** Starty a góly za reprezentaci aktuální k 19. 1. 2024

Tomáš Čvančara (* 13. srpna 2000 Neratovice) je český profesionální fotbalista, který hraje na pozici útočníka za německý klub Borussia Mönchengladbach a za český národní tým.

Klubová kariéra

Čvančara prošel mnoha mládežnickými kluby, mj. oběma pražskými „S“ nebo Neratovicemi.

Jablonec

V roce 2018 přestoupil ze Slavie do Jablonce. Dne 11. března 2018 debutoval v české nejvyšší soutěži, nastoupil na závěrečnou minutu utkání 20. kola proti Baníku Ostrava (výhra 2:0).[1]

Empoli (hostování)

V lednu 2019 odešel na půlroční hostování s opcí do italského Empoli FC,[2] kde však nastupoval pouze za mládežnický tým v juniorské lize (10 zápasů, 1 gól).[3]

Vyšehrad (hostování)

Sezonu 2019/20 odehrál na hostování ve druholigovém Slavoji Vyšehrad. V 21 zápasech si připsal celkem 13 gólů a stal se 4. nejlepším střelcem ročníku.[4]

Sezóna 2020/21

Podzimní část sezony 2020/21 odehrál v Jablonci, kde však sbíral minuty pouze sporadicky.[5] V utkání 6. kola si Čvančara připsal první prvoligový gól, když v 76. minutě zápasu na hřišti Sparty překonal Milana Heču (prohra 1:2).[6]

Opava (hostování

Kvůli nízké herní vytíženosti působil v jarní části na hostování v Opavě.[7][8] Angažmá se ale příliš nezdařilo, Opava sestoupila, Čvančara v 10 zápasech nepřipsal jediný gól.[9]

Sezóna 2021/22

Situace se změnila se sezonou 2021/22. Čvančara se začal dostávat do základní sestavy Jablonce, v podzimní části si ve 14 startech připsal celkem 5 gólů, další 3 góly přidal v základní skupině Evropské konferenční ligy.[10] V zimním přestupovém období se začalo mluvit o jeho odchodu do Sparty.[11]

AC Sparta Praha

Spartou byl oficiálně oznámen 20. prosince 2021.[12] V jarní části sezóny odehrál Čvančara 15 ligových utkání v dresu Sparty a vstřelil v nich 7 branek.[13]

Sezóna 2022/23

V lednu 2023 prodloužil Čvančara se Spartou novou víceletou smlouvu.[14] 28. ledna po souboji s olomouckým obráncem Tomášem Vraštilem nedohrál Čvančara utkání 17. ligového kola (remíza 1:1). Následné vyšetření vyloučilo vážnější vyšetření, Čvančara utrpěl otřes mozku a krátce byl v bezvědomí.[15]

Závěr ligového ročníku Čvančara vynechal kvůli přetržení stehenního svalu.[16]

V sezóně 2022/23 byl stabilním členem základní sestavy a pomohl Spartě 12 brankami v 24 ligových zápasech k mistrovskému titulu.[17][18]

Borussia Mönchengladbach

V červenci 2023 přestoupil Čvančara ze Sparty do německé Borussie Mönchengladbach. Dvaadvacetiletý útočník s "Hříbaty" podepsal pětiletou smlouvu. Sparta za Čvančaru podle německých médií obdržela přestupovou částku ve výši 10,5 milionu eur a další dva miliony může Gladbach doplatit prostřednictvím bonusů.[17] Při svém soutěžním debutu v dresu Mönchengladbachu přispěl dvěma góly k vítězství 7:0 v prvním kole německého poháru na hřišti účastníka páté nejvyšší soutěže Bersenbrücku.[19] Ve svém prvním zápase v německé Bundeslize vstřelil Čvančara dvě branky do sítě Augsburgu při remíze 4:4.[20] 17. září, při ligové remíze 3:3 proti Darmstadtu, se Čvančara dostal na hřiště až v poločasové přestávce, následně neproměnil pokutový kop, poté ale rozjel akci před prvním gólem svého celku, na ten další nahrál a vyrovnávací branku tvrdým projektilem sám vstřelil.[21] 10. listopadu se Čvančara střelecky prosadil při výhře 4:0 nad Wolfsburgem.[22][23] V lednu 2024 si Čvančara natrhl vazy v kotníku a vypadl tak ze sestavy Hříbat.[24]

Reprezentační kariéra

Čvančara si připsal celkem 14 startů za reprezentaci do 18 let a jeden za U19.

Za „Lvíčata“ (U21) debutoval 11. listopadu 2021 v kvalifikaci ME na Turf Moor proti Anglii, již po 34 minutách byl ale trenérem Suchopárkem vystřídán. Další utkání odehrál 16. listopadu proti Slovinsku, kde gólem v 59. minutě zajistil Česku remízu 1:1.[25]

Na jaře 2023 se Čvančara probojoval do národního mužstva, při debutu v kvalifikačním utkání proti Polsku skóroval už po dvou minutách, když zužitkoval přihrávku Davida Juráska, a pomohl k výhře 3:1.[26]

Kontroverze

V květnu 2023 se na internetové platformě Ruik.cz objevil článek o údajných potížích Čvančary a jeho spoluhráče Jana Mejdra s drogami, konkrétně mělo jít o pozitivní testy na kokain.[16] Letenský klub toto tvrzení popřel a oznámil, že kvůli článku podá trestní oznámení.[16] Oba hráči se podle klubového prohlášení rozhodli nechat otestovat na drogy. Čvančara měl test negativní.[16]

1. FK Jablonec - FC Banik Ostrava, Mar 11, 2018 - Fortuna Liga - Match sheet. www.transfermarkt.com [online]. [cit. 2023-07-29]. Dostupné online. (anglicky)
  2. V lize odehrál minutu, útočník Čvančara jde z Jablonce do Empoli. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2019-01-17 [cit. 2021-12-15]. Dostupné online.
  3. Osmnáctiletý útočník Čvančara odešel z Jablonce do Empoli - Sport.cz. www.sport.cz [online]. [cit. 2023-07-29]. Dostupné online.
  4. Tomas Cvancara - Stats 19/20. www.transfermarkt.com [online]. [cit. 2023-07-29]. Dostupné online. (anglicky)
  5. Tomas Cvancara - Detailed stats. www.transfermarkt.com [online]. [cit. 2023-07-29]. Dostupné online. (anglicky)
  6. AC Sparta Prague - FK Jablonec, Oct 3, 2020 - Fortuna Liga - Match sheet. www.transfermarkt.com [online]. [cit. 2023-07-29]. Dostupné online. (anglicky)
  7. Fotbalová Opava začne přípravu s dalšími čtyřmi novými hráči. iDNES.cz [online]. 2021-01-03 [cit. 2023-07-29]. Dostupné online.
  8. Posila do útoku! V Opavě bude na jaře hostovat Tomáš Čvančara. Slezský FC Opava [online]. [cit. 2023-07-29]. Dostupné online.
  11. ŠKUBA, Jiří. Pražská "S" blízko posilám. Na Letnou míří Čvančara, do Edenu by měl jít Talovierov. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2021-12-14 [cit. 2021-12-15]. Dostupné online.
  12. Tomáš Čvančara přestupuje do Sparty. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2021-12-20 [cit. 2021-12-20]. Dostupné online.
  14. Sparta si pojistila Čvančaru a Vitíka, s oběma hráči se dohodla na víceletém kontraktu | Livesport.cz. www.livesport.cz [online]. [cit. 2023-07-29]. Dostupné online.
  15. Čvančara kromě otřesu mozku neutrpěl vážnější zranění. EuroFotbal.cz [online]. [cit. 2023-07-29]. Dostupné online.
  16. a b c d Čvančara v obřích problémech? Sparta se reprezentanta zastala, podá trestní oznámení - Sport.cz. www.sport.cz [online]. [cit. 2023-07-29]. Dostupné online.
  17. a b Čvančara odchází ze Sparty, bude nastupovat za Mönchengladbach. EuroFotbal.cz [online]. [cit. 2023-07-29]. Dostupné online.
  19. Čvančara pomohl dvěma góly Mönchengladbachu do 2. kola Německého poháru. EuroFotbal.cz [online]. [cit. 2024-01-19]. Dostupné online.
  20. Čvančara exceloval při přestřelce v Augsburgu. Gladbach si ze strhující bitvy odnesl remízu. EuroFotbal.cz [online]. [cit. 2024-01-19]. Dostupné online.
  21. Nováček prošustroval tříbrankový náskok. Čvančara si ve strhujícím duelu střihl všechny role. EuroFotbal.cz [online]. [cit. 2024-01-19]. Dostupné online.
  22. Čvančara poslal Šilhavému jasný vzkaz. Rozmanitá sestava Wolfsburgu venku znovu vyhořela. EuroFotbal.cz [online]. [cit. 2024-01-19]. Dostupné online.
  24. Čvančara si natrhl vazy v kotníku, chybět by mohl až dva měsíce. EuroFotbal.cz [online]. [cit. 2024-01-19]. Dostupné online.
  25. Fotbalová jedenadvacítka vydřela v oslabení ve Slovinsku remízu, bod zařídil gólem Čvančara. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2021-11-16 [cit. 2021-12-15]. Dostupné online.
  26. Čvančara: Dát po třech minutách gól v reprezentačním áčku, to jsem si ani nevysnil. EuroFotbal.cz [online]. [cit. 2023-07-29]. Dostupné online.