Toxická epidermální nekrolýza

Toxická epidermální nekrolýza
Klasifikace
MKN-10L51.2
MeSHD004816
Statistické údaje – obě pohlaví[1]
Incidence0,4–1,3 na 1 milion
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Toxická epidermální nekrolýza (TEN) (anglicky: Toxic epidermal necrolysis), známá též jako Lyellův syndrom, je život ohrožující choroba a dermatologický stav, který je často vyvolán alergickou reakcí na léky (antibiotika, sulfonamidy, analgetika).[1][2] Je charakterizovaný odumíráním a odpadáváním svrchní vrstvy kůže (pokožky) od spodnější vrstvy kůže (škáry) po celém těle (postihuje až 100 % kožního povrchu).[3] V důsledku toho vznikají rány, jejichž existence může přivodit sepsi.[3]

Nemoc postihuje mnoho částí těla, nejvážněji však sliznice (nastává jejich eroze), jako jsou ústa, oči a pochva. Plnému propuknutí nemoci často předchází týdenní až dvoutýdenní horečka (může připomínat infekci horních cest dýchacích). Ta způsobuje silnou dehydrataci (ztrátu tekutin), která je přítomná i při plném projevu nemoci.[2] Když se objeví vyrážka, je přítomna na velkých a různých částech těla, obvykle je horká na dotek a červené barvy. Na kůži se vytvářejí puchýře, strupy a vyrážka podobná popáleninám.[2] U pacientů může docházet ke srůstání rtů a je tak nezbytné podávat potravu nasogastrickou sondou nosem nebo gastrickou trubicí přímo do žaludku. Postižené jsou i oči, které jsou oteklé, vřednaté a může dojít i k oslepnutí. Objevují se také respirační problémy, a proto je někdy nutné, aby byl pacient připojen na ventilaci.[2]

V rámci léčby je v prvé řadě nezbytné včasné vysazení léku, který reakci způsobil. Následně včasné umístění na popáleninovou jednotku, či jednotku intenzivní péče a doplňování chybějících tekutin a minerálů.[2]

Incidence TENu je mezi 0,4 až 1,3 případu na milion obyvatel ročně.[1] Mortalita pacientů s touto chorobou je uváděna mezi 30–60 % (někdy 30–40 %)[1] a může postihnout všechny věkové skupiny, častěji však ženy. Projev nemoci je zároveň horší u starších lidí. Smrt nastává zejména v důsledku sepse či respiračního nebo renálního kolapsu.[2]

TEN je považován za závažnější formu tzv. Steven-Johnsonova syndromu.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Toxic epidermal necrolysis na anglické Wikipedii.

  1. a b c d GARRA, Gregory P. Toxic Epidermal Necrolysis [online]. Emedicine.com, 2007 [cit. 2010-01-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c d e f Alergická reakce na paracetamol vyvolala u dívky odpadávání tkáně [online]. Novinky.cz, 2010-01-14 [cit. 2010-01-15]. Dostupné online. 
  3. a b Atlas dermopatologie: Toxická epidermální nekrolýza Lyell [online]. Masarykova univerzita [cit. 2010-01-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-10-03. 

Externí odkazy

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.

Média použitá na této stránce

Star of life2.svg
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.

This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.

Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.