Tomel
Tomel | |
---|---|
Tomel ebenový (Diospyros ebenum) | |
Vědecká klasifikace | |
Říše | rostliny (Plantae) |
Podříše | cévnaté rostliny (Tracheobionta) |
Oddělení | krytosemenné (Magnoliophyta) |
Třída | vyšší dvouděložné (Rosopsida) |
Řád | vřesovcotvaré (Ericales) |
Čeleď | ebenovité (Ebenaceae) |
Rod | tomel (Diospyros) L., 1753 |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Tomel (Diospyros, „mezinárodně“ též persimon/persimmon) je rod subtropických a tropických rostlin z čeledi ebenovitých. Rod je tvořen více než 500 druhy.[1]
Rozšíření
Rod je kosmopolitně rozšířen v tropickém a subtropickém, ojediněle i v mírném pásmu, téměř po celé zeměkouli. Není však téměř zastoupen v Evropě, kde se pouze ve Středomoří pěstuje druh tomel japonský, pravděpodobně zavlečený z východní Asie podél staré obchodní cesty.
Tomel se v mnoha rozličných druzích vyskytuje od mořských písečných nebo skalnatých pobřeží až do podhůří horských lesů na vápencových i rašeliništních půdách, neroste však v mangrovech.[2][3]
Popis
Tomely jsou stromy (až 50 m vysoké) nebo keře, pouze zřídka se objevují jako vystoupavé polokeře. Jejich kůra je tenká, tmavá, jemná a podélně popraskaná. Jednoduché listy s řapíky vyrůstají střídavě, čepele mají po obvodě celistvé.
Jsou to rostliny obvykle dvoudomé, někdy se však vyskytnou na samčích rostlinách i květy samičí a oboupohlavné, stejně tak i na samičích květy samčí a oboupohlavné. Květy vyrůstají jednotlivě nebo jsou v počtech dva až sedm kumulované v úžlabních vrcholíkových květenstvích. Kalich je tvořen třemi až osmi vytrvalými, lalokovitými, vykrajovanými plátky, které se často po odkvětu zvětšují. Stejný je počet bílých, krémových nebo žlutých, zkroucených plátků pohárkovité koruny. V samčích květech bývají dvě až sto (nebo i více) tyčinek s nitkami volnými nebo srostlými ve svazečcích, jejich prašníky se otevírají podélnými štěrbinami. Samičí květy mají svrchní semeník se třemi až osmi čnělkami s bliznami, které opyluje hmyz. Počet chromozomů je x = 15, polyploidie druhů bývá častá a vysoká.
Plody jsou dužnaté bobule obsahující až 16 semen uspořádaných kolem středové osy. Semena jsou rozšiřována ptáky, netopýry a ostatními zvířaty požírajícími zralé plody.[2][3][4][5][6]
Význam
Z rostlin tohoto rodu, převážně stromů, se již po tisíciletí používá dřevo (všeobecně nazývané eben) nebo plody (nazývané kaki). Dřevo má úzkou šedobílou běl a velmi tmavé, někdy až zcela černé jádro. Je velmi tvrdé, obtížně obrobitelné a dobře leštitelné, mívá hmotnost okolo 1000 kg/m³.
Pro nejkvalitnější dřevo s krásnou barvou a velkou trvanlivosti se používají převážně druhy:
- Diospyros celebica Bakh.
- Diospyros crassiflora Hiern
- Diospyros ebenum Koenig ex Retz.
- Diospyros mun Lecomte
Pro získání chutných plodů se na plantážch pěstují hlavně druhy:
- tomel japonský (Diospyros kaki L. f. )
- tomel viržinský (Diospyros virginiana L.)
- tomel obecný (Diospyros lotus L.).[2][3][5]
Ohrožení
Dlouhodobé požadavky na velké množství vytěženého dřeva jsou příčinou postupného snižování počtu jedinců určitých druhů tohoto rodu. Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) je v současnosti 15 druhů rodu tomel považováno za ohrožené (Endangered) a 14 druhů je vyhodnoceno jako kriticky ohrožené (Critically Endangered). Mnohé státy na toto varování reagují zákazem jejich těžby i obchodování.[7]
Galerie
Reference
- ↑ STEVENS, Peter F. Angiosperm Phylogeny Website, vers. 14: Ebenaceae [online]. University of Missouri, St Louis and Missouri Botanical Garden, USA, rev. 04.2015 [cit. 2016-02-25]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ a b c Dendrologie.cz: Tomel [online]. Petr Horáček a J. Mencl, rev. 31.12.2006 [cit. 2016-02-25]. Dostupné online.
- ↑ a b c COLEMAN, H. R. FloraBase the Western Australian Flora: Tomel [online]. Department of Parks and Wildlife, Western Australian Herbarium, Kensington, WA, AU, rev. 03.10.2008 [cit. 2016-02-25]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ LI, Shugang; GILBERT, Michael G.; WHITE, Frank. Flora of China: Diospyros [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2016-02-25]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ a b ECKENWALDER, James E. Flora of North America: Diospyros [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2016-02-25]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ SMITH, Emily. Gateway to African Plants: Diospyros [online]. Royal Botanic Gardens, Kew, UK, rev. 27.04.2009 [cit. 2016-02-25]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ IUCN Red List of Threatened Species: Diospyros [online]. International Union for Conservation of Nature and Natural Resources, rev. 2015 [cit. 2016-02-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-08-05. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu tomel na Wikimedia Commons
- Taxon Diospyros ve Wikidruzích
Média použitá na této stránce
Autor:
- Information-silk.png: Mark James
- derivative work: KSiOM(Talk)
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Autor: MediaJet, Licence: CC BY-SA 3.0
The plant planted by H.E.Mr.Pham Van Dong,Prime Minister of the Socialist Republic of Vietnam on o4th March 1978 at Peradeniya Royal Botanical Gardens.
Autor: Paul venter, Licence: CC BY-SA 3.0
Strip of Diospyros crassiflora showing colour contrast with human hand
Autor: --Böhringer 22:24, 23 June 2007 (UTC)böhringer friedrich, Licence: CC BY-SA 2.5
Macassar Ebony, Southeast Asia
Autor: Fritzflohrreynolds, Licence: CC BY-SA 3.0
Photo of Diospyros virginiana with fruit.
- This is a native plant growing wild along the Potomac Heritage Trail, Fairfax county Virginia, USA.
- This species is a member of the Ebenaceae family.
Autor: Zeynel Cebeci, Licence: CC BY-SA 4.0
Fruits of Caucasian persimmon (Diospyros lotus). Espiye - Giresun, Turkey.