Torpédoborec

Americký torpédoborec USS Winston S. Churchill třídy Arleigh Burke

Torpédoborec je rychlá a obratná válečná loď se silnou raketovou, hlavňovou a torpédovou výzbrojí, určená k plnění mnoha různorodých úkolů. Jeho hlavním úkolem je vedení boje s letadly, ponorkami a hladinovými loděmi protivníka na otevřeném moři. Slouží též jako doprovod velkých lodí floty nebo bojové skupiny.

Český výraz „torpédoborec“ bývá často považován za zastaralý s vysvětlením, že současné torpédoborce torpéda téměř nepoužívají. Nicméně tento výraz nemá s torpédovou výzbrojí mnoho společného, jde o český významový ekvivalent původního anglického „torpedo-boat destroyer“ (doslova „ničitel torpédových člunů“), jež bylo časem zkráceno na jednoduché „destroyer“.

Vznik

HMS Havock (třída Havock) byl první torpedo-boat destroyer přijatý do služby
Japonský torpédoborec Ikazuči třídy Fubuki v roce 1933

Torpédoborec původně vznikl na konci 19. století jako účinný prostředek proti rychlým torpédovkám a torpédovým člunům. Ve druhé světové válce se mnohem více uplatnil při boji s ponorkami, letadly i lehkými křižníky nepřítele a patřil mezi nejaktivnější hladinové jednotky.

Raketové torpédoborce

Podrobnější informace naleznete v článku Raketový torpédoborec.

Již za druhé světové války lze sledovat trend omezování torpédové výzbroje torpédoborců (např. demontáž zadních torpédometů na torpédoborcích americké třídy Allen M. Sumner) a naopak posilování protiletadlové výzbroje (zejména u jednotek působících v Pacifiku, kde bylo třeba čelit četným leteckým útokům a v poslední fázi války též sebevražedným útokům kamikaze). Po druhé světové válce navíc došlo k rozmachu raketové techniky a torpédomety z torpédoborců mizí úplně (současné torpédoborce mají zpravidla jenom protiponorkové torpédomety). V SSSR pod vlivem nadšení z raketové výzbroje vznikají torpédoborce, které mají i značně omezenou hlavňovou výzbroj (viz Projekt 56M Kildin, Projekt 57 Kanin a Projekt 61 Kašin) a i v dalších zemích je hlavňová vyzbroj omezována a nahrazována víceúčelovými kanony (americká třída Spruance: 2x 127mm L/54 Mark 45, britský Type 42: 1x 114mm L/55 Mark 8).

Výtlak současných torpédoborců se pohybuje v rozmezí od 4 000 do 16 000 tun. Vzhledem k neustále rostoucím nákladům na zbraňové elektronické systémy je tento druh válečných lodí v poslední době zatlačován do pozadí a počet států, které plánují jejich další stavbu, rychle klesá.

Torpédoborce jsou v současnosti ve výzbroji mnoha námořnictev světa a v mnohých z nich představují nejtěžší jednotky. V námořních silách některých rozvojových i vyspělých zemí slouží starší lodě, které byly vyřazeny námořními velmocemi jako zastaralé. Noví uživatelé tyto dost staré torpédoborce modernizují a lze předpokládat, že budou sloužit ještě hodně dlouho. Mezi státy, které mají staré torpédoborce ve výzbroji, patří mimo jiné: Řecko, Turecko, Brazílie, Chile, Pákistán či Tchaj-wan.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Destroyer na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

010822-N-6967M-503 DDG 81 At Sea.jpg
010822-N-6967M-503 English Channel (August 22, 2001) -- Sailors stationed aboard USS Winston S. Churchill (DDG 81) return to their ship after a visit with the British Royal Navy ship, HMS Monmouth. Churchill, homeported in Norfolk, Va., is making its first deployment to the United Kingdom, Republic of Ireland and Norway and is the only U.S. Navy vessel in active service named for a foreign dignitary. The ship is named in honor of Sir Winston Spencer Leonard Churchill (1874-1965), best known for his courageous leadership as British Prime Minister during World War II. U.S. Navy Photo by Photographer's Mate 2nd Class Shane McCoy. (RELEASED)
HMS Havock (1893).jpg
HMS Havock

Downloaded from [1]

The HMS Havock was broken up in 1912, so this image is surely in the public domain.
IJN Destroyer Ikazuchi.jpg
IJN Destroyer Ikazuchi