Trčkovský palác

Trčkovský palác
Průčelí, pohled z Pohořelce
Průčelí, pohled z Pohořelce
Účel stavby

byty, komerční prostory

Základní informace
Slohrenesance, baroko
Výstavba1622–1625
Poloha
AdresaLoretánské náměstí 110/4, Pohořelec 110/26, Úvoz 110/44, Hradčany, Praha 1, ČeskoČesko Česko
UlicePohořelec
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky39693/1-971 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trčkovský palác, dříve zvaný také Trauttmansdorffský dům, je měšťanský dům v Praze 1 na Hradčanech. Tvoří spodní stranu Pohořelce u ústí Loretánské ulice a Úvozu. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.[1]

Historie a popis

Rozlehlý čtyřkřídlý objekt, označovaný někdy i jako palác, byl postaven na lichoběžníkové parcele u spodní, východní části Pohořelce, mezi ulicemi Úvoz (na jižní straně) a Loretánskou (na severní straně). Uvnitř objektu je dvůr, díky kterému se kdysi místo nazývalo i „u Širokého dvora“.[2]

Jedná se o pozdně renesanční stavbu vzniklou v letech 1622–1625, kdy byli majiteli Trčkové z Lípy, a upravenou v raném baroku (1660–1663), kdy byla majetkem Trauttmansdorffů. Dům si v podstatě uchoval svoji původní renesanční dispozici a ve zdivu jsou dochovány i pozůstatky někdejší gotické hradební zdi.

Hlavní průčelí má jednopatrovou čtyřosou fasádu, střední dvouosá část je zakončena štítem s trojúhelným frontonem a s volutami po stranách. Kamenný portál v přízemí uprostřed je bosovaný, po stranách jsou dva kamenné krámcové portálky.

Boční fasáda do Loretánské ulice je jednopatrová s 16 osami, z podkroví vystupují čtyři štítové nástavce. V přízemí je podloubí s osmi nestejně širokými oblouky. Boční fasáda do ulice Úvoz je u Pohořelce dvoupatrová, v nižší části ulice třípatrová, se čtrnácti osami a dvěma polygonálními arkýři. V přízemí je vchod do domu s obdélným kamenným ostěním.[1]

V letech 1885–1886 v domě bydlel Mikoláš Aleš.

Pohled od Loretánského náměstí

Odkazy

Reference

  1. a b Trčkovský palác - Památkový Katalog. www.pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2021-02-03]. Dostupné online. 
  2. RUTH, František. Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Díl II. 1. vyd. Praha: Pavel Körber, 1904. Dostupné online. S. 665, 666. 

Literatura

  • Nemovité kulturní památky hlavního města Prahy. Operativní příruční seznam ke Státnímu seznamu nemovitých kulturních památek. Praha: Pražské středisko státní památkové péče a ochrany přírody, 1976. 332 s. S. 193. 
  • POCHE, Emanuel. Prahou krok za krokem. 2. vyd. Praha: Panorama, 1985. 472 s. S. 295. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“