→ Šipka znamená hostování hráče v daném klubu.
* Starty a góly v domácí lize za klub aktuální k 8. 8. 2017
** Starty a góly za reprezentaci aktuální k říjen 2013
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tomáš Jun (* 17. ledna 1983) je český fotbalový útočník, momentálně působící v klubu SV Donaustauf z nižší německé ligy. Hrál na hrotu útoku, později se přesunul na pozici podhrotového útočníka.[1] Mimo ČR působil na klubové úrovni v Turecku, Rakousku a Německu.

Je mistrem Evropy hráčů do 21 let z roku 2002. V roce 2004 zvítězil v české anketě Fotbalista roku v kategorii Talent roku.[2]

Klubová kariéra

S fotbalem začínal v pěti letech na škváře v pražských Hlubočepích. V devíti letech přišel z Hlubočep do Sparty[3] a již v šestnácti debutoval ve sparťanském A-mužstvu. O rok později se dokonce objevil v základní sestavě na utkání Ligy mistrůArsenalem. Na podzim 2001 ho ale trenér Hřebík nestavil a v zimě odešel na hostování do Jablonce. Na jaře si ho Sparta stáhla zpět a Jun vstřelil několik důležitých gólů, ale to mu k trvalému prosazení příliš nepomohlo. Trenéři Jarabinský i Kotrba totiž dávali přednost jiným útočníkům. Naplno se prosadil až v době, kdy Spartu trénoval František Straka. V sezóně 2004/05 se stal nejlepším ligovým střelcem se 14 góly, celkem jich nastřílel 36 a v létě zamířil do tureckého Trabzonsporu. V Lize mistrů se trefil proti Olympique Lyonu a AC Milán.

Jeho největší úspěchy je 5 mistrovských titulů se Spartou, vítězství v poháru (Sparta, Beşiktaş) a na mistrovství Evropy do 16 a později do 21 let a titul nejlepšího střelce Gambrinus ligy 2004/05.

SC Rheindorf Altach

V lednu 2009 šel Tomáš Jun na 6měsíční hostování z Teplic do rakouského bundesligového klubu SC Rheindorf Altach. Jeho forma stoupala, dokázal vstřelit 8 gólů ve 14 zápasech, nicméně klub přesto sestoupil do nižší soutěže.

FK Austria Wien

Tomáš Jun ve fialovém dresu Austrie v hlavičkovém souboji s Ragnvaldem Somou během 263. vídeňského derby s Rapidem.

Do rakouské Bundesligy se vrátil, když v sezóně 2009/10 podepsal roční hostování v Austrii Vídeň. Měl skvělý úvod, během prvních 2 měsíců se střelecky prosadil devětkrát (ve druhém kole rakouského poháru zaznamenal hattrick proti FAC). Po vydařené sezóně (Austria skončila na 2. místě) s ním klub podepsal v květnu 2010 dvouletou smlouvu, hostování se tak změnilo v přestup.

• Sezóna 2010/11: nastoupil do 26 zápasů, vstřelil 4 góly.
  • Sezóna 2011/12: nastoupil do 32 zápasů, vstřelil 4 góly.
  • Sezóna 2012/13: nastoupil do 33 zápasů, vstřelil 10 gólů. 21. dubna 2013 se dvakrát gólově prosadil v ligovém derby s Rapidem Vídeň, zápas skončil remízou 2:2.[4] S klubem slavil na konci ročníku zisk ligového titulu.[5]
  • Sezóna 2013/14: k 2. březnu 2014 nastoupil do 16 zápasů, vstřelil 4 góly. Na podzim se s Austrií probojoval do základní skupiny Ligy mistrů, kde se mužstvo střetlo s ruským celkem Zenit Petrohrad, portugalským FC Porto a španělským Atléticem Madrid.[6] S klubem ale nepostoupil do vyřazovacích bojů Ligy mistrů 2013/14, rakouský tým ve skupině obsadil se ziskem 5 bodů poslední místo. V posledním utkání skupiny 11. prosince 2013 vstřelil gól proti Zenitu Petrohrad a přispěl tak k vítězství 4:1.[7] Po sezoně 2013/14 v Austrii skončil, klub neuplatnil opci.[8]

FK Baumit Jablonec

V červnu 2014 přestoupil do FK Baumit Jablonec, který výrazně posiloval kádr. Dohodl se na dvouleté smlouvě.[9] Nabídku měl ještě z rakouského SC Rheindorf Altach, kde začínal svou rakouskou štaci.[1] Po podzimní části sezóny 2014/15 se s Jabloncem domluvil na ukončení smlouvy, odehrál 12 ligových zápasů a jednou skóroval. Nadále o něj přetrvával zájem v Rakousku, kde si vydobyl renomé.[10]

Reprezentační kariéra

Mládežnické výběry

Tomáš Jun nastoupil za všechny mládežnické výběry České republiky. Zúčastnil se Mistrovství světa ve fotbale hráčů do 20 let 2001 v Argentině, kde ČR prohrála ve čtvrtfinále 0:1 s Paraguayí.[11] Vrchol jeho mládežnické kariéry přišel v roce 2002, kdy s českým týmem získal titul mistra Evropy v kategorii do 21 let.

Mistrovství Evropy hráčů do 21 let 2002

Zúčastnil se Mistrovství Evropy hráčů do 21 let v roce 2002 ve Švýcarsku, kde česká reprezentační jedenadvacítka vyhrála svůj premiérový titul, když ve finále porazila Francii na pokutové kopy.

V prvním zápase základní skupiny B 16. května prohrála česká reprezentace s Francií 0:2, trenér Miroslav Beránek Juna nenasadil.[13] 19. května následoval zápas s Belgií konaný v Ženevě, Tomáš tentokrát hrál do 84. minuty, střetnutí skončilo výsledkem 1:0 pro ČR.[14] V posledním zápase skupiny proti Řecku nastoupil na několik závěrečných minut, když v 88. minutě střídal Milana Baroše. Utkání dospělo k remíze 1:1.[15]

semifinále 25. května narazil český výběr na tým Itálie. V 9. minutě prodloužení vstřelil Pospíšil zlatý gól na 3:2 a zajistil svému týmu účast ve finále. Toto střetnutí Jun neabsolvoval.[16] Ve finále 28. května se ČR opět střetla s Francií. Tentokrát gól v řádné hrací době ani v prodloužení nepadl a musely rozhodnout pokutové kopy. Tomáš nenastoupil ani do tohoto zápasu, ale na konci mohl slavit se spoluhráči titul.[17]

A-mužstvo

První zápas v A-mužstvu české reprezentace absolvoval Tomáš Jun 17. listopadu 2004 proti Makedonii, toto kvalifikační utkání na MS 2006 český celek vyhrál ve Skopje 2:0. Tomáš Jun střídal v 60. minutě Štěpána Vachouška.[18]

Svůj první gól si připsal hned ve svém následujícím reprezentačním zápase dne 9. února 2005 v přátelském utkání proti Slovinsku, ve 47. minutě zvyšoval na 2:0, český tým nakonec zvítězil ve Slovinsku 3:0.[19]

Další gól přidal v důležitém kvalifikačním utkání 12. října 2005 proti domácímu Finsku, kde šlo českému týmu o udržení šancí na postup na Mistrovství světa, Jun vsítil rozhodující první gól zápasu, jenž české mužstvo vyhrálo 3:0.[20]

K 23. dubnu 2013 nastoupil v reprezentačním A-mužstvu celkem k 10 utkáním (7 výher, 1 remíza, 2 prohry) a vstřelil 2 góly. Poslední zápas odehrál 1. března 2006, šlo o přátelské utkání s Tureckem (remíza 2:2).[12]