Tonik

Gin s tonikem, oblíbený alkoholický nápoj
I nepatrné množství chininu způsobuje fluorescenci toniku pod UV zářením (vpravo)

Tonik (z anglického tonic posilující, osvěžující, tonizující, tonikum[1]) je perlivý nealkoholický nápoj obsahující chinin, který nápoji dodává specifickou výrazně hořkou chuť.

Chinin byl přidáván do nápojů jako profylaktikum proti malárii v tropických oblastech Jižní Asie a Afriky, kde je tato nemoc endemická. Míchaný nápoj gin s tonikem vznikl v Indii (která byla tehdy britskou kolonií), když si tamější britské obyvatelstvo zpříjemňovalo hořký lék právě ginem.

Původní tonik, podávaný jako lék, obsahoval pouze oxidem uhličitým sycenou vodu a velké množství chininu. Dnešní toniky však obsahují z lékařského hlediska jen zanedbatelné množství chininu, který je přítomen už jen pro samotné dochucení. Nápoj je tedy méně hořký a navíc je obvykle slazen – většinou obilným sirupem nebo cukrem. Někteří výrobci taktéž vyrábějí dietní tonik obsahující náhradní sladidla. V USA je podíl chininu v nápoji kontrolován úřadem FDA (Food and Drug Administration) a je limitován na hodnotu 83 ppm (zde mg na litr), což odpovídá 0,25 % – 0,50 % koncentrace užívané v původním lékařském toniku.

Tonik je často přimícháván do koktejlů, obzvláště těch s ginem nebo vodkou. Tonik s citronem nebo jeho příchutí je znám pod jménem „bitter lemon“. Tyto drinky jsou oblíbeny spíše v Evropě než v USA.

Tonik díky obsahu chininu světélkuje pod ultrafialovým zářením (lze za speciálních podmínek zpozorovat i v přímém slunečním světle).

Reference

  1. Jiří Rejzek. Český etymologický slovník. Voznice: Leda, 2004. ISBN 80-85927-85-3. S. 665. 

Související články

Externí odkazy

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tonic water na anglické Wikipedii.

Média použitá na této stránce

Tonic water uv.jpg
Láhev s tonikem a tatáž láhev pod UV zářením (září díky chininu).
Gin and tonic.jpg
Autor: Kyle Flood from Victoria, British Columbia, Canada, Licence: CC BY-SA 2.0
Gin s tonikem, oblíbený alkoholický nápoj.