Tleskač

Tleskač
Skupina Tleskač při vystoupení v píseckém klubu Divadlo pod Čarou
Skupina Tleskač při vystoupení v píseckém klubu Divadlo pod Čarou
Základní informace
PůvodČesko Plzeň, Česko
Žánryska
Aktivní roky20002013
Dřívější členové
Jiří Sýkora
Jan Nedoma
Martin Bělohlávek
Ivan Audes ml.
Otto Weiss
Kristýna Peteříková
Jakub Ševčík
Michal Dolejš
Václav Vondrášek
Miroslav Císler
Olga Konopíková
a další
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zpěvák Miroslav Císler

Tleskač byla česká kapela aktivní v letech 20002013.

Historie

Kapela vznikla 1. 1. 2000 pět minut po půlnoci v plzeňském hudebním klubu Divadlo pod lampou. Po přípitku tří členů punkové kapely Požár mlýnabaskytaristy Jiřího „Friga“ Sýkory, bubeníka Petra „Bejdžána“ Bejlka a zpěváka Miroslava „Prasopsa“ Císlera se začal rozvíjet jejich nápad založit kapelu, která bude podle jejich představ hrát ska.

Na podzim 2000 začaly první zkoušky a trio se rozšířilo o kytaristu Jiřího Kyliše, tenorsaxofonistu Štěpána Slezáčka, pozounistu Michala Sloupa a klávesistu Jana Mráze. Záhy se k zúčastněným přidal altsaxofonista Pavel Halík a teprve patnáctiletá zpěvačka Olga Konopíková.

Po deseti měsících zkoušek se v Divadle pod lampou konal první koncert pro 200 osob. V létě příchodem trumpetisty Karla Kolesy stoupl počet členů kapely na deset.

V zimě roku 2002 se rozloučil kytarista Jiří Kyliš a na jeho místo nastoupil Vladimír Bareš. V tomto složení byl odehrán pro kapelu zásadní koncert na Litoměřickém kořenu v létě 2003, kde začala spolupráce s hudebním vydavatelstvím Black Point. Pod jeho křídly na jaře 2004 vydal Tleskač své debutové album Ska z Česka.

V listopadu 2006 vydala kapela své druhé CD s názvem Na předměstí Bory.

V roce 2010 opustila kapelu zpěvačka Olga Konopíková. Nahradila ji Karolína Jägerová; s ní také kapela nahrála v roce 2011 své třetí CD Never Die Songs.

V září 2012 oznámili tři členové kapely, včetně frontmana Miroslava Cislera, odchod ze skupiny, v prosinci se kapela prakticky rozpadá odchodem dalších pěti členů.[1] Během ledna 2013 vyhledá kapelník Jiří Sýkora nové členy na všech postech a od února kapela opět funguje, ovšem 29. listopadu 2013 kapela opět ukončuje aktivní činnost[2]

Kapela

  • Otto Weiss – zpěv
  • Kristýna Peteříková – zpěv
  • Jiří Sýkora – baskytara, zpěv, kontrabas, kapelník
  • Jan Nedoma – kytara
  • Martin Bělohlávek – klávesy
  • Ivan Audes ml. – bicí
  • Jakub Ševčík – trumpeta
  • Michal Dolejš – alt- a barytonsaxofon,
  • Václav Vondrášek – trombon

Diskografie

Reference

  1. Pilsner Ska Orchestra Tleskač hlásí rozpad Archivováno 3. 12. 2013 na Wayback Machine. Rock & Pop, 22. 9. 2012
  2. Archivovaná kopie. www.tleskac.cz [online]. [cit. 2013-11-29]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-11-29. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Tleskac(5).jpg
Autor: Chmee2, Licence: CC BY-SA 3.0
Česká ska skupina Tleskač v píseckém klubu Divadlo pod Čarou, Česká republika
Tleskac(8).jpg
Autor: Chmee2, Licence: CC BY-SA 3.0
Míra Císler z česká ska skupiny Tleskač v píseckém klubu Divadlo pod Čarou, Česká republika