Tovéř

Tovéř
Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice
Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice
Znak obce TovéřVlajka obce Tovéř
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
Pověřená obecOlomouc
Obec s rozšířenou působnostíOlomouc
(správní obvod)
OkresOlomouc
KrajOlomoucký
Historická zeměMorava
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel658 (2023)[1]
Rozloha2,06 km²[2]
Katastrální územíTovéř
Nadmořská výška247 m n. m.
PSČ783 16
Počet domů213 (2021)[3]
Počet částí obce1
Počet k. ú.1
Počet ZSJ1
Kontakt
Adresa obecního úřaduTovéř 18
783 16 Dolany u Olomouce
ou@tover.cz
StarostaMiroslav Majer
Oficiální web: www.tover.cz
Tovéř
Další údaje
Kód obce552089
Kód části obce28487
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tovéř (někdy chybně uváděná jako Toveř) je obec ležící v okrese Olomouc. Žije zde 658[1] obyvatel.

Název

Už nejstarší doklady mají víceméně dnešní podobu, která asi vznikla zkrácením z původního Toběvěř odvozeného z osobního jména Toběvěr (jméno osady tedy označovalo Toběvěrův majetek).[4]

Historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1203, kdy je zmíněna v listině vydané moravským markrabětem Vladislavem Jindřichem. Ve vlastnictví obce se vystřídala řada feudálních pánů, nejdéle (404 let) vlastnil Tovéř klášter kartuziánů z Dolan. Roku 1850 se Tovéř stala samostatnou obcí olomouckého okresu. Ve 20. letech dvacátého století byla v obci zavedena kanalizace později i elektrická síť. Na konci druhé světové války proběhly u Tovéře střety Rudé armády s německými oddíly.

V průběhu padesátých let dvacátého století prošla sedlácká obec kolektivizací. Proti té se postavil protikomunistický odbojář Miloslav Štědrý.

V roce 1960 se obec sloučila s obcí Dolany, samostatnost získala znovu až po pádu komunistického režimu v Československu.[5]

Pamětihodnosti

Kaple svatého Cyrila a Metoděje

Kaple je vystavěna na obdélníkovém půdorysu s půlkruhovým závěrem. Fasáda je členěna lizénami, v bocích prolomena párem oken s půlkruhovým záklenkem, okna lemována štukovými šambránami. Střecha je sedlová (nad závěrem valbová), trojúhelníkový štít je lemován zubořezem a prolomen kruhovým otvorem.

Po roce 1945 prováděl drobné a udržovací práce dolanský farář za pomoci věřících občanů. Až v devadesátých letech dvacátého století byla obnovena fasáda kaple a po roce 2000 upraveno její okolí.

Kamenný kříž

Kamenné kříže se zpravidla stavěly na konci nebo na začátku obce nebo tam, kde se stalo nějaké neštěstí. V Tovéři stával kamenný kříž na křižovatce u hospody vedle kaštanu, neboť tam historicky končila původní obecní zástavba. Uvedený kaštan narušoval statiku kříže, a tudíž byl za působení starosty Ladislava Slezáka přemístěn k polní cestě, též zvané Třináctka (u rybníka směrem na Dolany). Během rozšiřování zástavby obce byl na čas uložen v depozitáři a později postaven u kaple.

Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice

Hranolový podstavec s nápisovými deskami stojí na dvou pískovcových stupních, na něm je osazen pískovcový sloup ukončený korintskou hlavicí. Vrchol je sochařsky řešená kompozice sousoší Nejsvětější Trojice. Vytesaný nápis na nápisové desce: "Ke cti nejsvětější Trojice Boží z vděčnosti Antonínu Foukalovi a Veronice, manželce jeho, postaveno na památku od Ignáce Vyjídáka a manželky jeho Františky z Toveře z čís. 9 a 23 léta Páně 1880 a od velebného pána P. Jana Stáhla, faráře a rady konsistoriálního, postaveno."

Boží muka

Boží muka z druhé poloviny 18. století stojí východně od obce při cestě do Dolan. Jedná se o drobnou barokní stavbu.

Významné osobnosti

Miloslav Štědrý

Původním povoláním byl chemik, autor mnoha zlepšovacích návrhů v oblasti chemie, člen Československé strany národně socialistické. Protikomunistický bojovník a významný představitel 3.odboje na Olomoucku.

Narodil se 29. ledna 1914 v Tovéři u Olomouce.[6]

František Šnajdr

Malíř, výtvarný umělec a fotograf František Šnajdr se narodil 1. září 1914 v Tovéři u Olomouce.[6]

Vladimír Boudník

Grafik a malíř. Blízký přítel spisovatele Bohumila Hrabala a hlavní aktér Hrabalovy novely Něžný barbar. Narodil se v Praze 17. března 1924, syn tovéřského rodáka Josefa Boudníka. Od otcova úmrtí v roce 1927 žil Vladimír až do roku 1932 v Tovéři u prarodičů. V Dolanech absolvoval i 1. a 2. třídu obecné školy.

Reference

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2023. Praha. 23. května 2023. Dostupné online. [cit. 2023-05-25]
  2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky - 2017. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28]
  3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]
  4. Hosák, Šrámek: Místní jména na Moravě a ve Slezsku II, Praha 1980, str. 598.
  5. Z historie [online]. Obec Tovéř [cit. 2017-10-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-01-21. 
  6. a b Významné osobnosti | www.tover.cz. www.tover.cz [online]. [cit. 2019-10-17]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of Tovéř.jpg
Vlajka obce Tovéř, okres Olomouc. List tvoří dva vodorovné pruhy, zelený a žlutý, v poměru 4 : 1. V zeleném pruhu kosa bez kosiště ostřím k žerďovému okraji listu a radlice ostřím k vlajícímu okraji, oboje žluté a hroty k hornímu okraji listu. Z radlice vyniká ke středu listu bíle oděná levá ruka držící na bílé žerdi žlutý dvojcípý praporek vlající k žerďovému okraji listu. Poměr šířky k délce listu je 2 : 3.
Tovéř znak.jpg
Znak obce Tovéř, okres Olomouc. V zeleném štítě vedle sebe vztyčená zlatá kosa bez kosiště a vztyčená, doleva obrácená zlatá radlice, z níž do středu vyniká stříbrně oděná levá ruka držící na stříbrné žerdi zlatý dvojcípý praporek vlající doprava. V patě štítu vyrůstají tři dole spojené odkloněné obilné klasy se dvěma listy po stranách.