Průsmyk Tonale

Passo del Tonale

StátItálieItálie Itálie
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Průsmyk Tonale ( italsky Passo del Tonale, německy Tonalepass) je 1884 m[1] vysoký alpský průsmyk v Itálii, přibližně v polovině vzdušnou čarou mezi městem Trento a horskou skupinou Bernina (hranice se Švýcarskem). Průsmykem prochází státní silnice Strada Statale 42 del Tonale e della Mendola.

Poloha

Průsmyk odděluje lombardské údolí Val Camonica na západě od údolí Val di Sole (Sulztal), bočního údolí řeky Nonstal v Trentinu na východě. Tato dvě údolí tvoří linii Tonale, západní část periadriatického švu, aktivní geologické zlomové linie, která pokračuje na východ do Furlanska a Slovinska.

Průsmyk leží na rozvodí mezi Pádem (vody tekoucí na západ) a Adiží (vody tekoucí na východ).

Na jih od průsmyku Tonale se nachází horská skupina Adamello-Presanella a na severu hlavní hřeben Ortleských Alp. Z průsmyku a několik kilometrů před ním je nádherný výhled na jih – Paradiso 2600 m a za 10–15 km vrcholy kolem Adamella (3554 m) – zatímco 3 km na sever jsou dva vrcholy Monte Tonale (2700 m).

V průsmyku se nachází italský válečný památník (Monumento Ossario) z roku 1936, kostel a hostinec Albergo della Vittoria („Hostinec vítězství“).

Historie

Průsmyk Tonale byl od středověku důležitý pro obchodní dopravu. Hospic postavený v nadmořské výšce 1971 m severovýchodně od vlastního průsmyku je připomínkou významu, který Tonale ve středověk měl. Kdysi tudy vedla stará soumarská stezka a proto byl na tomto místě postaven hospic s románskou kaplí San Bartolomeo.

V říjnu a listopadu 1166 se hohenštaufský císař Fridrich I. Barbarossa opět vydal do Itálie, aby si podmanil vzpurné Italy. Když guelfští Veronci zablokovali Veronskou klauzu, císař je obešel tím, že překročil Tonalepass a přes Valcamonicu se dostal do Lombardie.

V letech 1854 až 1856 byla stará soumarská stezka přes průsmyk Tonale nahrazena moderní silnicí (plánovanou Antonem Geppertem), která byla původně vybudována především z vojenských důvodů. Poté, co byla v roce 1887 dokončena silnice přes Mendelův průsmyk a v roce 1938 silnice přes Gampenjoch, došlo nakonec i k modernizaci průsmyku Tonale. Průsmyk Tonale se nedočkal další modernizace, když nebyla postavena plánovaná úzkokolejná železnice mezi Tiranem a Malè, která měla překonávat jak průsmyk Tonale, tak i průsmyk Aprica.

Průsmyk býval hranicí mezi Lombardií na západě a Tyrolskem na východě. V sardinské válce v roce 1859 ztratilo Rakousko nadvládu nad Lombardií. Průsmyk se tak stal hranicí mezi Itálií a Rakouskem až do první světové války.

První světová válka

Při výstupu z Val di Sole do průsmyku se nacházejí ruiny rakousko-uherského opevnění průsmyku Tonale.

Za horské války v letech 1915–1918 byl průsmyk součástí válečné fronty mezi Itálií a Rakousko-Uherskem. V létě 1918 zde Rakušané provedli fingovaný útok Unternehmen Lawine, aby odvedli pozornost od útoku, který skutečně plánovali na východě v průběhu druhé bitvy na Piavě.

Ve vřavě posledních dnů první světové války postoupila italská vojska také na východ přes průsmyk Tonale do údolí Non, odřízla rakousko-uherským jednotkám cestu na sever a vzala je do zajetí. Stalo se tak po bitvě u Vittoria Veneta, která byla pro Itálii vítězná, a po uzavření příměří ve Villa Gusti.

Průsmyk dnes tvoří hranici mezi italskými regiony Trentino-Alto Adige na východě a Lombardií na západě.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tonalepass na německé Wikipedii.

  1. Tonale Pass (from Ponte di Legno) - Cat 2 / 12.1km / 5.2% [online]. 2015-01-15 [cit. 2022-12-21]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura

  • Steffan Bruns: Alpenpässe – Geschichte der alpinen Passübergänge. Die Pässe beiderseits der Brenner-Route. Band 1. L. Staackmann Verlag, München 2010, ISBN 978-3-88675-256-0, S. 93.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Tonale dogana.jpg
Dogana al passo del Tonale
Werk Tonale.jpg
Werk Tonale
Passo Tonale summer.jpg
Passo del Tonale ripreso dall'arrivo delle seggiovia Alpe Alta (m.2245). Estate 2002 - Foto da me scattata e rilasciata nel pubblico dominio.
Werk Presanella.png
Fort Presanella-Tonale
Passo Tonale inverno.jpg
Autor: Original uploader was Gabri80 at it.wikipedia, Licence: CC BY-SA 3.0
Il Passo del Tonale - Foto da me scattata nell'inverno 2002
Passo del Tonale.jpg
Autor: Původně soubor načetl Gabri80 na projektu Wikipedie v jazyce italština, Licence: CC BY-SA 3.0
Il Passo del Tonale. Foto da me scattata estate 2006