal Oscara.

James Horner je autorem soundtracku Back to Titanic. Známá je např. skladba Céline Dion My Heart Will Go On.

Ve filmu zazněla i píseň Blíž k tobě, Bože můj kterou údajně skutečně hrál lodní ansámbl při potápění lodi.[3]

Ocenění

Kate Winslet byla za svou roli nominována na Oscara a Zlatý glóbus

Oscar

Cena

Nominace

Vstupní schodiště filmového Titanicu

Zlatý glóbus

Cena

Nominace

Vstupní schodiště filmového Titanicu

BAFTA

Nominace

 • Nejlepší film
 • Cena Davida Leana za nejlepší režii
 • Cena Anthonyho Asquitha za nejlepší hudbu
 • Nejlepší kamera
 • Nejlepší kostýmy
 • Nejlepší střih
 • Nejlepší masky
 • Nejlepší zvuk
 • Nejlepší speciální efekty
 • Nejlepší výprava

Český lev

 • Divácky nejúspěšnější film

César

 • Nejlepší zahraniční film (USA) (nominace)

Grammy

 • Nejlepší filmová nebo televizní píseň

Odkazy

Reference

 1. Film: Titanic: 25. výročí. FALCON a.s. [online]. [cit. 2023-01-25]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2023-01-25. 
 2. a b Titanic http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=titanic.htm
 3. Hrdinný kapitán a tklivá kapela aneb pět nepotopitelných mýtů o Titaniku [online]. 2012-04-15 [cit. 2023-09-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Kate Winslet Palm Film Festival.jpg
Autor: Maggie (Maggiejumps) from Palm Springs, United States, Licence: CC BY 2.0
English actress Kate Winslet.
The Grand Staircase.jpg
Autor: Cliff, Licence: CC BY 2.0

The phrase Grand Staircase of the Titanic has been used to refer to the first-class entrance aboard the Titanic which contained a large ornate staircase located in the first-class section of the White Star liner Titanic. The staircase has been depicted most notably in the film Titanic. The staircase is often used by submersibles as an entry point into the sunken wreck as it is now a huge hole, which provides easy access to the ship's interior.

Considered to be two of the most luxurious appointments on the ship, the two Grand Staircases were designed to be used only by first-class passengers. The fore Grand Staircase descended five levels down from the Boat Deck to the D Deck in the famous appearance and continues down to E-Deck as an ordinary stairway. The staircase featured large glass domes that allowed natural light to enter the space during the daytime, oak panelling and detailed carvings, paintings, bronze cherubs (which served as lamp supports on the middle railings), candelabras, and other details. The staircase featured a clock surrounded by an intricate oak carving depicting Honour and Glory crowning Time. There are no reliable sources that describe what occurred on the fore Grand Staircase during the ship's sinking. Photographs taken by explorer Robert Ballard show that the steel infrastructure of the staircase is intact, and that the wood was likely eaten away by microbes. A 360-degree view of the fore staircase as it currently appears can be seen on the Encyclopedia Titanica website. It stands on the wreck of the Titanic as a vast empty hole, within which submersibles and cameras can gain easy access to the ship's interiors. The steel structure and even some of the detail on the balustrades of the staircase can still be made out, and some of the light fittings are still exactly as they were in 1912.
Titanic's cherub.jpg
Autor: Cliff1066, Licence: CC BY 2.0
There is an alternate theory as to what happened to the grand staircase that has growing support. During the filming of the 1997 movie, a sinking set had been constructed with a wooden replica of the grand staircase. As they submerged the set during filming, the grand staircase broke away from the framework. Eyewitness reports from the sinking and analysis of the wreck support, but do not prove, that the grand staircase floated out as the ship sank. The wreck lacks sufficient debris at the bottom floor to account for the staircase disintegrating and in nearby rooms traces of wood are readily seen . Only locating the bronze fixtures would prove whether it disintegrated in place or floated out. The aft grand staircase was torn apart as the Titanic broke up shortly before sinking. Much of the wood and other debris found floating after the sinking is thought to have come from the aft staircase.
LeonardoDiCaprioNov08.jpg
(c) Colin Chou, CC BY-SA 3.0
Leonardo DiCaprio at the Body of Lies film premiere in London