Tramvajová doprava v Českých Budějovicích

Tramvajová doprava
v Českých Budějovicích
Tramvaj u Kasáren císaře Františka Josefa (kolem r. 1910)
Tramvaj u Kasáren císaře
Františka Josefa (kolem r. 1910)
StátČeskoČesko Česko
MěstoČeské Budějovice
Zahájení el. provozu15. června 1909
Ukončení provozu28. února/2. března 1950
Infrastruktura
Provozní délka tratí6,4 km (1936)
Rozchod koleje1000 mm (metrový)
Napětí550 V ss
Vozovny1
Provoz
Počet linek2
Počet vozů10 (1938)
Mapa sítě

Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mezi lety 1909 a 1950 provozovalo město České Budějovice relativně malou tramvajovou síť.

Historie

Tramvaj na matičních slavnostech

První tramvaj jezdila v Českých Budějovicích u příležitosti tzv. matičních slavností. Tehdy vznikla tramvajová dráha dlouhá asi 500 metrů, na které vůz za mírný poplatek přepravoval účastníky akce. V provozu byla pravděpodobně na třetí matiční slavnosti 30. června 1901. Trať vedla rovnoběžně se dnešní ulicí Karoliny Světlé, měla rozchod koleje 600 mm a byla napájena vedením z pivovarské elektrárny o napětí 100 až 120 V.[1]

Počátky a rozvoj

Tramvaj na Mariánském náměstí

Na začátku 20. století se v Českých Budějovicích rozhodovalo, zdali má být zavedena městská tramvajová nebo trolejbusová doprava. Nakonec se město roku 1907 rozhodlo právě pro výstavbu sítě tramvajové (i vzhledem k tomu, že trolejbusy byly teprve na počátku svého vývoje). Stavba tramvajových tratí o rozchodu 1000 mm, které byly jednokolejné s výhybnami, trvala zhruba rok – začalo se v roce 1908 a 24. srpna roku následujícího město získalo licenci pro provoz. Přesto se však cestující mohli svézt tramvají už od 15. června 1909. Jednalo se ale pouze o trať spojující nádraží a Pražské předměstí, trať z dnešního náměstí Přemysla Otakara II. na předměstí Linecké byla zprovozněna až v roce 1910. Tehdy se ale ještě na tomto úseku jezdilo kyvadlově, vzhledem k nedostatečné nosnosti mostu přes Malši. Tento problém byl roku 1916 odstraněn po dokončení mostu nového. Tramvajová linka vedená z náměstí k bývalé Plzeňské zastávce na železniční trati Plzeň – České Budějovice, tehdy vedené okolo tehdejších dělostřeleckých kasáren, byla vedena Krajinskou a Pražskou ulicí.[2]

Tramvaj na náměstí (nyní náměstí Přemysla Otakara II.)

Ve městě tak vedly dvě linky, označované L a P (a přezdívané také místními Langsam a Pomalu), právě podle předměstí, kde končily. Linka P však byla ukončena před železniční tratí, protože městu nebylo při výstavbě povoleno křížení tramvajové a železniční trati. K Centrálnímu hřbitovu se pokračovalo trolejbusem.

S novým obdobím první republiky se postupně objevovaly plány na masivní rozvoj tramvajových tratí ve městě. K tomu však nedošlo, a tak v podstatě celá 20. léta zůstal provoz bez jediné změny. Až roku 1936 došlo k rekonstrukci kolejové křižovatky na náměstí Přemysla Otakara II., což umožnilo přímý provoz mezi Lineckým a Pražským předměstím. Téhož roku byl na Lineckém předměstí zrušen koncový úsek trati k Jižní zastávce, který byl nahrazen tratí k dnešní Erbenově ulici.

Zánik

Během druhé světové války se v podstatě vůbec do tramvajového provozu v Českých Budějovicích nemohlo investovat a tak celý systém zastaral. Již roku 1946 padlo definitivní rozhodnutí nahradit jej trolejbusy. I v této době se objevovaly hlasy, které chtěly zachránit tramvajovou dopravu; vznikaly další studie na výstavbu nových tratí. To však vyslyšeno nebylo a během několika etap docházelo k postupné likvidaci tramvajového provozu. Nejprve se nahradil trolejbusy roku 1949 úsek mezi náměstím a nádražím, následně trať na Linecké (nyní již Krumlovské) předměstí a nakonec na začátku března roku 1950 i poslední, vedoucí z Pražského předměstí na náměstí. Tramvajový provoz byl zastaven někdy mezi 28. únorem a 2. březnem 1950, přesné datum není známo.

Ve druhé polovině 20. století se několikrát hovořilo o opětovném zavedení tramvajové dopravy v Českých Budějovicích, žádné plány nebo projekty však nevznikly.

Vozový park

Jediná dodávka tramvají do Českých Budějovic se konala v roce 1908, kdy bylo dodáno osm motorových a dva vlečné vozy. Všechny tramvaje byly vyrobeny firmami Ringhoffer (mechanická část) a AEG (elektrická výzbroj u motorových vozů). V roce 1946 přišel jako náhrada za zničený motorový vůz jeden vlečný vůz z Teplic.

Odkazy

Reference

  1. SCHINKO, Jan. Průvod při Matiční slavnosti. Budějcká drbna [online]. 2017-09-01 [cit. 2017-09-01]. Dostupné online. 
  2. Krajinská třída | ENCYKLOPEDIE ČESKÝCH BUDĚJOVIC. www.encyklopedie.c-budejovice.cz [online]. [cit. 2022-10-20]. Dostupné online. 

Literatura

  • GRISA, Ivan. České Budějovice (1909 – 1950) [online]. Ústí nad Labem: 2023 [cit. 2024-01-16]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Budweis KFJ + Lw Kaserne.jpg
k.k. Landwehr Infanteriekaserne und KFJ Kaserne in Budweis
Mariánská kasárna.jpg
Mariánská kasárna v Českých Budějovicích na počátku 20. století. Mimo jiné sídlo 91. pěšího pluku Rakousko–uherské armády v Českých Budějovicích
Náměstí začátkem 20.stol.jpg
Náměstí v Českých Budějovicích začátkem 20. století
České Budějovice a okolí mit Straßenbahn.png
České Budějovice a okolí / Budweis und Umgebung - mit Straßenbahn