Točenská rokle
Točenská rokle | |
---|---|
Točenská rokle, pohled ze stezky turistické trasy 3129 | |
Rozloha | 0,31 km² |
Stát | Česko |
Souřadnice | 49°58′9″ s. š., 14°25′20″ v. d. |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Točenská rokle se nachází na jižním okraji Prahy a rozděluje obec Točná na dvě poloviny. Protéká jí Točenský potok, který je pravostranným přítokem Břežanského potoka a své vody sbírá v polích východně od vsi Točná. Točenská rokle začíná u hráze Točenského rybníka na návsi (dříve hasičské nádrže) a končí při ústí Točenského potoka do potoka Břežanského u trampské osady Na Place. Rokle má asi 1,4 km na délku s převýšení 94 m a šířku od 96 m s převýšením 5-15 metrů v obci (226 m od hráze rybníka) až po šířku asi 311 m s převýšením 68-90 m u svého vyústění nad osadou Na Place (100 m od Břežanského potoka). V nejhlubší části je převýšení stěn rokle 120 m a největší šířka činí 389 m.
V jihozápadní části k rokli přiléhá prostor bývalého keltského oppida Závist, respektive jeho části nacházející se na vrchu Šance. Tento prostor je nejméně prozkoumanou částí tohoto významného archeologického naleziště a je chráněn jako národní kulturní památka.
Točenský potok tvoří v celé své délce hranici mezi geomorfologickým celkem Brdská vrchovina a Pražskou plošinou. Severozápadní polovina rokle tak leží v Brdských Hřebenech, zatímco jihovýchodní polovina náleží k Říčanské plošině.[1]
Příroda
Svahy rokle jsou převážně pokryty smíšenými lesy. Prakticky celé území rokle je chráněno jako součást přírodní rezervace Šance a tvoří významnou část celé rezervace. Zároveň je díky svému vyústění do Břežanského údolí zahrnuta do stejnojmenné evropsky významné lokality v rámci sítě Natura 2000. Prioritním chráněným druhem je motýl přástevník kostivalový (Callimorpha quadripunctaria).
Přestože se jedná o přírodní chráněné území (a to vlastně rovnou dvakrát - přírodní rezervace i evropsky významná lokalita), není stav rokle příliš utěšený. Fakt, že leží částečně uprostřed vsi, se v minulosti projevil na několika místech černými skládkami a dosud není lokalita vyčištěna, i když se její stav v posledních letech zlepšil.
Další zajímavosti
- Téměř celou roklí prochází od Točenského Náměstí Antonína Pecáka až k jejímu ústí zelená turistická značená trasa 3129 do Malé Chuchle.
- V mírném rozšíření rokle u jejího ústí stojí již od dob první republiky trampská osada Na Place
Odkazy
Reference
- ↑ Mapy.cz. Mapy.cz [online]. [cit. 2019-05-25]. Dostupné online.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Točenská rokle na Wikimedia Commons
- Evropsky významná lokalita Archivováno 26. 7. 2020 na Wayback Machine CZ0213779 – Břežanské údolí - V popisu je Točenská rokle uvedena jako "bezejmenného údolí severně od údolí Břežanského"
- Přírodní památka Šance Archivováno 24. 1. 2021 na Wayback Machine
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: MrGreg + Alexrk2 + OpenStreerMaps.org, Licence: CC BY-SA 3.0
Mapa Prahy k využití pro geolokaci vytvořená pomocí OpenStreetMaps.org s úpravou barev a zvýrazněním hranic.
Shiny green button/marker widget.
Autor: Skret4, Licence: CC BY-SA 4.0
Točenská rokle, součást přírodní rezervace Šance a evropsky významné lokality Břežanské údolí v přírodním parku Modřanská rokle-Cholupice
Autor: Skret4, Licence: CC BY-SA 4.0
Točenská rokle (součást přírodní rezervace Šance) se značkou Evropsky významná lokace Břežanské údolí