Tlapatý kříž
Tlapatý kříž (anglicky Cross Pattée, německy Tatzenkreuz) je druhem kříže, používaným v heraldice, vexilologii, symbolice nebo faleristice.
Na rozdíl od normálního kříže se jeho ramena rozšiřují od středu směrem ven. Tato rozšiřující se ramena mohou být rovná nebo dovnitř prohnutá. Kříž s dovnitř prohnutými rameny (užitý např. na gruzínské vlajce) je ve středoevropské heraldice nazýván též přesnějším názvem kříž tlapatý vydutý, nebo také kříž Leopoldův.[1]
Tlapatý kříž může být heroldský i volný (pak je obecnou figurou), rovnoramenný i latinského typu.[2] Tlapatý kříž se, stejně jako maltézský, často používá při vytváření řádových dekorací a vyznamenání. V současnosti je používán např. jako znak armádou Spolkové republiky Německo nebo jako znak organizace polských skautů Harcerů. Je také insignií Řádu německých rytířů.
V liturgických knihách římské církve se (červený) tlapatý kříž umístěný v textu používá jako upozornění, že ten, kdo pronáší příslušnou modlitbu, má na tomto místě udělat rukou znamení kříže jako požehnání.
Varianty
Užití
Insignie Řádu německých rytířů
Pruský Železný kříž
Pruská královská standarta
Templářský kříž
Rakousko-uherský Vojenský záslužný kříž
Logo Bundeswehru
Znak Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU)
Stříbrné tlapaté křížky z naleziště na ostrově Birka
Znak Lazarus Union
Odkazy
Reference
- ↑ Zpravodaj Vexilologie č. 133 (VI/2004), str. 2532
- ↑ Karel Schwarzenberg, Heraldika, Praha, Vyšehrad 1941, str. 59.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu tlapatý kříž na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Alternate form of heraldic Cross Pattée (Pattee, Patty, Formée, Formy) - "iron cross" with less curvature
A form of a cross that is sometimes encountered (e.g. Image:POL Rzeszów COA.svg, File:Lungern-coat of arms.svg, File:Decorations-legion.jpg), which is intermediate between a Cross pattée and a Maltese Cross, but which is not a Maltese cross and is not really a Cross pattée according to usual English-language heraldic definitions (though it might sometimes have been considered to be a cross pattée). See Cross pattée article.
Another alternate form of the heraldic File:Cross Pattée (Pattee, Patty, Formée, Formy), with triangular arms that come close to filling the square
Altered form of heraldic File:Cross Pattée (Pattee, Patty, Formée, Formy), with parallel straight lines near the center. Well-known in continental European heraldry (and so called a cross pattee in Rudolf Koch's classic "Book of Signs", see File:Cross of the Knights Templar.svg for a variant form), but perhaps not a cross pattee in English terminology.
Emblem of the Security Service of Ukraine
Železný kříž z roku 1870
A heraldic cross pattée with convex curved ends (here arcs of an enclosing circle). Sometimes called "alisee" ("reamed") (French croix pattée alésée arrondie).
Symbol templárskeho rádu.
Silberkreuze, gefunden in Frauengräbern in Birka
Cross version of the Order of St. Alexander Nevsky, edition 1820-1830.
(c) Theo van der Zalm, CC BY-SA 3.0
Royal standard of Prussia. Drawn by Theo van der Zalm
Autor: Airbornelawyer (talk), Licence: CC BY-SA 3.0
3. třída rakouského Vojenského záslužného kříže.
Former civilian emblem of the Federal Defence Forces of Germany (Bundeswehr) (1996–2019).