Tomáš Koupal

Důstojný pán
Tomáš Koupal
Mons. Tomáš Koupal
Mons. Tomáš Koupal
Církevřímskokatolická
Osobní údaje
Datum narození20. prosince 1881
Místo narozeníPlástovice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko,
Datum úmrtí8. srpna 1952 (ve věku 70 let)
Místo úmrtíČeské Budějovice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo,
Místo pohřbeníHřbitov svaté Otýlie
Vyznánířímskokatolické
Povolání
Církevní heraldika
Církevní heraldika
Římskokatolický duchovní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

R.D. Tomáš Koupal–Blatenský (20. prosince 1881 Plástovice8. srpna 1952 České Budějovice) byl český katolický kněz, katecheta a apologeta v období první republiky.

Život

Dne 24. července 1904 byl vysvěcen na kněze českobudějovickým biskupem Martinem Josefem Říhou a začal působit jako kaplan při zámecké kapli sv. Anny v Kolodějích nad Lužnicí ve farnosti Týn nad Vltavou(1904-06), poté též při filiálním kostele ve Slavči ve farnosti Trhové Sviny. Z důvodu trvalé nemoci dále nepůsobil v duchovní správě, ale věnoval se výuce katechismu a náboženství na školách, zejména v Českých Budějovicích (1906-1926), r. 1926 též v Hluboké nad Vltavou. Roku 1948 odešel trvale do penze, zemřel roku 1952 v Českých Budějovicích a je pohřben na hřbitově sv. Otýlie. Mimo pedagogickou činnost se věnoval též obraně katolické církve v období útoků proti ní za První republiky. Napsal několik drobných apologetických spisů, a kromě toho jednu syntetickou práci s názvem "Víra a kultura" (1925), která je jeho stěžejním dílem. Předložil zde syntézu katolického pohledu na českou historii, kterou rozdělil do pěti epoch: 1. Dobu katolickou 2. Dobu husitskou 3. Dobu protestantskou 4. Dobu druhokatolickou (pobělohorskou) 5. Dobu třetikatolickou (obrozenskou). V každém období zkoumá náboženství, národní povědomí, politiku, umění a všechna tvrzení podkládá hojnými citacemi renomovaných historiků jako např. Palacký, Krásl, Rezek, Tomek, Pekař aj. Shromáždil také doklady k podivuhodné události nálezu monstrance se sv. Hostií, ukradené roku 1845 ve farním kostele v Černici u Českého Krumlova a nalezené dobytčetem nedaleko Včelné u Českých Budějovic.

Dílo

  • Dvě církve na soudu dějin: odpověď na poselství evangelických pastorů, České Budějovice 1919.
  • Bílá hora, České Budějovice 1919.
  • Víra a kultura, Praha 1925.
  • Památný kříž v lese nad Včelnou: Podivuhodný nález monstrance s Velebnou Svátostí v lese nad Včelnou u Č. Budějovic, České Budějovice 1945.

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Tomáš Koupal (1881-1952).jpeg
Tomáš Koupal–Blatenský (1881 - 1952), Český katolický kněz.