Tofana di Rozes

Tofana di Rozes
Vrchol3 225 m
Prominence664 m
Poloha
StátItálie
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tofana di Rozes (také Vordere Tofana nebo Tofana I) je hora v Dolomitech v italské provincii Belluno o nadmořské výšce 3225 m. Se svou proslulou jižní stěnou tvoří nejpůsobivější, i když nejnižší vrchol trojvrší Tofana západně od města Cortina d'Ampezzo.

Poloha

Tofana di Rozes je nejjižnější ze tří vrcholů Tofany a od vrcholu Tofana di Mezzo ji odděluje sedlo Forcella Fontananegra (2561 m). V této oblasti se nachází Rifugio Giussani a Rifugio Cantore, které již není spravováno. Na západě ji odděluje od dvouvrcholového Lagazuoi sedlo Forcella Bois (2331 m) a na západě a severu tvoří hranici s horskou skupinou Fanes údolí Val Travenanzes. Při pohledu ze severu se hora jeví jako trojúhelníková skalní pyramida, na jihu se ukazuje jedna z nejimpozantnějších stěn Dolomit, obvykle nazývaná Tofana Sud. I přes nejnižší výšku vrcholu je hora nejznámějším motivem Tofane právě díky této 800 metrů vysoké jižní stěně. V dolní části stěny se nachází několik metrů hluboká jeskyně Grotta della Tofana, kterou navštívil již Paul Grohmann.

Alpinismus

Prvovýstup uskutečnil 29. srpna 1864 Paul Grohmann s místními obyvateli Francescem Lacedellim, Angelem Dimaiem a Santo Siorpaesem. Grohmann a Lacedelli uskutečnili prvovýstup na Tofana di Mezzo již rok předtím. Podobně jako oni zvolili výstup z Forcella Fontananegra severovýchodním úbočím, tedy dnešní běžnou trasou. Grohmann byl výhledem z vrcholu nadšený:

Tofana di Rozes ze severu: Obvyklá trasa vede po horním severozápadním hřebeni (uprostřed fotografie vlevo).

Nejsem přítelem počítání nesčetných horských vrcholů, abych popsal výhled, a zdržuji se toho i zde, ale jeden detailní obraz panoramatu mi zůstane nezapomenutelný: strašlivé skály dvou dalších vrcholů Tofany v bezprostřední blízkosti a mezi nimi Hohe Gaisl, který se dívá dál za sebe, Croda rossa Ampezzanů; jenom nejvyšší část, ale ta krvavě rudá, zvláštní kontrast proti šedým vápencovým stěnám Tofany![1]

V srpnu 1901 Ilona a Rolanda von Eötvös spolu s Antoniem Dimaiem, Giovannim Siorpaesem a Agostinem Verzim poprvé zdolali kolosální jižní stěnu. Via Eötvös-Dimai (stupeň obtížnosti IV) je dnes považována za jednu z klasických cest v Dolomitech.Stěna, nápadně členěná mohutnými pilíři, byla v průběhu 20. století zdolána téměř 30 různými cestami. Mezi nejvýznamnější patří druhý pilíř (Secondo Pilastro, stupeň obtížnosti VI), který jako první vylezli Ettore Constantini a Luigi Ghedina v roce 1946, a Via delle Tridentina (také VI), kterou vylezli Walter Bonatti a P. Contini v roce 1952. Dalších významných prvovýstupů dosáhli Angelo Dibona, Walter Stößer a Attilio Tissi.

Během první světové války byla Tofana di Rozes považována za mimořádně spornou horu. 22. července 1915 obsadila hlídka 3. jägerského pluku německého alpského sboru v rámci první dolomitské ofenzivy dosud neobsazený vrchol. Tofana I byla bráněna proti Italům až do 18. září.

Přístupnost

Navzdory svému impozantnímu vzhledu je Tofana di Rozes nejjednodušeji dostupný vrchol ze tří vrcholů Tofany - kromě výstupu lanovkou na Tofana di Mezzo. Vysokohorští turisté mají dvě možnosti výstupu na vrchol Tofana di Rozes.

  • Běžná trasa vede od Rifugio Giussani (2580 m) po skále pokryté škrapy na severozápadní hřeben a nakonec na vrchol. Zbytky firnu nejsou v horní oblasti nijak vzácné.
  • Druhou variantou je Via ferrata Giovanni Lipella (obtížnost C/D), otevřená v roce 1967. Obvykle se na něj vyráží z Rifugio Angelo Dibona (2083 m). Stezka vede nejprve pod mohutnou jižní stěnou ke vchodu, kde je třeba překonat strmý 800 m dlouhý tunel (nutné čelovky). Poté vede stezka po západní straně hory severním směrem k vrcholu Tre Dita (2694 m) a nakonec se stáčí k jihu. Poté se dostanete na normální trasu a na vrchol.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tofana di Rozes na německé Wikipedii.

  1. GROHMANN, Paul. Wanderungen in den Dolomiten. Vídeň: Verlag von Carl Gerold’s Sohn, 1877. Dostupné online. S. 98–101. (německy) 

Literatura

  • Paul Grohmann: Wanderungen in den Dolomiten. Verlag von Carl Gerold’s Sohn, Wien 1877, S 98–101.
  • Horst Höfler & Paul Werner: Klettersteige Dolomiten. Mit Vicentiner Alpen, Brenta und Gardaseebergen. Bergverlag Rother, München 2000, S. 110–111. ISBN 3-7633-3096-8

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Tofana di Rozes parete sud Dolomiti Ampezzo.jpg
Autor:
Control copyright icon.svg
This image is not public domain. Please respect the copyright protection. It may only be used according to the rules mentioned here. This specifically excludes use in social media, if applicable terms of the licenses listed here not appropriate.
Upload-problem2.svg
Please do not upload an updated image here without consultation with the Author. The author would like to make corrections only at his own source. This ensures that the changes are preserved.
Please if you think that any changes should be required, please inform the author.
Otherwise you can upload a new image with a new name. Please use one of the templates derivative or extract.
, Licence: CC BY-SA 4.0
Southface of the Tofana di Rozes in the Parco naturale regionale delle Dolomiti d'Ampezzo.
Tofana di Rozes Nordansicht.JPG
Autor: Thesurvived99, Licence: CC BY-SA 3.0
Tofana di Rozes (3225 Meter)