Zlatá medaile2013Šachtar Doněck
→ Šipka znamená hostování hráče v daném klubu.
* Starty a góly v domácí lize za klub aktuální k 22. 12. 2020
** Starty a góly za reprezentaci aktuální k 17. 10. 2021

Tomáš Hübschman (* 4. září 1981 Praha) je český fotbalový defenzivní záložník či obránce a bývalý reprezentant, od července 2014 působící v FK Baumit Jablonec. Deset let hrál v ukrajinském klubu Šachtar Doněck, s nímž vyhrál mnoho trofejí včetně titulu v Poháru UEFA 2008/2009. Je mistrem Evropy hráčů do 21 let z roku 2002. V témže roce zvítězil v české anketě Fotbalista roku v kategorii Talent roku.[1]

Od února roku 2017 je patronem Hráčské fotbalové unie (HFU)[2], kde je i členem širšího vedení.[3]

Klubová kariéra

AC Sparta Praha, FK Jablonec

S fotbalem začínal již v pěti letech v dresu pražské Sparty. Postupem času nastupoval za všechny žákovské a mládežnické týmy letenského mužstva. První profesionální smlouvu podepsal v roce 1998 (jako sedmnáctiletý), a to se Spartou. Svou první ligovou sezónu (2000/01) odehrál na hostování v barvách prvoligového týmu FK Baumit Jablonec, stal se pilířem obrany. Pro následující sezónu se vrátil zpět do svého mateřského klubu a působil v něm ještě následující dvě sezóny, během nichž okusil zápasy Ligy mistrů, vyhrál českou ligu a triumfoval i v českém poháru.

(c) Football.ua, CC BY-SA 3.0
Tomáš Hübschman v dresu Šachtaru Doněck.

Šachtar Doněck

Jeho tehdejší výkony zaujaly pozorovatele zahraničních klubů a tak se v roce 2004 zrodil přestup do zahraničního mužstva. Tomáš Hübschman podepsal smlouvu na pět let s ukrajinským Šachtarem Doněck. V týmu panovala s jeho výkony spokojenost a Hübschmanovi bylo nabídnuto prodloužení smlouvy až do roku 2011, na které přistoupil.[4]

20. května 2009 se stal se Šachťarem Doněck vítězem posledního ročníku Poháru UEFA, byť finálové utkání nemohl hrát kvůli karetnímu trestu.[5]

V dubnu 2013 získal s ukrajinským týmem sedmý ligový titul, Šachtaru jej zaručila remíza 1:1 s Metalistem Charkov čtyři kola před koncem soutěže.[6] Osmý ligový titul získal hned v následujícím ročníku 2013/14.[7] Po této sezóně mu však vypršela smlouva a Hübschman ukrajinský celek po deseti letech opustil.[8]

FK Baumit Jablonec

V červenci 2014 podepsal tříletý kontrakt v místě svého dřívějšího hostování, severočeském klubu FK Baumit Jablonec.[9] V týmu se stal kapitánem.

Reprezentační kariéra

Mládežnické reprezentace

Tomáš Hübschman se již od svých 14 let objevuje v mládežnických reprezentacích. Zúčastnil se Mistrovství světa ve fotbale hráčů do 20 let 2001 v Argentině, kde ČR prohrála ve čtvrtfinále 0:1 s Paraguayí.[10] O rok později byl členem týmu, který na mistrovství Evropy hráčů do 21 let vybojoval zlaté medaile, když porazil ve finále Francii.

A-mužstvo

Za českou seniorskou reprezentaci poprvé nastoupil 10. listopadu 2001 v kvalifikačním utkání o Mistrovství světa 2002 proti Belgii (prohra 0:1), kdy o poločase vystřídal Vladimíra Šmicera.

Po evropském šampionátu 2012 nastoupil v prvním přátelském utkání nového reprezentačního cyklu 15. srpna 2012 ve Lvově proti domácí Ukrajině (0:0), 8. září v Kodani proti Dánsku (kvalifikační zápas o MS 2014 v Brazílii, opět 0:0) a v dalším přátelském utkání v Teplicích proti Finsku 11. září (prohra 0:1). Objevil se v základní sestavě v kvalifikačním zápase 12. října proti Maltě. Po čtyřzápasovém střeleckém trápení českého týmu bez vstřeleného gólu (mimo tří výše zmíněných zápasů ještě prohra 0:1 z evropského šampionátu s Portugalskem) [11] zvítězila ČR 3:1, v nastaveném čase chytil ještě Petr Čech přísně nařízený pokutový kop.[12] 16. října 2012 nastoupil Hübschman v Praze v kvalifikačním zápasu s Bulharskem (0:0).[13] První gól v seniorské reprezentaci vstřelil 11. října 2013 proti domácí Maltě, ve 3. minutě otevíral skóre duelu (konečný výsledek 4:1 pro ČR).[14]

Účast Tomáše Tomáše Hübschmana na vrcholových turnajích:

EURO 2004

Tomáš Hübschman se zúčastnil Mistrovství Evropy 2004, kde český tým získal společně s Nizozemskem bronzové medaile.

Nastoupil pouze do druhého poločasu posledního zápasu českého celku v základní skupině proti Německu, v němž si trenér Karel Brückner mohl dovolit 9 změn v sestavě, neboť reprezentace měla po výhrách 2:1 nad Lotyšskem a 3:2 nad Nizozemskem jisté první místo ve skupině a postup do čtvrtfinále. Český tým porazil Německo 2:1 a vyhrál skupinu s plným počtem bodů (9).[15]

EURO 2012

V roce 2012 jej trenér Michal Bílek nominoval na Mistrovství Evropy ve fotbale 2012 v Polsku a na Ukrajině, kde se český tým ocitl v papírově snadné základní skupině A společně s Polskem, Ruskem a Řeckem. V prvním zápase (8. června 2012) šel Hübschman na hřiště až na začátku druhého poločasu, byl u prohry českého mužstva 1:4 s Ruskem.[16]

Ve druhém zápase základní skupiny (12. června 2012) nahrával na první gól utkání proti Řecku Petru Jiráčkovi, český tým nakonec zvítězil 2:1.[17]

I v posledním utkání základní skupiny 16. června proti Polsku (výhra ČR 1:0) na hřišti exceloval a významně se podílel na postupu českého týmu z prvního místa ve skupině A s celkově šesti body (přes pasivní skóre 4:5 ze tří zápasů) do čtvrtfinále turnaje proti Portugalsku.[18] V 72. minutě Tomáš Hübschman zachytil nepřesnou rozehrávku polských hráčů za půlící čárou, přihrál volnému Barošovi, jenž si naběhl na hranici velkého vápna a přiťukl míč Petru Jiráčkovi, ten pak prostřelil polského brankáře Przemysława Tytońa.[19]

Čtvrtfinálový zápas ve Varšavě (21. června 2012) proti Portugalsku český tým prohrál 0:1 a s turnajem se rozloučil. Tomáš Hübschman hrál do 86. minuty, pak jej vystřídal Tomáš Pekhart.

Reprezentační góly a zápasy

Góly Tomáše Hübschmana v A-mužstvu české reprezentace [20]

GólDatumStadionSoupeřSkóre (min.)[p. 1]VýsledekSoutěž
01011. 10. 2013Národní stadion Ta' Qali, Ta' Qali, MaltaMalta00:1 000(3.)Malta 1:4 Českokvalifikace na MS 2014 [14]