Tomáš Lebeda
doc. PhDr. Tomáš Lebeda, Ph.D. | |
---|---|
Tomáš Lebeda při prezidentské návštěvě Moravského krasu (2023) | |
Narození | 11. září 1976 (48 let) Karlovy Vary Československo |
Povolání | politolog, pedagog |
Zaměstnavatelé | Univerzita Palackého v Olomouci (od 2009) Kancelář prezidenta republiky (od 2023) |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Tomáš Lebeda (* 11. září 1976 Karlovy Vary) je český politolog, ředitel odboru vnitřní politiky Kanceláře prezidenta republiky během prezidentství Petra Pavla, a bývalý vedoucí Katedry politologie a evropských studií na Univerzitě Palackého v Olomouci. Specializuje se na oblast voleb, volebních systémů a volebního chování.[1]
Biografie
Tomáš Lebeda vystudoval bakalářský obor Základy humanitní vzdělanosti na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a poté pokračoval s magisterským studiem politologie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, kde následně získal tituly PhDr. a Ph.D.
Během svého doktorského studia absolvoval studijní pobyt na London School of Economics and Political Science a stáž v dolní komoře britského parlamentu (tj. Dolní sněmovna) na pozici asistenta Skotské národní strany.[2]
Profesně začínal jako vědecký pracovník Sociologického ústavu Akademie věd České republiky, asistent Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a asistent IPS Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde se také habilitoval. Po roce 2008 přešel na Filozofickou fakultu Univerzity Palackého a později zde zastával funkci vedoucího Katedry politologie a evropských studií. V únoru 2023 byl Lebeda osloven týmem nově zvoleného prezidenta Petra Pavla s žádostí o sestavení hradního politického odboru, nabídku přijal a od dubna téhož roku vykonává funkci ředitele vnitropolitického odboru na Pražském hradě.[3]
Publikoval odborné stati v recenzovaných i impaktovaných odborných časopisech a byl členem několika redakčních rad (např. Sociologického časopisu a Evropských volebních studií).[4] Spolupracoval na řadě výzkumných projektů a také je spoluautorem několika odborných knih (viz publikační činnost níže).[5] Širší veřejnosti je známý rozhovory pro česká média a zpravodajské portály (např. E15, Seznam Zprávy, Novinky.cz, Aktuálně.cz, iRozhlas.cz)[6] a komentáři ve volebních studiích České televize.[7]
Publikační činnost
- Chytilek, R., Šedo, J., Lebeda, T., & Čaloud, D. (2009). Volební systémy. Praha, Česká republika: Portál.
- Lebeda, T. (2016). Dvacet let voleb do Senátu. In Kysela, J. (Ed.) Dvacet let Senátu Parlamentu České republiky v souvislostech (s. 289–308). Praha, Česká republika: Leges.
- Lebeda, T., Janega, J., Koubek, F., Kocur, T., Lysek, J., … Valičková, S. (2022). Evropské lokální volební systémy. Olomouc, Česká republika: Vydavatelství Univerzity Palackého.
- Lebeda, T., Kubátová, H., Šaradín, P., & Hojgrová, K. (2021). Bez střechy nad hlavou. Olomouc, Česká republika: Vydavatelství Univerzity Palackého.
- Lebeda, T., Linek, L., Lyons, P., & Vlachová, K. (200). Voliči a volby 2006. Praha, Česká republika: Sociologický ústav AV ČR.
- Lebeda, T., & Lysek, J. (2017). Protest, omyl, nezájem? Neplatné hlasování v České republice a v nových demokraciích. Olomouc, Česká republika: Vydavatelství Univerzity Palackého.
- Lebeda, T., Šaradín, P., Lebedová, E., Kokeš, M., & Lysek, J. (2021). Volební pochybení a podvody ve volebních místnostech. Jak přispět k vyšší integritě voleb v České republice? Acta Politologica, 13(3), s. 24–45. Dostupné online.
- Lysek, J., Lebeda, T., & Kouba, K. (2020). Turning out but not voting: invalid ballots in post‑communist parliamentary elections. Comparative European Politics, 18(2), s. 190–214. Dostupné online.
- Novák, M., & Lebeda, T. (2004). Volební a stranické systémy ČR v mezinárodním srovnání. Dobrá voda u Pelhřimova, Česká republika: Aleš Čeněk.
- Šaradín, P., Lebeda, T., Lebedová, E., Lysek, J., Merklová, K., Ostrá, D., ... Zymová, K. (2021). Češi a demokracie v digitální době. Brno, Česká republika: CDK.
Reference
- ↑ Slovník politického marketingu: Lebeda Tomáš. politickymarketing.com [online]. Institut politického marketingu. [cit. 2023-07-01]. Dostupné online.
- ↑ Tomáš Lebeda: Životopis [online]. Katedra politologie a evropských studií FF UP. [cit. 2023-07-01]. Dostupné online.
- ↑ Lebeda míří na Hrad. „Prezident potřebuje tým, jaký fungoval za Havla,“ říká. Seznam Zprávy [online]. 2023-02-23 [cit. 2023-07-01]. Dostupné online.
- ↑ Evropská volební studia (2006-2013). polit.fss.muni.cz [online]. Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity. [cit. 2023-07-01]. Dostupné online.
- ↑ Tomáš Lebeda: Publikační činnost. kpes.upol.cz [online]. Katedra politologie a evropských studií FF UP [cit. 2023-07-01]. Dostupné online.
- ↑ KPES v médiích. www.facebook.com [online]. Katedra politologie a evropských studií FF UP. [cit. 2023-07-01]. Dostupné online.
- ↑ Volební studio. www.ceskatelevize.cz [online]. Česká televize. [cit. 2023-07-01]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Tomáš Lebeda na Wikimedia Commons
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Tomáš Lebeda
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: Lasy, Licence: CC BY-SA 4.0
Petr Pavel s Evou Pavlovou při návštěvě Moravského krasu (Dům přírody Moravského krasu)