Toner
Toner je černý nebo jinak barevný jemný prášek do laserových tiskáren a fotokopírek, kde slouží k vytvoření obrazu na papíru nebo jiná podporovaná média. Částice toneru jsou nejprve elektrostaticky naneseny na papír a poté roztaveny teplem (120–180 °C) a tlakem v zapékací jednotky, čímž dojde k pevnému spojení s podkladem. V přeneseném významu slovo toner označuje vyměnitelnou tiskovou kazetu (zásobník), obsahující tento prášek a někdy také selenový tiskový válec. V obou případech se jedná o tiskový spotřební materiál.
Charakteristika
Nejobvyklejší barvy toneru vycházejí z barevného modelu CMYK (Cyan – azurová, Magenta – purpurová, Yellow – žlutá a Key – černá). V současné době jde typicky o granulovaný plast obsahující kromě barevných pigmentů také polypropylen, pyrogenní oxid křemičitý a různé minerály pro triboelektrifikaci. Dřívější směsi používaly pouze uhlíkový prášek a oxidy železa. Některé tonery využívají plasty rostlinného původu, které jsou alternativou k ropným plastům.
Ve starších laserových tiskárnách nebyly používány tonerové kazety, místo toho byl toner nasypán uživatelem z láhve do nádrže ve stroji.
Typy tonerů
Na trhu existují tři typy tonerů z hlediska jejich původu:
- Originální tonery – vyrábí sami výrobci tiskáren, kteří v rámci svých recyklačních programů vykupují použité tonery zpět.
- Alternativní (kompatibilní) tonery – náplně, které jsou kompatibilní s daným typem tiskárny, ale vyrábí je třetí strana.
- Repasované tonery – minimálně jednou použité kazety, které jsou znovu naplněny, zapečetěny a otestovány.
Skladování tonerů
Tonery je možné skladovat při dodržení určitých podmínek i několik let.
- Uchovávejte tonery při pokojové teplotě a chraňte před slunečním zářením.
- Skladujte tonery ve vodorovné poloze.
- Toner vybalte z originálního obalu až těsně před instalací do tiskárny.
- Neodklápějte kryt tiskového válce.
- Nedotýkejte se tiskového válce.
Ekologická likvidace
Každý rok se vyhodí zhruba 500 milionů tiskových kazet na skládky s nebezpečným odpadem bez možnosti recyklace.[1] Během výrobního procesu tonerové kazety jsou spotřebovány přibližně 3 litry ropy.[1]
Tonery spadají do kategorie nebezpečného odpadu, není tedy možná jejich běžná likvidace (spalováním nebo uložením na skládky). Obvyklé u kvalitních dodavatelů je, že prázdné náplně ekologicky zlikvidují, nebo je odeberou případně vykoupí k renovaci. Renovaci bohužel není možné provést u všech typů náplní a nezbývá než cartridge zlikvidovat. V některých případech, zvláště jedná-li se o nekvalitního renovátora, může použitím takto renovovaného toneru dojít k nevratnému poškození jiných částí tiskového stroje. Toto poškození se obvykle projevuje nekvalitním tiskem a je nutná výměna poškozených částí a vadné tonerové náplně. V České republice existují společnosti, které prázdné náplně převezmou nebo dokonce vykoupí. Pokud nedojde k poškození samotného těla originálního toneru, je možné je renovovat prakticky neomezeně.
Reference
- ↑ a b Archivovaná kopie. www.agreenerrefill.com [online]. [cit. 2014-01-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-06.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Toner na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo toner ve Wikislovníku
- sbernybox.cz – sběrný box na použité cartridge a tonery z tiskáren I ZDARMA
- Sbírej toner – charitativně zaměřený projekt na sběr a recyklaci použitých tonerů
Média použitá na této stránce
Autor: Původně soubor načetl Asterion na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC BY 2.5
A colour toner bottle, photo by Asterion