Tramvajová trať Hlubočepy – Sídliště Barrandov

Tramvajová trať
Hlubočepy – Sídliště Barrandov
Zastávka Chaplinovo náměstí
Zastávka Chaplinovo náměstí
StátČeskoČesko Česko
MěstoPraha
Tramvajová síťTramvajová doprava v Praze
Provozovatel dráhyDopravní podnik hl. m. Prahy
Datum otevření29. listopadu 2003
Technické informace
Počet stanic6
Délka3,57 km
Rozchod koleje1435 mm (normální)
Maximální sklon69,9 ‰ (Tréglova ul.)[1]
64 ‰ (estakáda)[1]
Počet kolejí2
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
min
(ul. Na Zlíchově)
Trať směr Anděl
Smyčka Hlubočepy
(Dalejský potok)
ul. Nad Konečnou
(Hlubočepská ul.)
0Hlubočepy
Hlubočepská estakáda
železniční trať 173
(průměrné stoupání 64 ‰)
(ul. K Barrandovu)
Barrandovská ul.
ul. Pod Habrovou
Mosty přes Růžičkovu rokli
Měnírna Hlubočepy
3Geologická
Slivenecká ul. / Geologická ul.
4K Barrandovu
(Lamačova ul.)
5Chaplinovo náměstí
(klesání až 69,9 ‰)
(Tréglova ul.)
Smrtelná nehoda 2005
6Poliklinika Barrandov
ul. Do Klukovic
(Werichova ul.)
7Sídliště Barrandov
Měnírna Barrandov
Smyčka Sídliště Barrandov
Trať směr Slivenec
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tramvajová trať Hlubočepy – Sídliště Barrandov je tramvajová trať v Praze, nacházející se v jihozápadní části města. Spojuje sídliště Barrandov s Hlubočepy. Její výstavba probíhala od srpna 2001 do srpna 2004, trať byla zprovozněna 29. listopadu 2003.

V době zprovoznění bylo předpokládáno brzké prodloužení o 1,8 km do Holyně, v roce 2008 bylo plánováno na rok 2011.[2][3] Navazující trať do Holyně byla zprovozněna v roce 2022, závěrečný úsek do Slivence roku 2023.

Popis tratě

Trať, dlouhá 3,5 km, vede od tramvajové smyčky Hlubočepy v údolí Dalejského potoka, nedaleko jeho ústí do Vltavy, po dvou estakádách o celkové délce 761 m přes Dalejský potok a Růžičkovu rokli. Rošt, na kterém je umístěna trať, byl postupně spouštěn odshora dolů, z barrandovské strany směrem k Vltavě. Až k počátku sídliště je trať téměř rovnoběžná s důležitou kapacitní komunikací K Barrandovu, poté vede sídlištěm a končí na jeho západním okraji. Trať je ukončená smyčkou, a je napájena pomocí dvou měníren. Maximální podélný sklon činí 6,9 %, což však v pražské síti není nejvíce.

Celá trať je vedena po samostatném drážním tělese, není součástí pozemní komunikace. Lamačova a Tréglova ulice jsou v sídlišti překonány pomocí podjezdů, ulice Slivenecká a Do Klukovic úrovňovými přejezdy zabezpečenými světelnou signalizací; vyznačení přejezdů dříve neslo hybridní znaky křižovatky, železničního přejezdu a místa vjezdu na pozemní komunikaci ale jeho správnost byla sporná. Kolem roku 2016 byly kříže odstraněny. Rovněž způsob vyznačení a zabezpečení přechodů je diskutabilní a přechody byly po smrtelné nehodě předlažďovány a dovybavovány. Dva úrovňové přejezdy jsou určeny pouze pro služební automobily k obsluze měníren atd.

Kolejový svršek je otevřený, v části tratě zatravněný, v prostoru stanic pak také dlážděný, koleje jsou upevněny na pražcích. Trolejové vedení a osvětlovací tělesa jsou upevněny nikoliv na sloupech, ale na kruhových portálech, které jsou v sídlištní části v povrchových úsecích trati propojeny protihlukovou stěnou.

Od března do konce května 2020 probíhala rekonstrukce tratě, při níž byla většina žlábkových kolejnic nahrazena železničními bez žlábku a z většiny tratě bylo odstraněno zatravnění kolejového svršku (vyjma úseků před tunely u zastávky Chaplinovo náměstí). Při rekonstrukci bylo dále provedeno mnoho dalších drobnějších úprav. Součástí rekonstrukce byla též úprava smyčky Sídliště Barrandov, založení rozvětvení a položení 40 metrů nových kolejí pro připravovanou trať do Slivence. Její první úsek do Holyně byl zprovozněn roku 2022, druhá etapa do Slivence v roce 2023.

Zastávky

Barrandovská trať má unikátní architektonické ztvárnění stanic. Ty jsou koncipovány jako zastřešené, s ocelovými konstrukcemi, prosklené, s bočními nástupišti. Každá z nich má svoji specifickou barvu. Autorem designu zastávek je architekt Patrik Kotas.

Seznam zastávek

  • Hlubočepy (bílá)
  • Geologická (žlutá)
  • K Barrandovu (modrá)
  • Chaplinovo náměstí (červená)
  • Poliklinika Barrandov (zelená)
  • Sídliště Barrandov (bílá)

Fotogalerie

Kritika a problémy

Trať byla vcelku hodnocena většinou kladně, objevily se ale negativní hlasy, především obavy z vandalů a kritika zbytečné nákladnosti celé stavby.

V zimních měsících se projevilo, že některá zastřešení zastávek, podřízená především estetickému hledisku, nejsou dostatečně uzpůsobena k ochraně před povětrnostními podmínkami.

Odborová organizace OSPEA dlouhodobě upozorňovala na to, že křížení tramvajové trati s místními komunikacemi v některých místech není označeno způsobem odpovídajícím platným předpisům a v některých případech nedává smysl. Předmětem kritiky byl rovněž přechod u zastávky Poliklinika Barrandov, který byl navržen s nedostatečnými rozhledovými podmínkami a původně u něj tramvaje ani neměly omezenou rychlost. 17. června 2005 zde došlo ke smrtelné nehodě, sražení jedenáctileté dívky.[4] Následně došlo ke sporu, zda o označení přechodů měl rozhodovat magistrát jako drážní správní úřad nebo úřad městské části Praha 5 jako silniční správní úřad. Většina přechodů pro chodce na trati byla předlážděna, protože vodorovné dopravní značení typu zebry není určeno pro přechod samostatné dráhy. Nejnevhodněji umístěné přechody byly doplněny akustickou signalizací příjezdu tramvají a výstražným dopravním značením. V zastávce Poliklinika Barrandov je chodec přecházející trať informován o příjezdu tramvaje hlášením „Pozor, tramvaj!“

Vzhledem k tomu, že provoz tramvají překračoval hlukové limity pro obytnou oblast, v koncové části trati byla brzy po zahájení provozu omezena rychlost v nočních hodinách na 30 km/h (jediné místo v Praze). V následujících letech byla podobná opatření prováděna na většině pražských tramvajových úseků, kde je trať vedena v těsné blízkosti obytné zástavby, ovšem s omezením na 40 km/h.

Výrazným kritikem architektonického provedení stavby je architekt Adam Gebrian, který trati věnoval jeden z dílů svého pořadu na Stream.cz.[5] Podle něj jsou stanice příliš zdobné, naddimenzované a těžké na údržbu. V rozhovoru z roku 2016 i sám autor projektu Patrik Kotas přiznal, že se realizace tramvajové trati nepovedla z hlediska vybraných materiálů.[6]

Odkazy

Reference

  1. a b Pavel Fojtík: Jede tramvaj s kopečka… DP Kontakt 2/2004 (Portable Document Format, Dopravní podnik hl. m. Prahy a. s., str. 2–3
  2. Do 2015 se tramvajové tratě v Praze mohou rozrůst až o 32 km, Aktuality, web Krytiny – střechy, jako zdroj uvedeny ČTK a Dopravní podnik hl. m. Prahy, nedatováno
    Do 2015 se tramvajové tratě v Praze mohou rozrůst až o 32 km Archivováno 12. 2. 2009 na Wayback Machine., České noviny 2. 10. 2008, ČTK (tentýž text bez přehledové tabulky)
  3. Strategie a strategické cíle DP, interní prezentace Dopravního podniku hl. m. Prahy a. s., květen 2008, formát .pps
  4. ČTK. Tramvaj přejela 11leté dítě. Zemřelo. MF Dnes. 17. červen 2005. Dostupné online [cit. 2019-01-21]. 
  5. Gebrian versus – Tramvajová trať Barrandov [online]. Stream.cz, 2015-11-19 [cit. 2020-09-15]. Dostupné online. 
  6. KOHOUT, David. Trať na Barrandov je moje prohra, přiznává muž, který mění Prahu. Česká architektura je plná závisti [online]. aktualne.cz, 2016-11-23 [cit. 2021-03-11]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
BSicon RP4eRP2.svg
four-lane road with two-lane road joining from east
BSicon uWSLgr.svg
light rail turning loop straight to the right
BSicon RP2xRP2.svg
Autor: , Licence: CC0
two-lane road crossing two-lane road
BSicon hRP4e.svg
Čtyřpruhá silnice na mostu (konec)
Hlubočepy tram.jpg
Praha, tramvajová zastávka Hlubočepy.
BSicon RP2.svg
Autor: , Licence: CC0
Roadway, paved, two-lanes (forward)
Praha - Tramvajová trať Hlubočepy - Barrandov (7924943122).jpg
Autor: IngolfBLN, Licence: CC BY-SA 2.0
Prag - Straßenbahntrasse Hlubočepy - Barrandov
BSicon INCIDO.svg
BSicon for indicating site of incident / accident.
Barrantram.jpg
Autor: Maciej Dembiniok, Licence: CC BY 2.5
Tatra T6A5 tram on new Barrandov line in Prague.
BSicon hRP4a.svg
čtyřpruhá silnice na mostu (začátek)
BSicon RP4.svg
Autor: , Licence: CC0
Four-lane road (N-S)
BSicon STRq.svg
Straight line aqross (according to naming convention, name + modifier)
BSicon uABZgr+r.svg
junction straight to the right from the right (with exact circles)
BSicon utSTRe@f.svg
Tunnel track end shifted forward, set "u"
BSicon RP4xRP2.svg
4-lane road (N–S) crossing 2-lane road (E–W)
BSicon WASSERr.svg
watercourse to the right
BSicon hRP4+l.svg
Multi-lane road turning to right backward, elevated
BSicon WASSER+l.svg
watercourse from the left
BSicon RP2wRP1.svg
Autor: VCI, Licence: CC0
two-lane road with one-lane road joining from west
BSicon uCONTf.svg
Image for BSicon diagrams
BSicon MASKrr.svg
Image for BSicon diagrams
BSicon RP2q.svg
Roadway, paved, two-lanes, across
BSicon WASSER.svg
watercourse straight
BSicon LOCK3u.svg
Canal icon - lock chevron for overlay onto any coloured line
BSicon lAMPEL.svg
Traffic light icon
BSicon utSTRa@g.svg
Tunnel track start shifted back, set "u"
BSicon RP4eRP1.svg
four-lane road with single-lane road joining from east
BSicon BUILDINGl.svg
Building icon. Intended to superimpose on any colour route line.
BSicon uCONTg.svg
Image for BSicon diagrams
BSicon uhSTRe@f.svg
light railway end of elevated track
BSicon LOCK3d.svg
Canal icon - lock chevron for overlay onto any coloured line
BSicon RP1q.svg
Road, paved, single-lane, across
BSicon uhSTR.svg
underground high level track
BSicon uWVIADUKT2-R.svg
Straight track, metro, with bridge over water, small size, right side only
BSicon RP2+l.svg
Autor: Tuvalkin, Licence: CC0
Roadway, Paved, 2-lanes, (to) right, against
BSicon RP2eRP2.svg
Autor: , Licence: CC0
two-lane road with two-lane road joining from east
BSicon RP2rf.svg
Roadway, paved, two-lanes, (to) right, forward
BSicon RP4enRP2.svg
Four-lane road, fork junction to N from E from a 2-lane road.
BSicon uhSTRa@g.svg
light railway start of elevated track
BSicon RP2oW2(Ll).svg
left side culvert of two-lane road
BSicon WCONTfq.svg
left wasser cont
BSicon RP4l.svg
Autor: Tuvalkin, Licence: CC0
Generic 4-lane road, curve N-W.
Tramvajová zastávka Poliklinika Barrandov.jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Praha-Hlubočepy, sídliště Barrandov, Tréglova, tramvajová zastávka Poliklinika Barrandov.
BSicon MASKll.svg
Image for BSicon diagrams
BSicon RP4wRP2.svg
four-lane road with two-lane road joining from west
Praha, Stanice Geologická.jpg
(c) Aktron, CC BY-SA 3.0
Tramvajová trať v Praze, na Barrandově.
BSicon uBHF.svg
Underground station
BSicon uSTR.svg
Underground straight track
Tramvajová zastávka Chaplinovo náměstí.jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Praha-Hlubočepy, sídliště Barrandov, Lamačova, tramvajová zastávka Chaplinovo náměstí.
Chaplinovo náměstí, Tatra T6A5.jpg
Autor: Honza Groh (Jagro), Licence: CC BY-SA 3.0
Tatra T6A5, Chaplinovo náměstí, Praha
BSicon MSTR.svg
Mask for overlaying of several BSicons.
BSicon RP2+r.svg
Autor: , Licence: CC0
Roadway, Paved, 2-lanes, (to) left, against (backwards)
Barrandov tramline.jpg
Autor: Mestska, Licence: CC BY 3.0
Praha, sídliště Barrandov, tramvaj mezi zastávkami Poliklinika Barrandov a Sídliště Barrandov.